Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Úrady varujú: Mobilné telefóny sú nebezpečné. Môžu spôsobiť rakovinu, neplodnosť a iné problémy.

Kalifornské ministerstvo zdravia vydalo nedávno nové odporúčania týkajúce sa mobilných zariadení a varovala pred zdravotnými rizikami, ktoré môže radiácia z nich spôsobiť.

Varovanie prišlo po tom, čo niektoré mestá ako Berkeley či San Francisco vydali miestne upozornenia pre svojich občanov, aby vždy udržiavali medzi svojimi telami a mobilmi istú vzdialenosť.

Prečo sú mobilné telefóny nebezpečné

Experti na zdravie vysvetľujú, ako mobilné telefóny (ale aj wifi modemy a routery) využívajú nízkofrekvenčné rádiové vlny v spektre mikrovĺn, ktoré môžu vystaviť ľudí škodlivým dávkam neionizovaného žiarenia.

K najintenzívnejšiemu ožiareniu dochádza vtedy, keď ľudia sťahujú väčšie súbory alebo streamujú hudbu či video.

Ako uvádzajú odborníci, toto žiarenie zvyšuje u ľudí nielen riziko rakoviny či neplodnosti, ale ovplyvňuje aj ich pozornosť a duševné zdravie.

Keď Francúzi analyzovali bežné používanie mobilných zariadení, namerali až 4-násobné prekročenie európskych noriem, respektíve až 7-násobné prekročenie noriem amerických, ktoré sú o niečo prísnejšie.

Viaceré štúdie dokázali, že muži, ktorí nosia svoje mobily vo vreckách nohavíc, vykazujú najnižšie počty spermií a tiež spermie s najväčšou mierou poškodenia.

Čo tvrdia vedci o žiarení z mobilov

Vedci uvádzajú, že energia vyžarovaná z mobilov je síce malá, no ak sa zohľadní špecifická frekvencia, ktorú tieto zariadenia používajú a blízkosť zdroja, potom to stačí na to, aby sa výrazne zvýšili zdravotné riziká.

Podľa Dr. Davisa, dokonca aj veľkí výrobcovia mobilov ako firma Apple uvádzajú v návode na používanie varovania, aby používatelia mobilu obmedzovali vystavenie sa žiareniu.

„Nosenie mobilu priamo na tele je veľmi zlý nápad. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že samotní výrobcovia varujú pred takýmto správaním.

Ak je totiž mobil nalepený priamo na tele celý deň počas niekoľkých hodín, potom aj keď s ním priamo netelefonujete, telefón z malej vzdialenosti vysiela koncentrované žiarenie priamo do tkanív a to počas doby, keď sa hlási do siete, čo je aj každú minútu.“

Ako obmedziť vystavenie tela žiareniu z mobilov

Úrady vydali niekoľko odporúčaní, ako obmedziť vystavenie svojho tela žiareniu z mobilov:

1. Používajte zabudované reproduktory alebo slúchadla namiesto prikladania si telefónu ku hlave.

2. Namiesto krátkych hovorov pošlite radšej sms-ku.

3. Držte svoj mobil preč od hlavy alebo iných častí tela, hlavne keď sťahujete veľké súbory alebo streamujete hudbu či video.

4. Nepoužívajte mobily v čase, keď máte slabý signál, pretože vtedy váš mobil vyžaruje najviac, aby sa dokázal spojiť s vysielačmi.

5. Nepoužívajte mobil počas jazdy automobilom, autobusom či vo vlaku. Na udržanie spojenia v pohybe vysiela mobil viac elektromagnetického žiarenia.

6. Ak chcete počúvať hudbu alebo pozerať film, je lepšie si to najprv stiahnuť a potom pozerať (počúvať) než streamovať.

7. Keď musíte mať mobil vo svojej tesnej blízkosti, prepnite ho na lietadlový mód (vtedy mobil prestáva vysielať akékoľvek žiarenie).

8. Keď spíte, nemajte mobil vo svojej tesnej blízkosti. Majte ho na druhej strane izby alebo ešte lepšie je vôbec ho nedržať v spálni.

9. Keď netelefonujete, dajte si z hlavy dole aj Bluetooth slúchadlá, pretože aj tie vyžarujú slabé elektromagnetické žiarenie.

Čo je relatívne bezpečná vzdialenosť

Odborníci uvádzajú, že relatívne bezpečná vzdialenosť, na ktorú je dobré držať mobil vždy od seba, je približne vzdialenosť vzpriamenej ruky, teda zhruba 60 až 70 cm.

Pri elektromagnetickom žiarení platí, že jeho sila klesá s druhou mocninou vzdialenosti. To znamená, že sila vo vzdialenosti 60 cm má len 25% sily, akú má vo vzdialenosti 30 cm.

Platí to však aj opačne, teda s blízkosťou rastie intenzita kvadraticky. Vo vzdialenosti 15 cm je až 4 krát silnejšie ako vo vzdialenosti 30 cm a vo vzdialenosti 10 cm až 9 krát silnejšie.

No a rozdiel v sile žiarenia medzi vzdialenosťou 1 cm a 60 cm je až 3600 násobný!

Teraz už zrejme rozumiete, prečo je dobré dodržiavať uvedené odporúčanie, že mobily držíme od seba vždy aspoň na vzdialenosť dĺžky našej paže.

Tiez sa Vam moze pacit