Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Boj proti zákernej rakovine a aj nadváhe? Pite zelený čaj!

Blahodarné účinky pitia zeleného čaju sú ľudstvu známe prakticky odnepamäti. Dlhé dynastie starovekých panovníkov vedeli, že v kanvici zeleného čaju sa nachádza nielen nápoj dodávajúci ľudskému telu duševné vzpruhu, ale predovšetkým celý rad pozitívnych zdravotných efektov. Vďaka nim dnes na Zemi najpravdepodobnejšie nenájdete človeka, ktorý na zelený čaj nedá dopustiť. Prevencia ochorenia srdca, zníženie hladiny cholesterolu, účinná prevencia cukrovky.

Prečo je zelený čaj tak nenahraditeľnou súčasťou vyváženého príjmu dôležitých látok pre náš organizmus?

Odpoveď na túto otázku je možno trochu prekvapivo celkom prostá. Hlavným tromfom zeleného čaju je v porovnaní s ďalšími čajovými nápojmi už predovšetkým samotný spôsob jeho výroby. Zelený čaj ako taký sa totiž od nich líši ani nie toľko samotným druhom rastliny, z ktorej čajové lístky pochádzajú, ako skôr spôsobom ich úpravy bezprostredne po zbere.

Presne tu máme dočinenia s čajovníkom čínskym, ktorého lístky sú krátko po otrhaní vystavené vysokým teplotám / či už v pare alebo sušenie na špeciálnych panviciach /, vďaka čomu je v maximálnej možnej miere obmedzilo riziko ich oxidácie. A práve oxidácia je totiž hlavným dôvodom, prečo čajové lístky v iných prípadoch strácajú veľkú časť svojej sily.

Aby sme sa však aj my mohli následkom pitia zeleného čaju tešiť pevnejšiemu zdraviu, treba pamätať na to, že zelený čaj by sme mali piť pravidelne. Presnejšie povedané najlepšie každý deň. Jediné tak sa totiž môže naplno prejaviť sila antioxidantov obsiahnutých v zelenom čaji, ktoré ľudské telo dokážu efektívne zbavovať tzv. Voľných radikálov. Práve tieto prvky sú totiž najviac zodpovedné za zdravotné ťažkosti typu upchatých tepien alebo rakovinového bujnenia.

Pri pohľade na štatistiky venovanej výskytu rakoviny vo vyspelých krajinách je deň odo dňa zrejmejšie, že možno vôbec najvýznamnejším pozitívnym účinkom zeleného čaju na ľudské zdravie je práve jeho schopnosť efektívne znižovať riziko výskytu tohto závažného ochorenia. Veľmi zjednodušene povedané totiž v sebe zelený čaj obsahuje látky, ktoré dokážu eliminovať bunky, pri ktorých je možné pozorovať neprimerane intenzívny rast. Konkrétne tak napríklad existujú presvedčivé štúdie, ktoré dokazujú, že už len dve šálky zeleného čaju dokážu znížiť riziko výskytu rakoviny pľúc takmer o 20%! Pre veľkú časť z nás môže byť podobne zaujímavé aj výsledky štúdií, ktoré sa zamerali na skúmanie možného vplyvu látok obsiahnutých v zelenom čaji na úroveň hladiny cholesterolu. Vedci na ich základe neskôr preukázali, že niektoré látky prítomné v kapustovom čaji dokážu výrazne znížiť objemy cholesterolu, ktoré spracováva naše tráviace sústava, a naopak zvyšuje celkové množstvo cholesterolu, ktoré je z tela odvedené preč.

Zelený čaj je však dôležitým pomocníkom aj pri celkovom udržiavanie dobrého stavu nášho imunitného systému. K zaujímavým výsledkom napríklad dospeli britskí vedci, ktorí dlhodobo sledovali krvný obraz tých, ktorí svoje ráno začínajú kávou, aby ho následne porovnali s krvným obrazom pravidelných ranných pijanov zeleného čaju. Výsledky hovoria samy za seba. Koncentrácia antibakteriálnych bielkovín bola u milovníkov čaju hneď päťkrát vyššia!

A jednu optimistickú správu na záver. Zelený čaj dokáže pomôcť aj v boji s nadváhou! Niektoré zložky zeleného čaju totiž nielen dokážu celkovo stimulovať metabolizmus človeka. Ale spolu s tým tiež pôsobí na nervovú sústavu človeka, ktorú dokážu viesť k priamemu uvoľňovaniu tukov do krvného obehu, kde následne tuky slúži ako palivo, ktoré následne pomáha intenzívnemu spaľovaniu samotného telesného tuku.

Na úplný koniec sme si ale nechali ešte jednu informáciu, ktorá niekedy býva neprávom tak trochu zabudnutá. Pitie zeleného čaju totiž prospieva aj vašim zubom! Antibakteriálne zložky tohto nápoja totiž zvládajú tiež bojovať s baktériami spôsobujúcimi zubný povlak. Nakoniec zelený čaj obsahuje okrem iného tiež fluór!

Tiez sa Vam moze pacit