Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Ako dlho trvá vyliečiť črevá (Crohnova choroba, celiakia a podobne)

Zdravé črevá sú nadovšetko. Ochorenia ako syndróm prepúšťajúceho čreva, premnožená Candida či Crohnova choroba, je možné spojiť s takmer každým moderným ochorením.

Platí to od priberania, únavy, podráždenosti, depresie až po autoimunitné ochorenia, rakovinu či cukrovku. Ide všetko do väčšej či menšej miery o následok chorých čriev.

Pozor, choré črevá nemajú vždy zjavné príznaky

Môžete si myslieť, že vás sa to netýka, pretože zatiaľ nemáte žiadne zjavné problémy s bolesťami brucha alebo stolicou.

Pravda je však taká, že ochorenie čriev sa nie vždy prejavuje zjavnými príznakmi. Väčšinou sa jedná o ochorenie bez príznakov, prípade sa problémy prejavia v inej časti tela, nie nutne v črevách.

V skutočnosti až 22% ľudí s ochorením čriev má vážne poškodené tenké črevo, no neprejavujú sa u nich žiadne príznaky choroby.

Ak čítate túto stránku, potom zrejme patríte medzi ľudí, ktorí sa aktívne zaujímajú o svoje zdravie, konzumujete prírodné probiotiká (kombucha), užívate probiotiká vo forme doplnkov či konzumujte zdravé vývary z kostí.

Ale čo v prípade, ak vám to nepomáha alebo sa váš stav zlepšuje oveľa pomalšie, než ste si želali? Koľko vlastne trvá vyliečenie čriev?

Práve túto otázku sa pokúsime zodpovedať v tomto článku.

Vyliečenie čreva znamená vyliečiť celé telo

Aby sme našli odpoveď na predošlú otázku, musíme ísť až na úroveň buniek.

Celková povrchová plocha čriev, ak by sme ich rozostreli do roviny, by mala úctyhodných 300 metrov štvorcových. Teda ihrisko 30 metrov dlhé a 10 metrov široké.

Na povrchu by sa nachádzali nanajvýš dôležité bunky zodpovedné za absorpciu živín z potravy do krvného obehu. Tieto bunky sa neustále regenerujú a obnovujú. V zdravých črevách máte úplne novú výstelku každé 2 až 3 týždne.

Čas potrebný na zahojenie poškodenej výstelky u zdravých ľudí bez autoimunitného ochorenia, alergií na jedlo alebo zápalu čriev sa líši, no štúdie uvádzajú, že je to niečo medzi 2 a 12 týždňami.

Ďalšia štúdia z Harvardu, publikovaná v medicínskom žurnále Nature(Príroda) zistila, že už po 3 dňoch od zmeny stravovania dochádza k zmenám v črevnej mikroflóre.

Tento fakt demonštruje úžasnú silu konzumovaného jedla na náš tráviaci systém. Avšak u ľudí, ktorí trpia na nejaký zdravotný problém, môže vyliečenie čriev trvať dlhšie, než je spomínaných 2 až 12 týždňov.

Ide hlavne o nasledovné ochorenia, ktoré ovplyvnia dĺžku liečby čriev:

  • chronické zápaly
  • lymská choroba
  • chronické vírusové infekcie
  • zvýšený krvný cukor
  • únava nadobličiek
  • premnožené patogénne baktérie v tenkom čreve
  • autoimunitné ochorenie

Aby sme pochopili súvis medzi uvedenými chorobami a liečbou čriev, musíme pochopiť, čo znamená autoimunitné zápalové spektrum.

Čo je to autoimunitné zápalové spektrum

Aby bol človek diagnostikovaný na autoimunitné ochorenie, musí u neho dôjsť k tomu, že imunitný systém zničí nezanedbateľnú časť nejakého tkaniva (v mozgu, štítnej žľaze či v črevách).

Napríklad, je potrebné až 90% poškodenie nadobličiek, aby bola diagnostikovaná Addisonova choroba (ochorenie, kedy nadobličky neprodukujú dostatok hormónov).

Pri roztrúsenej skleróze (skleróze multiplex) je tiež potrebné, aby došlo k zničeniu neurologických systémov a pri celiakii zasa tráviacich systémov.

Samozrejme, k týmto ochoreniam nedochádza v priebehu jednej noci. Ide o posledné zo štádií na väčšom autoimunologickom spektre.

Existujú v podstate 3 štádiá:

  1. Tichá autoimunita – keď sa v krvi nachádzajú protilátky, no žiadne klinické symptómy choroby
  2. Autoimúnna reaktivita – keď sa vyskytujú tak protilátky, ako aj symptómy
  3. Autoimunitné ochorenie – keď došlo k značnému zničeniu orgánov

Mnoho ľudí sa nachádza v druhom štádiu na autoimunitnom spektre. Ešte nie sú natoľko chorí, aby boli označení sa pacienta a autoimunitným ochorením, no už vykazujúci poškodenia tela.

Zohľadnenie alergií a citlivostí na určité potraviny

Vedci dnes začínajú objavovať to, čo funkčná medicína hovorí už desaťročia a to, že: „Reaktivita ako je citlivosť na lepok je len jedným koncom väčšieho autoimunitného zápalového spektra, s autoimunitným ochorením typu celiakia na jeho druhom konci“.

Ako sme už vyššie spomenuli, na to, aby vás lekár oficiálne diagnostikoval na celiakiu, musí byť viditeľné značné poškodenie vašej črevnej výstelky.

Okrem toho, len 10% ľudí s celiakiou majú bežné príznaky. Namiesto nich sa u nich často objavujú vedľajšie  a na prvý pohľad nesúvisiace problémy ako je úzkosť, depresia či kožné ochorenia.

Výsledkom je, že len 5% celiatikov má správne stanovenú diagnózu!

Inými slovami, zhruba 50 tisíc ľudí na Slovensku a 100 tisíc ľudí v Českej republike majú celiakiu a ani len o nej netušia! A je tu ďalších 15 až 20% populácie, ktorá je na lepok citlivá.

Pre týchto ľudí môže trvať až 6 mesiacov od zahájenia liečby, kým dôjde k poklesu úrovni zápalových protilátok v ich krvi po zjedení iba jediného jedla obsahujúceho lepok.

A to neberieme do úvahy ďalšie možné alergie na potraviny alebo ochorenia, ktoré tiež môžu spomaľovať hojenie čriev. Pritom väčšina pacientov má viaceré zdravotné problémy týkajúce sa zdravia čriev, zápalov a autoimunitných reakcií.

Záver

Pri správnej liečbe a vyhýbaní sa alergénom je možné sledovať zlepšenie zdravotného stavu po mesiacoch, no k celkovému vyliečeniu dochádza až po zhruba 2 rokoch.

Ak máte komplikovanejší zdravotný problém, potom sa odporúča, aby ste sa obrátili nielen na klasickú medicínu ale aj správnu funkčnú medicínu.

Tiež si dajte urobiť kompletné laboratórne vyšetrenia, aby ste presne vedeli, čomu čelíte.

Tiez sa Vam moze pacit