Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

75 rokov trvajúca Harvardská štúdia objavila 1 tajomstvo pre naplňujúci život.

Stanovovanie si priorít toho, čo je v živote skutočne dôležité, je v dnešnom svete pomerne obtiažne.

Rozpoltená pozornosť medzi karéru a rodinu, nehovoriac o novinkách na Facebooku, dá človeku neraz poriadne zabrať.

Čo zistila 75 rokov trvajúca štúdia

Počas 75 rokov prebiehala Grant and Gluecková štúdia, ktorá sledovala fyzické a emocionálne zdravie 2 populačných skupín:

  • 456 chudobných mužov z Bostonu medzi rokmi 1939 až 2014 (Grantová štúdia)
  • 268 mužov, ktorí absolvovali Harvardovú univerzitu medzi rokmi 1939 až 1944 (Gluecková štúdia)

Kvôli dĺžke skúmaného obdobia sa na nej podieľalo niekoľko generácií vedcov a výskumníkov.

Od 2. svetovej vojny potom podrobne analyzovali vzorky krvi, vyhotovovali snímky mozgu (keď začali byť dostupné) a uskutočňovali prieskumy a rozhovory s uvedenými mužmi.

A záver? Podľa Roberta Waldingera, riaditeľa Harvardskej štúdie vývoja dospelých, sa zistilo, že jedna vec vo svojej dôležitosti prekonáva všetky ostatné:

“Jasným odkazom, ktorý sme získali z tejto 75 rokov trvajúcej štúdie je toto: Dobré vzťahy nás robia šťastnejšími a zdravšími. Bodka”.

Nie to, koľko máte úspor. Nie to, na koľkých konferenciách ste prednášali. Nie to, koľko článkov ste napísali alebo koľkých máte následovníkov, či pre koľko firiem ste pracovali. Ani nie to, akú moc ste získali.

Nie, najväčším faktorom predpovedajúcim vaše šťastie a naplnený život je, v podstate, láska.

Ako láska vplýva na naše šťastie a život

Štúdia konkrétne demonštrovala, že ak máme niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť, pomáha to nášmu nervovému systému relaxovať, mozgu ostať dlhšie zdravým a tiež to znižuje tak emocionálne, ako aj fyzické bolesti.

Dáta sú jasné v tom, že tí ľudia, ktorí sa cítia osamelí, majú vyššiu šancu na skoršie zhoršenie svojho zdravia a taktiež skoršie úmrtie.

Nejde však len o počet vašich priateľov alebo o to, či ste s niekým v trvalom partnerskom vzťahu”, hovorí Waldinger. “Je to hlavne kvalita vašich vzťahov, na čom skutočne záleží”.

Znamená to približne toto:

Nezáleží na tom, či máte veľkú skupinu priateľov, s ktorými si vyrazíte von každý týždeň alebo či žijete v perfektom romantickom vzťahu (ak také vôbec existujú).

Dôležitá je kvalita vzťahov – aká je ich zraniteľnosť a hĺbka, ako bezpečne sa cítite zdieľať svoj život s ostatnými, ako sa dokážete vo vzťahu uvoľniť a byť tým, kým skutočne ste.

Podľa Georga Vaillanta, Harvardského psychiatra riadiaceho štúdiu v rokoch 1972 až 2004, tu existujú 2 základné elementy toho, o čom teraz hovoríme:

  1. láska samotná
  2. schopnosť viesť spôsob života, ktorý od seba lásku nevytláča preč

Preto, ak si nájdete lásku (napríklad vo forme partnerského vzťahu), no zažijete traumu ako sú strata zamestnania či strata rodiča alebo dieťaťa a s touto traumou sa nezmierite, potom sa môžete začať správať spôsobom, ktorý od seba vytláča lásku.

Tento poznatok je akoby pripomenutím toho, že prioritu by ste nemali dávať len samotným vzťahom, ale aj schopnosti spracovať emócie a stres. Ak s tým máte problém, vyhľadajte pomoc terapeuta.

Berte váš osobný rozvoj vážne, aby ste boli schopní vstupovať a udržiavať si zdravé vzťahy.

Údaje zo štúdie jasne poukazujú na to, že síce môžete mať všetky peniaze sveta, ktoré ste kedy chceli, úspešnú kariéru a byť v dobrej fyzickej kondícii, no bez láskyplného vzťahu šťastní nebudete.

Záver

Nabudúce sa zamyslíte nad tým, či robíte správnu voľbu, keď budete sedieť za stolom a prechádzať svoj Facebook namiesto toho, aby ste boli duchom prítomní pre svoju drahú polovičku.

Alebo budete uvažovať, že ostanete v práci dlhšie namiesto toho, aby ste sa stretli s priateľom. Prípadne, ak sa prichytíte pracovať počas soboty namiesto návštevy trhu s vašou sestrou.

Vzťahy sú zložité a komplikované”, uznáva Waldinger. Zároveň je však neoblomný ohľadne záverov svojho výskumu: “Dobrý život je vybudovaný na dobrých vzťahoch”.

Tiez sa Vam moze pacit