Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Toto dôvod, prečo viac vykonávate veľkú potrebu počas menštruácie

Dodržiavate pitný režim a myslíte si, že je normálne chodíť na WC každú chvíľu? Nie je! Hyperaktívny močový mechúr je dvakrát častejší ako astma a má trojnásobne viac obetí ako cukrovka. No dá sa liečiť!

cxycxyvcvc

Zuzana s tým žila deväť rokov. „Moje trápenie sa začalo krátko po operácii, pri ktorej mi odstránili maternicu a vaječníky,“ spomína. Začala častejšie chodiť na toaletu, čo ju nesmierne obťažovalo. Gynekologička ju však uistila, že po hysterektómii je to bežné a problémy po čase ustúpia. Zuzana čakala dva roky.

Dva silné zápaly močových ciest sa pričinili k tomu, že sa jej stav akurát tak zhoršil. „Užívala som antibiotiká, ale márne. Za hodinu som šla na záchod aj tri, štyri razy. Zakaždým som zo seba dostala zopár kvapiek, hoci predtým som mala pocit, že ak do sekundy nenavštívim toaletu, privodím si verejnú hanbu.

NIČ MI NEBOLO

Len čo záchod opustila, o pár minút bola späť. „Vždy som bola aktívna a zrazu som sedela doma. Nechodila som do mesta ani na túry s manželom. Kde nebola toaleta, nemohla som byť ani ja.“ Čulá šesťdesiatnička sa dnes čuduje, ako mohla s dráždivým mechúrom chodiť ešte aj do práce. Odbiehanie od pása jej uberalo nielen z výkonu, ale aj zo mzdy.

„O dodržiavaní pitného režimu nebola reč. Bála som sa, že keď budem viac piť, z toalety sa už nepohnem.“ Množstvo tekutín preto výrazne obmedzila, za čo platila pálením pri močení.

Znovu zaklopala na dvere gynekológie. Keď lekárka ani teraz nič neodhalila, poslala ju za urológom. „Po sérii vyšetrení skonštatoval, že urologická príčina neexistuje a nemôže mi pomôcť.“ Zuzana sa teda snažila so svojím nepríjemným stavom vyrovnať. Našťastie, jej lekárka sa nevzdávala.

Poslala ju za gynekológom, ktorý sa špecializuje na urológiu. Ten odhalil Zuzanin hyperaktívny močový mechúr. „Tablety mi nasadili pred rokom, zabrali asi po dvoch mesiacoch.Teraz sa môžem túlať mestom aj dve hodiny bez toho, aby som utekala na toaletu,“ teší sa Zuzana.

NEDÁ SA OVLÁDAŤ

„Mať hyperaktívny močový mechúr znamená trpieť nadmerným, častým a bolestivým nutkaním na močenie,“ predstavuje problém MUDr. Peter Brenišin z ambulancie gynekologickej urológie z Popradu. Aj vy ste si zvykli, že keď dodržiavate pitný režim, chodíte na záchod častejšie?

Aj tak by sa potreba močenia nemala objavovať náhle a nemala by byť taká úporná, že vás dotlačí k tomu uľaviť si „tu a teraz“. Ak musíte ísť na záchod počas dňa minimálne osemkrát a v noci aspoň dva razy, je zle. „Frekvencia sa dokáže zvýšiť na dvadsať malých potrieb cez deň a šesť v noci,“ šokuje odborník. Problém hyperaktívneho alebo dráždivého mechúra celosvetovo trápi vyše päťdesiat miliónov ľudí, no len tretina sa lieči. Na Slovensku obťažuje viac ako dvestotisíc žien.

Je dvakrát častejší ako astma a má trojnásobne vyšší počet obetí ako cukrovka. Najčastejšie si vyberá ženy nad štyridsať rokov, ale aj mladšie ročníky a mužov. „Všetky príčiny nepoznáme. U žien zrejme súvisí s výpadkom pohlavných hormónov, predovšetkým estrogénu,“ ozrejmuje MUDr. Brenišin fakt, ktorý má za následok zmenšovanie svaloviny panvového dna vrátane močového mechúra a jeho výstelky. Orgán prestane správne vnímať plnenie a vyprázdňovanie, pretože zvierač reaguje neprimerane už na nepatrné množstvo moču.

„Nástup syndrómu urýchlia časté a neliečené zápaly močových ciest a pohlavných orgánov, tiež dlhodobé zadržiavanie malej potreby a nedostatočný pitný režim. Provokuje ho aj nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie a prílišná záľuba v korenistých jedlách.“ K spúšťacom patrí aj nedostatočný odev, čo si neuvedomujú najmä dievčatá. Príznaky hyperaktívneho mechúra vás môžu prekvapiť aj po pôrode alebo gynekologickej operácii, ale v tých prípadoch ide zväčša o prechodný stav, ktorý vymizne aj bez liečby.

NAVONOK SÚ V PORIADKU

Odhaliť hyperaktívny močový mechúr nie je jednoduché, hoci príznaky sú jasné. „Predovšetkým musíme vylúčiť závažnejšie ochorenia s podobnými príznakmi. Najmä infekcie močových ciest či nádorové ochorenie, u mužov sa pátra aj po zväčšenej prostate.“ Neminie vás vyšetrenie moču, meranie jeho prietoku a množstva, ktoré ostane v mechúre po potrebe.

Vyplníte dotazník a počas troch až piatich dní si budete viesť denník návštev toalety. Podstúpite aj ultrazvukové vyšetrenie obličiek a horných močových ciest. Potrebná je urologická a neurologická, u žien aj gynekologická prehliadka. „Až keď sú všetky výsledky negatívne, môžeme problémy uzavrieť ako syndróm hyperaktívneho močového mechúra,“ uzatvára urogynekológ, ktorý následne vypíše recept. Lieky svalovinu močového mechúra upokoja. Znížia bolestivé nutkanie na močenie a zredukujú frekvenciu malej potreby.

POMÔŽE BOTOX?

Ak sa liečite správne, telo bude produkovať viac moču, a to minimálne šesť mesiacov. Predčasné vysadenie liekov znamená návrat ťažkostí. Ruka v ruke s tým musí ísť aj úprava životosprávy. Pomôžu cviky na posilnenie močového mechúra – sťahovanie panvového svalstva, akoby ste chceli zadržať moč. Úkon opakujte aj stokrát.

„Je dobré, ak intervaly medzi jednotlivými močeniami postupne predlžujete, no nenásilne, doslova po minútach. Pomôže aj to, ak sa pred dvíhaním ťažších predmetov vymočíte,“ radí gynekológ. Riešenie poskytuje aj súčasnosti populárny botulotoxín.

„Pre zákrok sa rozhodujeme len v najťažších prípadoch. Vykonáva sa výlučne na urologickom oddelení. Súčasťou je cystoskopia, pri ktorej sa do mechúra zavádza cez močovú rúru cystoskop – kamera. Dávku botulotoxínu dostane močový mechúr v priebehu niekoľkých minút. Zákrok si vyžaduje hospitalizáciu, pacientky sa musia naučiť aj cievkovať. Botox totiž svalstvo ochromí do takej miery, že spontánne vyprázdnenie nie je možné,“ opisuje MUDr. Brenišin.

CVIČTE!

Veľký význam v prevencii ma správna životospráva, dostatočný pitný režim asi dva litre denne, cvičenie na posilnenie močového mechúra a Kegelove cviky, ktoré spevňujú svalstvo panvového dna. Ľahnite si na chrbát, nohy mierne roznožte a oprite o chodidlá. Stiahnite svaly zadku, panvu pomaly dvíhajte zo zeme. V krajnej polohe chvíľu vydržte a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teplo sa obliekajte a chodievajte na pravidelné gynekologické prehliadky, aby ste predchádzali opakovaným zápalom v oblasti malej panvy.

Pozor!

Pri posilňovaní svalstva panvového dna nikdy neprerušujte močenie! Tento cvik bol v minulosti populárny, no ukázalo sa, že vedie k poškodeniu zvierača močového mechúra!

AKO TO ROBÍ?

Močový mechúr je svalový vak, ktorý u zdravých ľudí zadrží až šesťsto mililitrov moču. Na konci je zvierač, ktorý sa spolu so svalmi panvového dna stará o to, aby moč nevytiekol.

Vyprázdňovanie riadi centrálna nervová sústava. Keď sú v močovom mechúre približne dva decilitre moču, nervové zakončenia vyšlú signály o potrebe vyprázdnenia do miechy, odtiaľ do mozgu. Ak poslúchnete, mozog dá echo mieche, výsledkom čoho je uvoľnenie zvierača mechúra. Sťahy svalstva následne zabezpečia vypustenie moču cez močovú rúru.

VIETE, ŽE…

Dráždivý mechúr a inkontinencia nie je to to isté? Pred ôsmimi rokmi odborníci jasne odlíšili inkontinenciu a syndróm dráždivého močového mechúra. Ak syndróm dráždivého mechúra sprevádza samovoľný únik moču, ide o takzvaný mokrý variant. V prípade, že inkontinencia chýba, hovorí sa o suchom hyperaktívnom močovom mechúre. Ten prvý je typickejší pre ženy, druhý pre mužov, vďaka dlhšej močovej rúre, z ktorej len tak niečo neujde.

Tiez sa Vam moze pacit