Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Ďalšia superpotravina do vášho jedálnička: Dokonalé liečivé účinky sladkých zemiakov!

Sladké zemiaky sú nesmerne chutná potravina. No vedeli ste, že sú aj pomerne výživné a telu ponúkajú významné zdravotné prínosy?

Sú podobné bežným zemiakom, no bývajú o niečo väčšie a majú skôr podlhovastý než guľatý tvar. Podľa typu pôdy, na ktorej boli vypestované, môžu mať červené, ružové alebo žlté sfarbenie.

Oproti bežným zemiakom sú, ako aj ich názov napovedá, o dosť sladšie.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, aké úžasné liečivé účinky má táto superpotravina na ľudské telo.

1. Detoxikujú organizmus

Sladké zemiaky majú vysoký obsah vlákniny, ktorá nielen zlepšuje trávenie, ale pomáha v črevách na seba viazať toxíny a vyplavovať ich von z tela.

Výborne tiež predchádzajú zápche, keďže podiel ich vlákniny je omnoho vyšší než v klasických zemiakoch či iných potravinách.

Navyše sú veľmi bohaté na dôležité minerály ako napríklad horčík a draslík.

2. Predchádzajú rakovine a zápalom kĺbov

Sladké zemiaky obsahujú veľa betakaroténu. Ide o silný antioxidant, ktorý lieči zápaly kĺbov a tiež predchádza vzniku rakoviny, zvlášť rakoviny prsníka a pľúc.

Okrem toho táto látka výrazne spomaľuje starnutie, posilňuje imunitu, zlepšuje zrak a chráni vaše telo pred množstvom ďalších ochorení.

3. Chránia štítnu žľazu, kosti i zrak

Sladké zemiaky sú plné vitamínov A, C a D. Tie sú nevyhnutné okrem iných vecí aj pre vaše zuby a kosti. Navyše udržiavajú zdravú vašu štítnu žľazu.

Pomocou pravidelnej konzumácie sladkých zemiakov dokážete účinne predchádzať odvápňovaniu kostí a osteoporóze. Za tento účinok vďačia sladké zemiaky hlavne svojmu obsahu vitamínu D a minerálov.

Vitamín C vás zasa ochráni pred vírusmi, baktériami, ale i rôznymi vážnejšími ochoreniami.

No a napokon, vitamín A zabezpečí, že si udržíte dobrý zrak aj do vyššieho veku a predídete viacerým ochoreniam očí, ako je napríklad makulárna degenerácia.

4. Podporujú zdravú pokožku

Po tom, ako uvaríte sladké zemiaky, nevylievajte vodu, v ktorej sa varili. Je totiž plná látok, ktoré podporujú zdravie vašej pokožky.

Vodu sceďte do fliaš a schlaďte v chladničke, kde by mala vydržať zopár dní. Túto vodu potom používajte ako tonikum na vašu pokožku.

Odvar zo sladkých zemiakov pomôže pokožke sa zbaviť pórov, nedokonalostí, hĺbkovo ju vyčistí a tiež upokojí rôzne podráždenia.

5. Chránia vaše srdce a kontrolujú cukrovku

Sladké zemiaky sú výborným zdrojom vitamínu B6, ktorý pomáha rozkladať škodlivý homocysteín v krvi.

Ten je podľa Harvardskej školy verejného zdravia príčinou väčšiny ochorení srdca a ciev, ako je napríklad kôrnatenie ciev.

Obsah draslíka v sladkých zemiakoch je tiež dôležitý pre zdravie srdca, pretože znižuje krvný tlak a reguluje rovnováhu tekutín v tele.

Pri cukrovke pôsobia zasa priaznivo na reguláciu krvného cukru.

6. Chránia plod počas tehotenstva

Sladké zemiaky sú extrémne bohaté na kyselinu listovú, ktorú by mali vo zvýšenej miere prijímať hlavne tehotné ženy kvôli správnemu vývoju plodu.

Kyselina listová zabezpečí, že u vyvíjajúceho plodu nedôjde k takzvanému rázštepu chrbtice. Je tiež dôležitá pri správnom formovaní červených krviniek a vývoji nervových buniek v mozgu a mieche.

Okrem sladkých zemiakov, dobrým zdrojom kyseliny listovej sú aj obohatené ovsené vločky či tmavá listová zelenina.

7. Predchádzajú anémii

Sladké zemiaky dokážu regulovať krvný tlak, zlepšovať cirkuláciu krvi a stimulovať už spomenutú tvorbu červených krviniek, pretože sú bohaté na železo aj draslík.

Železo je popri kyseline listovej ďalšou zložkou potrebnou pri tvorbe červených krviniek na produkciu hemoglobínu a ďalších dôležitých enzýmov, hormónov a bielkovín.

8. Zastavia stenčovanie a vypadávanie vlasov

Pre tých, čo majú problém so stenčovaním, lámaním alebo vypadávaním vlasov, predstavujú sladké zemiaky priam ideálnu potravinu na uvedené problémy.

Látky nachádzajúce sa v tejto chutnej potravine podporujú posilňovanie vlasových korienkov a rast kvalitných vlasov.

Tiez sa Vam moze pacit