Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

10 rakovinotvorných vecí, ktoré by ste nemali mať vo vašej spálni.

Najlepším spôsobom, ako predísť vzniku rakoviny je viesť zdravý životný štýl vyznačujúci sa dostatkom pohybu a zdravej stravy.

To však, bohužiaľ, v dnešnej prechemizovanej dobe nemusí stačiť. Karcinogénny na vás číhajú doslova všade. Zamerať by ste sa preto mali na tie miesta, kde trávite počas dňa najviac času.

Aj keď vám to možno tak nepríde, no miestom, na ktorom sa každý z nás zdržiava jednoznačne najviac, je naša spálňa. Tam trávime minimálne 7 až 8 hodín denne, prípade aj viac, ak sa v nej zdržiavate i mimo spánku.

Rakovinotvorné látky sa zvyknú ukrývať hlavne v nábytku, podlahách, textíliách či iných miestach, na ktoré ste doteraz zrejme ani len nepomysleli.

Poďme sa teraz pozrieť na to, na ktorých 10 vecí vo vašej spálni si dávajte najväčší pozor.

1. Syntetické tkaniny

Syntetické tkaniny sa vyrábajú za pomoci rôznych toxických plynov a uhlia.

Počas ich výroby sa tiež používajú škodlivé a rakovinotvorné substancie ako PFC, ktoré pri reakcii so vzduchom tuhnú, z čoho sa vytárajú umelé vlákna.

Vymeňte preto vo vašej spálni všetky textílie z umelých vlákien za prírodné ako sú bavlna, ľan, vlna, konopné textílie a podobne.

2. Umelé vankúše a paplóny

Podobne ako pri textíliách, dnes väčšina paplónov a vankúšov sa taktiež vyrába z umelých materiálov.

Tie síce nie je priamo vidno, no počas spánku sa karcinogénne látky z nich môžu uvoľňovať a vy ich potom dýchate alebo vstrebávate cez pokožku.

Vymeňte preto všetky paplóny a vankúše vyrobené z umelých materiálov za prírodné.

3. Nábytok z drevotriesky

Nábytok vyrobený z drevotriesky je pre vaše zdravie obzvlášť nebezpečný. Pri jeho výrobe sa používajú rôzne chemické lepidlá a tiež karcinogény ako formaldehyd, ktorý spôsobuje viacero druhov nádorových ochorení.

Formaldehyd sa z nábytku uvoľňuje dlhé roky po jeho vyrobení. Časom jeho koncentrácia síce klesá a to zhruba o 25% ročne oproti predošlému roku, no zvyčajne trvá až 10 rokov, kým sa stane takýto nábytok bezpečný.

Nie sú to 4 roky, ako by ste si na prvý pohľad možno mysleli, pretože 25% pokles nie je absolútny, ale relatívny – vždy oproti predošlému roku.

4. Koženkový nábytok

Pod lepenkovým nábytkom sa rozumujú prevažne stoličky, kreslá, gauče, záhlavná čalúnená doska postele, nepremokavé vankúšiky a iné predmety, ktoré obsahujú takzvanú umelú kožu – koženku.

Koženka sa vyrába z plastov, ktoré sú mocnými narúšačmi endokrinného systému a vedia telu spôsobiť veľké škody.

Navyše, tento druh nábytku je často ešte striekaný formaldehydom a amoniakom – známymi karcinogénnymi látkami.

5. Koberce

Koberce vo vašej spálni sú vyrobené z nebezpečných syntetických materiálov, ktoré môžu vážne ohroziť vaše zdravie. Ide hlavne o bromidy a iné spomaľovače horenia.

Najlepšie urobíte, ak sa ich čím skôr zbavíte. Ak ich nechcete vyhodiť úplne, tak ich aspoň nemajte priamo v spálni, ale premiestnite do iných izieb.

6. Farby s prchavými organickými zlúčeninami

Keď budete nabudúce maľovať svoj dom či byt, uistite sa, že používate farby, ktoré neobsahujú prchavé organické zlúčeniny.

Mnoho bežných farieb uvedené chemikálie stále obsahuje. Po natretí farby na stenu sa z nej tieto látky uvoľňujú a poškodzujú váš dýchací systém.

Niektoré farby navyše produkujú ozón, ktorý sa spája so zvýšeným rizikom astmy, bolesťami hlavy a dýchacími ťažkosťami.

7. Elektrické zariadenia

V spálni by ste nemali mať žiadne elektrické zariadenia ako sú televízory, počítače, mobily, elektrické budíky (tie čo idú do zástrčky), wifi rútre či iné elektronické zariadenia.

Najlepšie je ich zo spálne dať úplne preč.

Ak to nejde, tak ich aspoň na noc úplne odpojte od elektriny. Nestačí ich len vypnúť, lebo aj vtedy stále produkujú elektromagnetické polia, ale vyberte ich priamo zo zástrčky.

8. Posteľné matrace

Posteľné matrace, podobne ako vankúše a paplóny, sa dnes vyrábajú z množstva syntetických materiálov ako sú špongie, gumy, plasty, syntetické vlákna a spomaľovače horenia.

Aby ste sa vyhli riziku rakoviny, zožeňte si matrace vyrobené z prírodných materiálov.

Ak to nie je možné, tak sa ich snažte dostatočne zakryť plachtami a obliečkami vyrobenými z prírodných materiálov.

9. Zožeňte si čistič vzduchu

Čističe vzduchu s HEPA filtrami sú dnes už pomerne cenovo dostupné. Ich veľkou výhodou je, že udržujú vzduch vo vašej domácnosti čistý a bez toxínov.

Kúpte si jeden a pár hodín pred spaním vašu spálňu dobre vyvetrajte a potom zapnite čistič vzduchu. Počas noci ho už majte (tak ako iné elektrické zariadenia) vypnutý.

10. Záclony a závesy

Rovnako ako iné tkaniny, aj záclony a hlavne závesy, sú často ošetrované chemikáliami.

Navyše sa v nich zachytáva množstvo prachu a peľu, čo predstavuje ďalší problém, hlavne pre možný vznik alergií a astmy.

Najlepšie bude ak, sa takýchto syntetických závesov zbavíte, prípadne ich nahradíte drevenými, ktoré boli ošetrené ekologickými prípravkami.

Tiez sa Vam moze pacit