Zdravé recepty

Čokoládu? Každý deň! Funguje proti infarktu, ako afrodiziakum a chráni zuby

Milujete čokoládu v akomkoľvek skupenstve i množstve? Potom pre vás máme trochu „ospravedlnenku“ a snáď aj ďalší dôvod, prečo si ju dopriať: Je mimoriadne zdravá!

Že je čokoláda zdraviu prospešná, to ste iste už počuli a možno to aj radi opakujete, aby ste tým ospravedlnili jej častejšie konzumácii. Je to svätá pravda – len dosť záleží na tom, akú čokoládu myslíte a koľko jej mienite zjesť. A v tom vám urobíme jasno.

Je vážne zdravá?

Je – kedysi sa dokonca predávala len v lekárňach a pacientom ju lekári predpisovali doslova ako životabudič po ťažších ochoreniach. Čokoláda pomáha znížiť krvný tlak, zmierňuje riziko infarktu, má priaznivý vplyv na činnosť srdca a kondíciu ciev. Zmenšuje zrážanlivosť krvi, je silným antioxidantom a bojovníkom proti voľným radikálom. Pomôže s alergiou aj artritídou, povzbudzuje činnosť mozgu a zlepšuje koncentráciu i pamäť.

Môžete si ju dopriať aj ako zdroj mnohých minerálov – obsahuje horčík, fosfor, draslík, meď, železo, vápnik a fluór. Patrí tiež medzi potraviny dobré pre chrup: fluór, triesloviny a kakaové maslo vytvorí pri rozhryzenie na povrchu zubov povlak, ktorý chráni pred aktivitou baktérií.Čokoláda vám pomôže bojovať aj proti prekysleniu organizmu, pretože pôsobí slabo zásadotvorne. Navyše funguje aj ako afrodiziakum – a to vďaka obsiahnutému fenyletylamínu. Mimochodom, na ten sú citlivejšie ženy.

Bojíte sa cez všetko povedané, že po konzumácii čokolády hlavne priberiete? „Je škoda, že čokoláda zapadla do škatuľky potravín, ktoré sú nezdravé, teda by sme si ich mali odriekať. Vraj vedie k nadváhe, alergiám, spôsobuje akné … Ale to sa bavíme o masovo vyrábané, čokoláde „plné tukov a cukrov“. Avšak kvalitne horkú čokoládu môžeme len odporučiť, „hovorí výživový poradca Martin Jungmann. Za zdravé množstvo sa považuje väčšinou „jeden riadok“ čokolády – odborníci udávajú, že by to malo byť medzi 10 a 30 gramami denne.

Ako vybrať kvalitu

Keď hovoríme o tom, že je čokoláda zdravá, potom máme na mysli tú kvalitné. Lenže ako ju spoznať? „Niektoré parametre kvality sa ľahko dozviete z etikety, po iných je potreba pátrať trochu hlbšie, čo sa ale rozhodne oplatí,“ radí David Kukla, zakladateľ zberalo. Na čo sa zamerať?

  • Cena – vyrobiť poriadnu čokoládu nie je lacné a počítajte s tým, že akostný výrobok vás vyjde okolo 3€ za bežnú tabuľku.
  • Percentá kakaa – neplatí rovnica, že čím viac percent kakaa čokoláda obsahuje, tým je kvalitnejší. „Je to ďaleko zložitejšie, pretože percenta nutne neznamenajú viac kakaových bôbov v čokoláde, ale objem kakaa a kakaového masla, teda medziproduktov vyrobených za vysokých teplôt z kakaových bôbov. A tie nie sú tak zdravé, ako keď sa čokoláda vyrába šetrne priamo z kakaových bôbov. Navyše pridaním kakaového masla, v niektorých prípadoch i rastlinného tuku, sa čokoláda vlastne riedi, stáva sa tučnejšie a menej zdravú, „vysvetľuje David Kukla. Ak sa chcete predsa len percentami riadiť, potom siahnite po čokoláde, ktorá má aspoň 60%.
  • Zloženie – na výrobu kvalitnej čokolády nie je potrebné moc surovín. Rozhodne nepotrebuje žiadne éčka, stabilizátory a podobné látky ani pridávať ďalšie tuk. Je len na vás, či si vyberiete produkt s cukrom alebo iným sladidlom navyše a či zvolíte jemnejšiu chuť s mliekom.
  • Výroba – ak stojíte o kvalitu, vyberte si ručne vyrábanú čokoládu z kakaových bôbov, a či chcete obzvlášť zdravú variantu, potom ešte v raw kvalite.

Tiez sa Vam moze pacit