Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

15 zdravých návykov, ktoré sa vám v skutočnosti môžu vypomstiť a môžu vás dostať do problémov.

Konzumácia celozrnných potravín, pravidelná návšteva telocvične či kvalitný spánok sú všetko zdravé návyky. No ako to už v živote býva, všetko má nejaký svoj háčik.

Každý z vašich zdravých návykov sa za určitých okolností môže obrátiť proti vám v prípade, ak sa nehodí vašej konkrétnej situácií alebo ho nevykonávate správne.

Dnes vám prezradíme 15 takýchto na prvý pohľad zdravých návykov, ktoré sa vám môžu vypomstiť a dostať vás do problémov.

1. Umývanie zubov pred každým jedlom

V prípade, že ste skonzumovali nejaké kyslé jedlo alebo vypili kyslý nápoj, nemali by ste si nasledujúcich aspoň 30 minút umývať zuby. Inak si môžete poškodiť zubnú sklovinu.

Medzi takéto kyslé potraviny patria napríklad pomaranče, grapefruity či citróny. To isté platí o limonádach s obsahom kyselín, ako sú rôzne kolové nápoje.

Zuby si umývajte ideálne 2 krát denne – ráno a večer.

2. Dať sa oklamať „zdravými“ etiketami na obaloch potravín

Mnohé potraviny sú dnes označované ako „zdravé“, „prírodné“, „bez cukru“ a podobne. Často však ide o číru manipuláciu.

Prírodné môže tiež znamenať síce bez É-čok, no vysoko spracované či plné kalórií. Bez cukru zasa, že takéto potraviny obsahujú škodlivé umelé sladidlá ako sacharóza či aspartám (známy neurotoxín).

Jediné, na čom skutočne záleží, je zloženie daných potravín. Preto sa pri výbere potravín sústreďte nie na reklamné odkazy, ale na ich skutočné ingrediencie.

3. Sústredenie sa len na kardio

Pri cvičení je veľmi dôležité kombinovať rôzne druhy cvičení, nielen typu kardio.

Určite nezanevrite na činky a silový tréning. Tieto druhy cvičení totiž vedú k zvýšeniu svalovej hmoty, spaľovaniu tukov a zvýšeniu fyzickej sily.

4. Doprianie si extra spánku cez víkendy

Podľa novej štúdie publikovanej v Žurnále klinickej endokrinológie a metabolizmu, extra hodiny spánku počas víkendu sú pre vás zlé a z dlhodobého hľadiska môžu viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov.

Preto namiesto doháňania spánkového deficitu cez víkendy, snažte sa mať pravidelný spánok každý deň, ideálne 7 až 9 hodín.

5. Podliehanie mylnej predstave, že „zdravý život“ sa rovná „sociálna izolácia“

Pod pojmom zdravé stravovanie rozumieme pestrá strava, ktorá nám dodá všetky potrebné živiny a vyhýbanie sa nadmernému tuku, cukru a alkoholu.

To však samozrejme neznamená, že sa začnete vyhýbať priateľom alebo nechodiť na rôzne sociálne podujatia. K tomuto totiž často dochádza u ľudí, ktorí sa snažia mať svoju „zdravú stravu“ pod kontrolou.

Aby ste sa tomuto vyhli, plánujte si svoj jedálniček dopredu a tak, aby v ňom bolo stále dosť miesta aj pre sociálny život.

6.  Vynechávanie obeda

Je veľmi ľahké vynechať obed, keď sa snažíte schudnúť, no táto stratégia len málokedy funguje.

Podľa organizácie WCIN ľudia, ktorí pravidelne vynechávajú jedlá, zvyknú vážiť viac než ľudia, ktorí jedia pravidelne.

Vynechávanie jedál zvyšuje chuť do neskoršieho jedenia, výsledkom čoho je prejedanie a výber nezdravých pokrmov.

7. Pitie proteínových šejkov po cvičení

Je pravda, že bielkoviny po cvičení prispievajú k rastu svalovej hmoty a zamedzeniu svalovky. Ak však zvyknete cvičiť po práci alebo večer, potom urobte z proteínového šejku vašu večeru, inak riskujete prejedanie sa.

Okrem toho, cvičenia nižšej intenzity si nevyžadujú zvýšenie príjmu bielkovín. V prípade, že nie ste kulturista, potom proteínové šejky spôsobia obvodu vášho pása viac škody než úžitku.

8. Každodenné váženie sa

Ak sa snažíte schudnúť a preto sa každý deň vážite, potom si s najväčšou pravdepodobnosťou privoláte frustráciu z toho, že nebudete vidieť okamžité výsledky.

Môže to vo vás vyvolať tiež pocit, že je potrebné ďalej obmedzovať svoj kalorický príjem. Prípadne budete natoľko demotivovaní, že vašu snahu o zdravé stravovanie úplne zavesíte na klinec.

Preto sa nevážte príliš často. Najlepší trik, ako sa lepšie cítiť počas chudnutia, je jesť pomaly. Nášmu mozgu totiž nejaký čas trvá, kým zaregistruje, že žalúdok je plný.

Ak jete príliš rýchlo, potom to váš mozog zaregistruje až vtedy, keď už ste prejedení. Strávte preto žuvaním a prehĺtaním aspoň 20 minút. Uvidíte, že takto vám bude stačiť oveľa menej jedla na to, aby ste sa zasýtili.

9. Šúpanie jabĺk

Podľa odborníkov má jedno stredne veľké neošúpané jablko takmer 2 krát viac vlákniny, o 25% viac draslíka a o 40% viac vitamínu A než ošúpané jablko.

Okrem toho, 100% quercetínu (antioxidantu, ktorý chráni srdce) sa nachádza v jablčnej šupke.

10. Pitie diétnych nápojov

Diétne nápoje, niekedy označované aj ako „bez cukru“, sa na prvý pohľad zdajú ako zdravá voľba. V skutočnosti ide o chemické koktejly.

Umelé sladidlá majú intenzívnejšiu chuť než obyčajný cukor a časom otupujú naše zmysly na prirodzene sladké potraviny ako napríklad ovocie.

Napokon tak môžu viesť k prejedaniu a priberaniu, namiesto chudnutia.

11. Konzumácia mäsových výrobkov namiesto mäsa

Mäsové výrobky ako párky, salámy, šunky a iné podobné výrobky sú spracované mäso.

Experti odporúčajú sa týmto výrobkom vyhýbať, pretože neobsahujú žiadnu vlákninu a mnohé konzervačné soli.

Denne by sme mali skonzumovať aspoň 30 gramov vlákniny, pričom strava priemerného Európana obsahuje iba okolo 14 gramov.

12. Vyhýbanie sa slnku

Nadmerné slnenie sa môže spôsobiť popáleniny a poškodenie pokožky. Avšak nedostatočné vystavenie sa slnku je ešte horšie, pretože vedie k nedostatku vitamínu D.

Podľa jedného švédskeho výskumu majú ženy s pravidelným pobytom na slnku oveľa nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, sklerózy multiplex a respiračných chorôb ako ženy, ktoré sa slnku vyhýbajú.

13. Nadmerné cvičenie v telocvični

Pravidelné cvičenie je pre vás zdravé, no podobne ako u iných vecí, aj veľa cvičenia škodí.

Nadmerné a časté cvičenie neposkytuje vašim svalom dostatok času na regeneráciu, môže spôsobovať problémy so spánkom a u žien dokonca aj narúšať menštruačný cyklus.

Medzi cvičeniami majte vždy 1 až 2 dni pauzu.

14. Prihrievanie jedla v mikrovlnke

Mikrovlnka ponúka nepopierateľný komfort a úsporu času. Faktom však je, že mikrovlnné ohrievanie jedla ho robí menej zdravým a ničí v ňom živiny.

Navyše, ak ohrievate predpripravené mrazené jedlá, tak tie zvyknú byť plné soli a zelenina v nich nemá takmer žiadne využiteľné živiny.

15. Pitie kupovanej vody z plastových fliaš

Podľa Národnej agentúry pre ochranu zdrojov, vzorky vyše 1000 balených vôd obsahovali baktérie a chemikálie, ktoré sa dajú považovať za nie bezpečné. Predstavovali tak zvýšené riziko rakoviny a ďalších chorôb.

Preto namiesto balenej vody, využívajte obyčajnú vodu z vodovodu, prípade vodovodné filtre. Takáto voda je nielen zdravšia, ale aj omnoho šetrnejšia k životnému prostrediu.

Záver

Dúfame, že sa vám podarí vylúčiť uvedené nezdravé zvyky z vašej každodennej rutiny.

Radi by sme počuli aj váš názor na túto problematiku. Komentáre nám môžete napísať v diskusii pod článkom.

Tiez sa Vam moze pacit