Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Všetko je zmanipulované: medicína, voľby, potraviny, médiá. Žijeme vo vykonštruovanej realite

Je jednoduché uveriť, že žijeme v klamstve. Stačí len otvoriť oči.

V skutočnosti by sme mali vždy pochybovať. V tomto článku vám uvedieme niekoľko konkrétnych príklady, prečo by ste mali o všetkom pochybovať.

Klamstvá, ktoré dennodenne počúvame zahŕňajú veci, ktoré nám vlády a média hovoria, aby sme nemali zlé pocity z politiky alebo, aby sme sa netrápili nad naozaj životne dôležitými vecami.

V tomto článku sa zameriame na tie veľké lži, ktoré nám môžu spôsobiť nenapraviteľné škody na našich životoch.

Tiež sa budeme venovať tomu, ako si dokážeme udržať otvorené oči, aby sme sa im dokázali vyhnúť.

Médiá (predsudky médií a nepravdivé informácie)

Mnohé z najväčších lží boli prezentované v médiách. Hoci jeden z piatich základných princípov žurnalistiky je „pravda a presnosť“, bežný človek nedokáže zistiť zastieranie, dezinformácie a informácie mimo kontextu.

Z mnohých príbehov, ktoré ste sa dozvedeli v médiách, sa vykľuli len lži, ktoré nemajú nič spoločné so slušnosťou a úprimnosťou.

Minulý rok sme napríklad mohli vidieť jeden silne prekrútený prieskum od agentúry Reuters, ktorý oklamal množstvo ľudí. A ak sa rozhodnete preskúmať podobné rozprávky, ponúkneme vám nejaké príklady nižšie.

Masmédiá vymysleli príbehy, ktoré sú najčastejšie výsledkom mediálnej zaujatosti. Keď sa stanú takéto veci, zapamätajte si týchto 6 mediálnych typov klamstiev.

Ak budete o nich vedieť, pomôže vám to rozpoznať klamstvo aj bez toho, aby ste si danú informáciu museli niekde inde overovať.

To, že viete o týchto informáciách, vám niekedy pomôže rozpoznať mediálne ovplyvňovanie aj bez nutnosti kontroly a overovania prezentovaných faktov.

Inokedy budete potrebovať si overiť, či príbeh, o ktorom práve čítate, pochádza od média overujúceho si fakty. Najpopulárnejším nástrojom je takzvaný Pinocchiov test.

Americký denník The Washington Post oznámil, že používa kontrolu skutočností v súlade s Medzinárodnou overovacou sieťou International Fact-Checking Network.

Môžete tiež skúsiť webové stránky, ako sú FactCheck a Media Bias/Fact Check.

Niekedy však nemôžete dôverovať všetkému. Média si síce dokážu príbehy úplne vymyslieť, no najčastejšie sa jedná o prerozprávané príbehy ľudí, ktorí klamú.

Potraviny, zdravie a životné prostredie

Ako by ste sa cítili, keby ste sa dozvedeli, že ste kŕmený jedmi nachádzajúcimi sa v jedle, liekoch a vo vzduchu?

Keďže masmédiá sú často jediným prostriedkom, prostredníctvom ktorého sa môžete dostať k informáciám, preto sa im tuto venujeme zvýšenú pozornosť.

Médiá vám to však nepovedia. Neustále používajú slová ako „oficiálne vyhlásenie“ alebo k „vedecký výskum a štúdie“, prípadne jednoducho ignorujú niektoré objavy a pravdy.

Taký bol aj prípad konope a príbehov o smrtiacich účinkoch marihuany.

Ako príklad môžeme uviesť článok v bulvárnych novinách Daily Mail, ktorý sa opiera o tvrdenie osoby, ktorá pochádza z tábora odporcov konope.

Ďalšie znamenie, že sa jedná o nepravdivý článok je, že neobsahuje žiadne zdroje hoci sa odvoláva na „20 ročnú štúdiu vykonanú expertmi“.

Bohužiaľ, hlavné médiá vám nepovedia o liečivých účinkoch konope a ako môže byť táto rastlina užitočná pre spoločnosť v mnohých aspektoch, nielen pre zdravie. Nie sú za to totiž platené.

Počuli ste už správy organizácií, ktoré by prinášali informácie o ničivých účinkoch GMO plodín?

Choďte na Google a do tohto vyhľadávača zadajte: „GMO škodí včelám“ alebo „Ničivé účinky GMO plodín“ a povedzte nám, ktoré hlavné organizácie publikovali nájdené výsledky vyhľadávania.

Odpoveď znie: Žiadna.

Existujú mnohé ďalšie príklady, ktoré by stáli za vašu pozornosť viac než sú príbehy zo života rodiny Kardashianovcov (a iných „celebrít“), či iné v skutočnosti nedôležité príbehy.

Väčšina z týchto príbehov neprichádza z hlavných a najpopulárnejších médií, ale objavujú sa na rôznych alternatívnych webových stránkach. Aj vtedy si však radšej skontrolujte, či bol príbeh správne doložený faktami a dôkazmi.

Faktom je v tom, že informácie sú k dispozícii a každý, kto má o ne záujem, si ich môže bez problémov dohľadať.

Napriek tomu by nemala byť verejnosť obviňovaná, že uverila takýmto tvrdeniam. Za to totiž vďačíme predovšetkým zlému vzdelávaniu.

Vzdelanie

Existuje príslovie, ktoré hovorí: „Ak chcete zničiť krajinu, zničte jej vzdelávací systém.“ Vzdelanie je základom každej spoločnosti, pretože ľudí učí, aby boli jej súčasťou.

Vzdelanie môže byť usmernené takým spôsobom, aby zanechávalo ľudí v úplnej neznalosti toho, čo je skutočne dôležité.

Školy tak formujú spoločnosť. To znamená, že jeho stav bude určovať aj stav spoločnosti. Existujú príklady rôznych prosperujúcich spoločností, ktoré sa rozhodli vytvoriť zo svojich vzdelávacích systémov raje pre poznatky a osobný rozvoj.

Najmúdrejšie a najmodernejšie spoločnosti investujú do vlastného vzdelávania, ktoré je v súčasnej dobe ďaleko od toho, ako vzdelanie vyzerá v mnohých krajinách.

Tak, ako je to so vzdelaním vo väčšine krajín?

Učebňa s presným stanovenými miestami na sedenie určená pre výučbu a testovanie, formuje ľudí, ktorí sa v budúcnosti podriadia konformite spoločnosti.

Teda spoločnosti, ktorá sa im diktovať to, čo majú robiť, dáva im inštrukcie o tom, čo je dobré a čo zlé a vedie ich životy, zatiaľ čo si všetko ani len neuvedomujú.

Tieto učebne neposkytujú žiaden voľný priestor pre kritické myslenie, okrem kontrolovaných foriem kritického myslenia, ktoré sa nesnaží odhaľovať niektoré nepohodlné pravdy (to znamená, že ostávajú naďalej skryté).

Keď už hovoríme o prezentácii pravdy, mnohé krajiny sa rozhodnú formovať svoje edukačné materiály podľa vlastnej preferencie. A tak  sa v škole v USA neučia o genocíde domorodých Američanov, v Turecku o genocíde Arméncov a takmer v každej krajine nič o geniálnom vedcovi, akým bol Nikola Tesla.

Vlády a korporácie

Vlády sú tu na to, aby reprezentovali ľudí. Našťastie či nanašťastie pre nich, niektorí z týchto ľudí majú veľmi hlboké a zároveň plné vrecká.

Korene všetkých problémov začínajú vždy u vlády. Aby sa človek dopracoval až do vlády, potrebuje veľa peňazí. Tie však neprídu od bežných ľudí.

Najväčšími podporovateľmi politikov sú najbohatšie spoločnosti, ako sú farmaceutické spoločnosti, elektrotechnické a ropné koncerny či iní giganti vo svojom odvetví.

Takíto podporovatelia vlád si na oplátku žiadajú úplnú ochranu a imunitu za každý zločin proti ľudskosti, ktorý majú v úmysle spáchať. Taký bol prípad s užitočnosťou konope, ktorý sa celé desaťročia pred verejnosťou utajoval.

Ďalším príkladom je skrývaná pravda o Nikolovi Teslovi a o jeho myšlienke bezdrôtovej elektriny.

No a tento zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej – Monsanto, ropné spoločnosti, terorizmus a mnohé ďalšie témy hodné podrobnejšieho preskúmania.

Podobné klamstvá sú priamo súčasťou základov spoločnosti a systému, v ktorom žijeme. Vláda rozhoduje o vzdelaní, médiách, sociálnych médiách, vede a všetkom, na čo si len spomeniete.

Tieto veci nedokážete zmeniť z večera do rána. Existuje však jedna vec, ktorú zmeniť môžete a je ňou to, čomu veríte. Vždy sa na veci dívajte s odstupom a preverujte si ich.

To neznamená, že by ste ničomu, čo počujete, nemali veriť. Vždy sa však na to začnite dívať z neutrálneho uhla a vzťah k danej informácii si utvrďte až postupne, ako si o nej zistíte ďalšie informácie.

Zdroj: organicandhealthy.org

Tiez sa Vam moze pacit