Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Čo by ste si mali všímať pri výbere dojčenského mlieka.

Prirodzeným a najlepším zdrojom výživy pre dieťa je samozrejme materské mlieko. V súčasnosti niet pochýb o jeho prospešnosti pre zdravý vývin a rast dieťaťa.

Čo však robiť v prípade, ak mamička z určitého dôvodu dojčiť nemôže, prípadne má materského mlieka nedostatok? Jednoducho zvoliť dojčenské mlieko.

Momentálne je ich na trhu také veľké množstvo, že sa mnohé mamičky čoraz ťažšie rozhodujú. Z tohto dôvodu sa najčastejšie opierajú o názory odborníkov (lekárov), priateľov či známych. Ak podobnú dilemu riešite i vy, pozrite si pár tipov, na čo myslieť pri výbere dojčenského mlieka.

Čo je potrebné zohľadniť?

Účel

Najskôr si odpovedzte na otázku, za akým účelom chcete kúpiť dojčenské mlieko. Potrebujete ho kvôli prikrmovaniu, či ako náhradu za materské mlieko, alebo sa chystáte dieťa odstaviť (pozn. prestať s dojčením)?Je totiž rozdiel, či bude vaše dieťa piť umelé mlieko každý deň alebo len sporadicky.

Pre príležitostné prikrmovanie je často výhodnejšie zakúpiť menšie balenie, resp. porciované balenie umelého mlieka. Mnohé sa totiž musia spotrebovať do jedného mesiaca od otvorenia. Ak teda chcete mať istotu, že mlieko nestratí na svojej kvalite.

Ak je vaše dieťa výlučne kŕmené dojčenským mliekom (navyše je veľký “papkáč”) či máte doma viac malých detí, oplatí sa investovať do väčšieho balenia. Vydrží vám i niekoľko týždňov či mesiacov. Napríklad výhodným balením je Nutrilon 2 Pronutra (3x800g).

Vek

Zloženie materského mlieka sa prirodzene mení so zvyšujúcim sa vekom dieťaťa. Preto sú tiež umelé mlieka adaptované týmto spôsobom. Niektoré sú vhodné od narodenia, iné sú určené pre mladšie a staršie dojčatá, dokonca sú mlieka i pre batoľatá. Ich rozlíšenie je uvedené zvyčajne na obaloch.

Najčastejšie sa na označenie používajú čísla (napr. 1 – pre deti do 6 mesiacov, 2 – pre deti od 6-12 mesiacov), tak ako to má uvedené Nutrilon. Časté sú aj názvy symbolizujúce určitý vek, prípadne konkrétny mesiac, od ktorého by sa malo mlieko podávať.

Iný typ mlieka je taktiež určený pre predčasne narodené deti. Často sú výživnejšie a obsahujú viac proteínov.

Zloženie

Hoci je vo väčšine prípadov základom dojčenského mlieka kravské mlieko, jeho výrobcovia sa snažia čo najviac priblížiť tomu materskému, a to pridaním určitých látok. Prečítať si o nich môžete na baleniach týchto mliek.

Najčastejšie umelé mlieka obsahujú rôzne typy bielkovín či dusíkatých látok, ďalej cukry (najčastejšie laktózu), tuky – lipidy (napr. kyselinu linolovú a linoleovú), prebiotiká či probiotické baktérie. Nájdete tam tiež esenciálne mastné kyseliny, pretože vitamíny (D,E,K,A) sú rozpustné iba v tukoch.

Zloženie dojčenských mliek sa však od výrobcu k výrobcovi líši. Preto pri jeho výbere taktiež zvážte krajinu pôvodu, odkiaľ dojčenské mlieko pochádza a kto ho vyrába.

Špeciálne druhy dojčenských mliek

Z dôvodu, že malé bábätká nemajú ešte dostatočne vyvinutý tráviaci trakt, môžu sa u niektorých po vypití určitého typu mlieka objaviť vyrážky, bolesť bruška či zvýšená plynatosť.

Zo začiatku preto registrujte reakcie vášho bábätka. V prípade negatívnych prejavov neváhajte kontaktovať lekára, pripadne špecialistu – gastroenterológa. Najlepšie vám odporučí, aký typ mlieka zvoliť. Okrem toho vám časť nákladov pri mliekach na predpis preplatí poisťovňa.

Existujú rôzne špeciálne druhy dojčenských mliek prispôsobených konkrétnym potrebám detí, a to:

  • Hypoalergénne mlieka (označované ako HA). Najčastejšie sú podávané ako prevencia u detí, ktorých aspoň jeden rodič je alergikom. Minimalizuje sa tak pravdepodobný výskyt alergických reakcií.
  • Bezlaktózové mlieka. Ak je dojča alergické na laktózu (mliečny cukor, prirodzene sa vyskytujúci v mlieku). Čiastočne sú vhodné i sójové mlieka, nie však tie bežne dostupné v potravinách (obsahujú málo bielkovín). Stáva sa však často, že pri alergiách na kravské mlieko má dieťa alergiu i na sójové mlieko. Treba si dať na to pozor.
  • Pre deti s väčším apetítom sa pridávajú do mliek kazeínové frakcie bielkovín, ktorých následkom je dlhšie nasýtenie dieťaťa (označené sú ako Forte, Extra, Plus).
  • Dojčenské mlieka určené pre predčasne narodené deti
  • Antikolikové mlieka s označením anti-colics, ak má dieťa ťažkosti s kolikami. S vyprázdňovaním (zápchou) zase pomôžu mlieka typu comfort.
  • Antirefluxné mlieka (AR mlieka) pomôžu s častým grckaním či refluxom bábätka. Obsahujú zahusťovacie látky (výťažok z karuby, zemiakový škrob).

Záver

Pri výbere vhodného dojčenského mlieka myslite na to, za akým účelom ho kupujte, aký je vek vášho dieťaťa (napr. i predčasniatko), aké má špeciálne potreby (reflux, alergia, intolerancia na laktózu, kolika). Navyše pozorne čítajte jeho zloženie a samozrejme overte si jeho výrobcu.

V zásade i tak o tom, akú značku a druh mlieka zakúpite rozhodne jeho prijímateľ, vaše dieťa. Cena potom už pre mnohých rodičov nie je taká rozhodujúca.

Ak sa pre to správne mlieko ešte len rozhodujete, skúste najprv porciované balenia.

Keď už poznáte to, ktoré vášmu dieťaťu najviac vyhovuje, oplatí sa zakúpiť väčšie balenia na niekoľko mesiacov.

Tiez sa Vam moze pacit