Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

15 dôvodov, prečo, by mali diabetici sladké zemiaky zaradiť do svojho jedálnička, a nie len diabetici, užitočné sú pre nás všetkých

Sladké zemiaky sú zvláštny druh zemiakov, a pestujú sa rovnako, akurát s tým rozdielom, že obsahujú iné látky. Nájdete sladké zemiaky v rôznych farbách.

Najčastejšie sú tie s bielo-smotanovej a žlto-oranžovej farby. K dispozícii sú aj sladké zemiaky s fialovým telom a sú veľmi bohaté na antioxidanty. Najdôležitejšia vec, o nich je, že majú vynikajúce nutričné hodnoty.

15 Živné Fakty:

1. Sladké zemiaky sú vynikajúcou voľbou pre diabetikov, pretože obsahujú prírodné cukry, ktoré znižujú a stabilizujú inzulínovú rezistenciu u diabetikov. Oni sú tiež dobré pre reguláciu hladiny cukru.

2. Sladké zemiaky sú bohaté na vlákniny, ktoré sú dobré pre trávenie. Tiež pri  prevencii rakoviny hrubého čreva a pomáhajú pri zápche.

3. Sladké zemiaky obsahujú karotenoidy, ktoré pomáhajú pri výrobe vitamín A. Tento vitamín regeneruje dýchacie ústrojenstvo. Takže, ľuďom s dýchacími problémami, a to najmä fajčiari by mali konzumovať sladké zemiaky častejšie.

4. Vitamín D je tiež obsiahnutý v sladkých zemiakoch. Tento vitamín je dobrý pre zuby, srdce, kožu, kosti, energetickej hladiny, tak aj pre normálnu činnosť štítnej žľazy.

5. Všeobecne platí, že môže byť zlepšenie fungovania srdca pomocou draslíka. Tento vitamín znižuje dopad sodíka, reguluje krvný tlak a vytvára rovnováhu elektrolytov.

Sladký zemiakov má vitamín B6, ktorý zabraňuje infarktu, mŕtvici a degeneratívnym ochoreniam.

6. Draslík v sladkých zemiakoch je dobrý pre zdravé tkanivá a svaly. To tiež pomáha pri znižovaní opuchu a kŕčov, poskytuje energiu a uvoľňuje svaly. Taktiež reguluje srdcový tep a nervové signály.

7. Beta-karotén v sladkých zemiakov pôsobí ako anti -oxidant. Pomáha pri artritíde, dne a astmy, chráni proti rakovine pľúc a prsníka, a tiež spomaľuje starnutie.

8. Vzhľadom k tomu, sladké zemiaky sú bohaté na kyselinu listovú, sú výborným zdrojom listovej pre zdravý vývoj plodu. Tehotné ženy by mali konzumovať viac sladké zemiaky.

9. Obsah draslíka v zemiakoch zvyšuje prietok kyslíka, reguluje rovnováhu vody v tele a normalizuje srdcový tep. Obsah horčíka na druhú stranu pôsobí ako proti stresu.

10. Vitamín C má zásadný význam pre funkciu celého tela a sladké zemiaky majú nadbytok nej.

11. Sladké zemiaky sú tiež bohaté na železo, ktoré má kľúčovú úlohu v príprave červených a bielych krviniek. To je dôvod, prečo pomáhajú proti chudokrvnosti.

12. Vedeli ste, že môžete použiť vodu z varených zemiakov pre liečbu kože? Najmä pre podráždenie pokožky, čistenie pórov a absorbujúce nečistoty.

Vitamín C obsiahnutý v sladkých zemiakoch bude produkovať kolagén, zatiaľ čo vitamín E prispeje k zlepšeniu pleti kože. Antokyány vám pomôžu pri odstraňovaní vrások a čistenie tmavé kruhy okolo očí.

13. Ak trpíte bolestivými pre-menštruačnými príznakmi, železo a mangán v sladkých zemiakoch ich upokoja.

14.Pomáha pri problémoch s poškodenými vlasmi a lupinami.

15. Vzhľadom k tomu, sladké zemiaky majú hojnosť vitamínov dôležitých pre metabolizmus enzýmov, bielkovín a sacharidov , preto by ste mali konzumovať ešte častejšie. Avšak, je potrebné konzultovať s lekárom, ak ste niekedy mali oxalát kameňov močových ciest.

Zdroj: yourhealthypage.org

Tiez sa Vam moze pacit