Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

9 možných príčin, prečo máte stále studené nohy alebo ruky.

Mať studené ruky alebo nohy môže byť niekedy pomerne obťažujúce. Bráni vám to sústrediť sa na prácu, učenie či iné dôležité činnosti.

Príčiny studených končatín bývajú rôzne. Dnes sa bližšie pozrieme na 9 najčastejších dôvodov, prečo k tomuto javu dochádza.

1. Raynaudov syndróm

Nízke teploty prostredia môžu spôsobiť, že vaše ruky alebo nohy sa stanú studenými. Ak však s ochladením zároveň znecitlivejú, potom už ide o ochorenie nazývané Raynaudov syndróm.

Pri tomto syndróme sa menšie artérie v končatinách zúžia a zastavia do nich prísun krvi.

Najčastejšie sú postihnuté prsty a palce, no znecitlivenie môže zasahovať aj do chodidiel či dlaní. Uvedeným ochorením trpí zhruba 5% populácie.

2. Znížená funkcia štítnej žľazy

Hypotyreóza alebo znížená funkcia štítnej žľazy je ochorenie, pri ktorom vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónu TH.

Bohužiaľ, vaša telesná teplota a úroveň energie sú regulované práve hormónom TH, preto pri hypotyreóze budete mať celkovo problém s pocitmi chladu.

Hypotyreóza je zároveň častou príčinou rozvoja periférnej neuropatie. Dobrou správou tu je, že znížená činnosť štítnej žľazy sa dá pomerne jednoducho diagnostikovať pomocou štandardných lekárskych testov.

Na jej liečbu použite buď lieky od lekára, alebo niektorý z receptov publikovaných na našej stránke.

3. Poškodenie nervov

Periférna neuropatia, respektíve poškodenie nervov, je veľmi častým zdravotným problémom. Vyznačuje sa bolesťami, znecitlivením alebo pocitmi mravčenia v končatinách.

Taktiež sa pri nej vyskytujú ťažkosti s rozoznávaním chladu alebo tepla, pretože nervové zakončenia nefungujú správne.

Príčiny periférnej neuropatie sú nespočetné. Môže sa jednať o zlé prekrvenie, vysokú hladinu toxínov v tele, reumatoidnú artritídu, zápaly krvných ciev alebo nedostatok vitamínu B12.

Vyvolať ju môže aj cukrovka, znížená činnosť štítnej žľazy alebo nadmerná konzumácia alkoholu. Preto je dôležité navštíviť lekára. Na jej konečnú diagnózu bude potrebných niekoľko testov.

4. Anémia

Jednou z úloh krvi je prenos a zásobovanie orgánov kyslíkom. Ten predstavuje pre vaše bunky doslova palivo. No a pri anémii vaša krv nedokáže adekvátne plniť túto úlohu.

Výsledkom potom býva nielen únava či vyčerpanosť, ale aj studené končatiny, bledá pokožka či bolesti hlavy.

Anémia je zvyčajne spôsobená nízkym príjmom železa, no môže sa vyskytnúť aj počas tehotenstva, ťažkej menštruácie alebo pri akejkoľvek strate krvi.

Príčinou bývajú aj vredy a rôzne choroby krvi. Liečba bude potom závisieť od prvotnej príčiny.

5. Nadmerné potenie

Hlavnou úlohou potenia je ochladzovanie tela. Nadmerné potenie tak môže spôsobovať nadmerné ochladzovanie, ktoré najskôr zaznamenajú vaše končatiny.

Nadmerné potenie býva následkom príliš aktívnych potných žliaz. Ide o ochorenie nazývané hyperhydróza. Pri nej sa telo ochladzuje aj vtedy, keď to nie je žiaduce.

Okrem hyperhydrózy môže byť nadmerné potenie aj dôsledkom menopauzy či hypertyreózy (zvýšenej činnosti štítnej žľazy).

6. Fajčenie a konzumácia alkoholu

Za normálnych okolností vaše cievy roznášajú živiny do periférnych nervov. Fajčeniu tomu však bráni, pretože zužuje cievy. Časom nervy zoslabnú alebo sa poškodia.

Alkohol je ďalšia možná príčina. Približne polovica ťažkých konzumentov alkoholu si zvykne rozvinúť periférnu neuropatiu. Alkohol doslova trávi a oslabuje nervy.

Navyše, častá konzumácia alkoholu je spojená s nedostatkom mnohých vitamínov, čo ešte ďalej zvyšuje riziko vzniku studených končatín.

7. Cukrovka

Najväčším rizikovým faktorom pre vznik periférnej neuropatie je cukrovka, pri ktorej vysoká hladina cukru v krvi ničí nervy. Odhaduje sa, že vyše 26% pacientov s cukrovkou typu 2 trpí týmto ochorením nervov.

Diabetici sú tiež náchylnejší na vysoký krvný tlak a ochorenia srdca, ktoré vedú k vzniku periférnej vaskulárnej chorobe (PVD). Ide o ochorenie, pri ktorom sa zužujú cievy v oblastiach ako sú nohy alebo ruky.

Výsledkom je zlé prekrvenie v končatinách, bolesti, nepohodlie a únava.

Preto je dôležité mať pod kontrolou tak cukrovku, ako aj vysoký krvný tlak, aby nedochádzalo k zhoršeniu prekrveniu v uvedených oblastiach.

8. Niektoré lieky

Periférnu neuropatiu prejavujúcu sa studenými končatinami môže vyvolať dlhodobé užívanie antibiotík. V niektorých prípadoch dochádza k nezvratnému poškodeniu nervov.

Preto, ak užívate antibiotiká na choroby ako akné alebo lymská borelióza (infekcia z kliešťov), potom lekárovi vždy hláste vedľajšie účinky v prípade, že sa u vás vyskytnú.

Podobné je to aj s chemoterapiou, ktorá okrem rakovinových buniek ničí aj zdravé tkanivá, vrátane nervov. Ide o jav známy ako periférna neuropatia vyvolaná chemoterapiou.

Pri nej budete viac citliví na chlad alebo teplo a tiež môžete stratiť cit v končatinách.

9. Nedostatok vitamínov

Na tvorbu nových krviniek sú potrebné vitamíny B6, B9 (kyselina listová) a B12.

Ak ich máte málo, rozvinie sa anémia a nedostatok okysličenej krvi potom nedokáže adekvátne zásobovať vzdialené miesta rúk a nôh adekvátnym objemom kyslíka.

Uvedené vitamíny, spolu s ďalšími vitamínmi skupiny B, sú tiež potrebné na regeneráciu a zdravie nervov. Zvlášť to platí o vitamíne B2, ktorý hrá pri nervoch veľmi dôležitú úlohu.

Jeho nedostatok je ďalšou príčinou periférnej neuropatie, ktorá sa prejaví tým, že budete mať studené ruky a nohy.

Na predídenie nedostatku spomínaných vitamínov konzumujte vajíčka, ryby a chudé mäso. Medzi rastlinné zdroje patria cereálie, listová zelenina, strukoviny a celozrnné pečivo.

Záver

Väčšina prípadov studených končatín nemusí predstavovať vážny zdravotný problém. Ak však pretrváva alebo vaša pokožka mení svoje sfarbenie, potom sa určite poraďte so svojim lekárom.

Keď nepomáhajú teplé ponožky, zrejme nadišiel čas na zdravotnú prehliadku. Dúfame, že vám aj tento článok pomôže odhaliť skutočnú príčinu vášho zdravotného problému.

Tiez sa Vam moze pacit