Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Arytmia (búšenie srdca): 10 príčin, o ktorých by ste mali vedieť!

Či už je to náhle búšenie srdca, vynechaný tep, chvenie alebo nepravidelný rytmus, keď k tomu dôjde, vie to poriadne človeka vystrašiť.

Čo to arytmia vlastne znamená a čo ju môže spôsobovať? Na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto našom dnešnom článku.

Čo je to arytmia?

Srdcový rytmus je regulovaný elektrickými nervovými signálmi v tvare sínusoidy. Ide o prirodzený srdcový rytmus.

Elektrické impulzy cestujú bez problémov nervami až do komôr srdca, ktoré sa následne v určitom poradí sťahujú, aby pumpovali krv do jednotlivých častí vášho tela.

Akékoľvek chyby v tomto procese spôsobujú arytmiu, čiže abnormálny srdcový rytmus. Pri ňom vaše srdce pumpuje krv buď príliš rýchlo, pomaly, alebo nepravidelne.

Ďalšie príznaky arytmie zahŕňajú nevoľnosť, točenie hlavy, lapanie po dychu, odpadávanie či búšenie v hrudi.

Príčiny arytmie, búšenia a nepravidelného tlkotu srdca

Arytmia môže mať viac príčin, než by ste si mysleli. Poďme sa teraz pozrieť na faktory, ktoré ju vyvolávajú alebo ovplyvňujú.

1. Ochorenia srdca

Koronárne ochorenie ciev– ide o chorobu, pri ktorej sa na stenách koronárnych artérii (cievy, ktoré privádzajú krv do srdca) vytvoria nánosy. Tie artérie zúžia a znížia tak prietok krvi či dokonca artérie úplne upchajú.

Následkom býva neraz srdcový infarkt. Upchávanie artérií ovplyvňuje obezita, fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka, stres, nedostatok cvičenia a zvýšený cholesterol.

Srdcový infarkt– v prípade, že ste v minulosti prekonali infarkt, tak poškodené tkanivá v srdci môžu vyvolať arytmiu.

Najnebezpečnejšia forma arytmie je takzvanná ventrikulárna fibrilácia, pri ktorej spodné komory srdca sa začnú nekontrolovane sťahovať a človeku hrozí náhly kolaps a strata vedomia.

Ochorenie srdcových chlopní– vaše srdce má 4 chlopne, na konci každej komory jednu. Ich úloha je regulovať prietok krvi srdcom a zabezpečiť, aby krv neunikala dozadu.

Pri ochorení chlopní sa tie nedostatočne uzatvárajú a krv potom neprúdi srdom a telom správne. Môže ísť o vrodenú chybu, ale tiež dôsledok opotrebovania. Nielen ostatné ochorenia srdca, ale aj infekcie a zápalové ochorenia majú potenciál viesť k problémom s chlopňami.

Medzi príznaky problémov s chlopňami patria bolesť a tlak na hrudi, nedostatočný dych (hlavne pri ležaní a cvičení), slabosť, opúchajúce členky, chodidlá alebo žalúdok.

No a potom samozrejme rýchle búšenie srdca, ktoré sa snaží vykompenzovať zlé zásobenie tela kyslíkom.

Ďalšie choroby srdca– vrodená srdcová choroba (defekty na srdci v dôsledku rubeoly, cukrovky alebo užívania istých liekov počas tehotenstva), kardiomyopatia (príliš tenký alebo hrubý srdcový sval, jazvy na srdci).

2. Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak v žilách je ďalším faktorom, ktorý môže zmeniť tlkot srdca na nepravidelný. Za vysoký krvný tlak sa považuje stav, keď horný tlak presahuje hodnotu 140 mmHg a dolný 90 mmHg.

Vysoký krvný tlak ovplyvňuje viaceré orgány, vrátane mozgu, srdca a obličiek. Neliečený môže časom viesť až k mozgovej mŕtvici alebo srdcovému infarktu.

Zvyšujúci sa tlak v cievach je zvyčajne spôsobený ich zužovaním kvôli ukladaniu nánosov a tiež znižovaním ich elasticity. Spôsobuje ho hlavne nezdravý životný štýl ako je konzumácia alkoholu, fajčenie, nadmerný príjem soli či nedostatok cvičenia.

Môžu ho však vyvolávať aj iné ochorenia, ako napríklad choroby obličiek, spánková apnea alebo hormonálne poruchy.

Vo väčšine prípadov vysoký krvný tlak nevyvoláva žiadne príznaky, preto sa mu zvykne hovoriť aj „tichý zabijak“. V najzávažnejších prípadoch, ak je už príliš vysoký, objavujú sa bolesti hlavy, únava, lapanie po dychu, zvracanie či problémy so zrakom.

3. Cukrovka

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom je hladina krvného cukru abnormálne vysoká. Dochádza k tomu buď preto, že telo nedokáže produkovať inzulín (cukrovka typu 1), alebo preto, že sa bunky stali na inzulín rezistentné (cukrovka typu 2).

Vysoký cukor v krvi vytvára na stenách ciev nánosy, tie sa potom zúžia a rozvinie sa koronárne ochorenie artérií.

Riziko vzniku cukrovky zvyšuje aj vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, obezita, spánková apnea a syndróm polycystických vaječníkov. Ako teda vidno, mnohé civilizačné ochorenia sa navzájom ovplyvňujú a jedno podmieňuje vznik druhého.

Pri cukrovke človek pociťuje príznaky ako sú nadmerný smäd, únava, zahmlené videnie, časté močenie, nezvyčajný hlad a strata telesnej váhy.

4. Genetické poruchy

Tak ako všetky ostatné ochorenia, aj na arytmiu môžu vplývať rôzne genetické poruchy.

Nepôjdeme tu príliš do hĺbky, len spomeňme tie, ktoré majú na arytmiu najväčší vplyv. Ide hlavne o tieto genetické poruchy:

  • Katecholaminergická polymorfná ventrikulárna tachykardia – nefunkčnosť proteínov, ktoré v srdci regulujú vápnik
  • Brugadov syndróm – porucha funkčnosti prenosu elektrických vzruchov v srdci, kvôli ktorým srdce bije príliš rýchlo
  • Syndróm dlhého QT – srdcovému svalu trvá dlhší čas na zotavenie sa medzi jednotlivými tlkotmi. Srdce bije niekedy príliš rýchlo a odoberá kyslík mozgu
  • Syndróm krátkeho QT – opak predošlého syndrómu, keď srdcovému svalu trvá kratší čas sa znova nabiť. Rizikom je náhla srdcová smrť.

5. Ochorenia štítnej žľazy

Arytmiu môže vyvolávať tak hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy), ako aj hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy). Zvyčajne však väčšie riziko pre arytmiu je hypertyreóza.

Na vznik hypertyreózy vplývajú viaceré faktory – Gravesová choroba, nádory na vaječníkoch alebo semenníkoch, nezhubné nádory na štítnej žľaze alebo hypofýze, zápal štítnej žľazy alebo tehotenstvo. Tiež to môžu byť niektoré lieky.

Medzi najčastejšie príznaky hypertyreózy patria palpitácie, únava, problémy s koncentráciou, viditeľne zväčšená štítna žľaza, zvýšená chuť do jedla, vypadávanie vlasov, trasenie rúk, zvýšené potenie, nervozita, strata hmotnosti a problémy so spánkom.

Na druhej strane, hypotyreóza je zvyčajne spôsobovaná vašim imunitným systémom, ktorý napáda a ničí štítnu žľazu. Jej príčinami býva nedostatok minerálov ako jód, zinok a selén, virálne infekcie, lieky typu antidepresív a tiež niektoré druhy rakoviny alebo hepatitída C.

Hypotyreóza sa potom prejaví priberaním, depresiou, únavou, bolesťami svalov, citlivosťou na chlad, suchou pokožkou a lámavosťou vlasov.

6. Alkohol

Konzumácia nadmerného alkoholu tiež môže spôsobovať vznik arytmie a búšenia srdca.

Snažte sa obmedziť jeho konzumáciu na maximálne 2 štandardné alkoholické nápoje denne. Za taký sa považuje 1 malé pivo, 1,5 dcl vína alebo 0,4 dcl tvrdého alkoholu.

7. Kofeín

Nadmerný príjem kofeínu má potenciál vyvolať nepravidelný srdečný tlkot. Neodporúča sa konzumovať viac ako 400 mg kofeínu denne.

Tehotné ženy by sa mali kofeínu úplne vyhýbať alebo ho aspoň obmedziť na maximálne 200 mg denne. Jedna šálka kávy obsahuje v rozmedzí od 95 do 200 mg kofeínu v závislosti od druhu.

Preso kávy majú zvyčajne menej, turecké viac. Čím dlhšie sa totiž kávový spodok vylúhuje, tým viac kofeínu do kávy vypúšťa. Presá sa robia rýchlym prechodom pary cez kávu,preto majú aj menej kofeínu.

8. Fajčenie

Fajčenie môže priamo poškodiť vaše srdce. Z toho potom vyplýva aj riziko vzniku arytmie.

9. Niektoré druhy liekov

Mnohé lieky, dokonca aj tie, ktoré sú určené na srdce, krvný tlak, depresiu či psychózy vedia spôsobiť ako vedľajší účinok srdcovú arytmiu.

Rovnako sú na tom aj niektoré výživové doplnky alebo rekreačné drogy. Podrobnejšie vám k tomu bude vedieť povedať váš lekár, či niektoré vami užívané lieky sú v tomto ohľade rizikové.

10. Stres

Arytmia zo stresu nie je ničím výnimočným. Stres totiž ovplyvňuje nielen vašu myseľ, ale môže mať aj fyzické následky na srdce a ostatné orgány.

V strese na sebe často spozorujete prejavy ako sú napnuté svaly, búšiace srdce alebo nadmerné potenie.

Uvedené prejavy zvyčajne pominú spolu so stresom. Ak však zažívate stres často, môžu sa u vás vyskytnúť aj vážnejšie komplikácie ako sú bolesti hlavy, nevoľnosti, bolesti svalov, problémy so spánkom a vyčerpanosť.

Pravidelné cvičenie, zdravá strava, dostatok spánku, dovolenka, meditácie a upokojujúce dychové cvičenia dokážu so stresom veľmi pomôcť.

Čo robiť, ak vás postihne arytmia

Ak u vás pretrvávajú príznaky arytmie alebo, ak máte v rodine históriu náhleho nevysvetliteľného úmrtia, potom by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Lekár dokáže monitorovať tlkot vášho srdca či požiadať o vyšetrenie na elektrokardiograme, ktorý meria elektrickú aktivitu srdca. V závislosti na výsledku testov sa rozhodne či už pre užívanie liekov, operáciu alebo vloženie implantátu do srdca.

No a samozrejme, mali by ste urobiť aj zmeny vo svojom životnom štýle.

Prestaňte fajčiť, obmedzte kofeín a alkohol, znížte úroveň stresu, zvýšte fyzickú aktivitu (pod lekárskym dohľadom) a udržujte si zdravú telesnú váhu.

To všetko by vám malo pomôcť kontrolovať arytmiu, aby nespôsobila vážnejšie následky na vašom zdraví alebo dokonca živote.

Tiez sa Vam moze pacit