Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

5 poloprávd z medicíny o ktorých by ste mali zaručene vedieť.

Do dnešných dní boli publikované mnohé vskutku ohromujúce vedecké objavy.

Je preto dosť ťažké sa vo všetkých z nich vyznať a vedieť rozlíšiť pravdu od klamstiev. Mnohé sú totiž chybné a niektoré ľudí dokonca zavádzajú.

Ako sa hovorí, všetko sa točí okolo peňazí. Aj veda funguje na tom základe, že vedci a výskumníci potrebujú peniaze pre uskutočňovanie svojich experimentov.

Títo ľudia si diktujú vlastné postupy a očakávajú dopredu stanovené výsledky. Niekedy sa tiež stane, že projektu chýbajú financie, a preto sú závery publikované skôr, než prebehne adekvátny výskum.

Testy sú často vykonávané nesprávne alebo výsledky nie sú dôkladne overené.

Stáva sa, že lekársky časopis publikuje predbežné, nepresvedčivé výsledky, ktoré oznámia v médiách tak, ako by boli holými skutočnosťami.

V prípade, že sa daná správa stane hitom, neskôr sa už zabudnú zmieniť o doplnkovom výskume, ktorý jasne preukázal, že počiatočné výsledky boli chybné.

1. Akýkoľvek vedecky overený spôsob na chudnutie

Všetci poznáme rôzne zaručené metódy a spôsoby na chudnutie. Väčšinou nám však k tomu stačia pravidelné cvičenie a prísna diéta.

Snažíme sa schudnúť z oblastí tela, ktoré považujeme za atraktívne. A to len preto, aby sme vyzerali ako modelky alebo modely.

Držíme niekoľkodňové hladovky.

Avšak existuje aj zdravý spôsob chudnutia, a to prostredníctvom zmeny stravovacích a pohybových aktivít. Z dlhodobého hľadiska ide o dosť náročný proces a mnohí ľudia hľadajú rýchle možnosti, ako to docieliť.

Objavenie zázračnej tabletky na chudnutie predstavuje skvelú alternatívu.

Mnohí ľudia ohodnocujú rôzne výrobky na chudnutie hviezdičkami bez toho, aby ich vyskúšali. Ak aj je uskutočnený reálny lekársky test na daný výrobok, vyskúšala ho len malá vzorka ľudí.

To ale postačuje na to, aby takýto výrobok dostal etiketu a začali ho predávať ako bezpečný.

2. Liek proti chrípke, ktorý ju skutočne vylieči

Je prekvapujúce, ako niektorí ľudia stále veria, že studené obklady naozaj fungujú.

Každý, kto zažil chrípku, vie, že jej vyliečenie trvá niekoľko dní, kým všetky jej príznaky odznejú. A to aj v prípade, že ste užívali lieky.

Pravdou však je, že dosiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by chrípku dokázal vyliečiť. V najlepšom prípade len zmierni príznaky ochorenia, no samotný vírus nevylieči.

Nabudúce porozmýšľajte, aké lieky proti chrípke si kúpite. Skontrolujte všetky ich prísady. Určite si všimnete, že sú rovnaké, ako má väčšina liekov proti bolesti a zápalom.

Tým, že sú predávané pod označením „proti chrípke“, rastie ich cena. Kupujúci tak nadobúdajú pocit, že budú účinnejšie než iné lieky, a preto sú ochotní zaplatiť za nich viac.

3. Napriek stále novým liekom prípady úmrtia na rakovinu rastú

Človek by si myslel, že čísla by nemali klamať.

Avšak, pri pohľade na súčasné štatistické údaje je zrejmé, že v dnešnej dobe vypukla epidémia rakoviny. Kým čísla môžu a nemusia klamať, faktom je, že vo svete stále viac a viac pribúda ľudí chorých na rakovinu.

Za posledné desaťročia sa udiali významné zmeny v našom spôsobe života. Ľudia majú tendenciu žiť dlhšie.

Odkedy začal počet onkologických pacientov rásť, čoraz viac ľudí očakáva, že odborníci konečne vyvinú účinný liek na rakovinu.

Dnes už nežijeme v časoch „urieknutia“, ktoré môže zabiť. Môžeme lepšie identifikovať niektoré z príčin, ktoré vedú k tomuto ochoreniu a ktoré sú zodpovedné za neustále sa zvyšujúci počet diagnóz.

Tak prečo sú potom príbehy o nových liekoch na rakovinu také populárne? Dôvodom sú opäť peniaze.

4. Testovanie na zvieratách je skvelý spôsob, ako overiť účinnosť lieku

Výsledky testovania na zvieratách sú obmedzené, pokiaľ ide o zistenie bezpečnosti pre ľudí a účinnosti lieku.

Pri testovaní sú uprednostňované myši, pretože tie majú podobnú genetiku ako ľudia. Pravdou však je, že táto podobnosť zďaleka nepostačuje na to, aby sme ju porovnávali s ľuďmi.

Nespoľahlivosť testovania liekov na zvieratách je bohužiaľ často ignorovaná. Lieky, ktoré boli testované na zvieratách, sú uvádzané na trh ako vedecky preukázané, že skutočne fungujú.

Ale je to naozaj tak?

5. Užívanie liekov predstavuje účinný spôsob, ako liečiť traumu

Psychológovia neustále oceňujú liečebné účinky liekov určených na depresiu, úzkosti a ďalšie psychické ochorenia modernej doby.

Avšak svedectvá pacientov vyvracajú tieto tvrdenia.

Hovoriť o nich ako o „liekoch“ môže byť v niektorých prípadoch viac než škodlivé. Odborníci často zúfalo dokazujú, že taká metóda funguje. Snažia sa presvedčiť pacientov, že majú závažný problém, ktorého si nie sú plne vedomí. Nie je to ale pravda.

Bohužiaľ, väčšina antidepresív sa doteraz ukázala byť neúčinná.

To znamená, že by bolo potrebných viacero testov na lieky, ktoré údajne skutočne fungujú a nesnažiť sa len dokazovať, že staré metódy liečby majú nejakú hodnotu.

Tiez sa Vam moze pacit