Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Lekári ju neznášajú: Diéta, ktorá zabíja rakovinu, odstraňuje migrény a lieči autizmus.

Mnohé výskumy naznačujú, že jeden zvláštny druh diéty je nadmieru efektívny v boji s celým radom rôznych zdravotných problémov, pri migrénach začínajúc a rakovine končiac.

Podstatou tejto diéty je vyvolanie stavu, pri ktorom telo prestáva pre výrobu energie využívať cukry a prechádza na spaľovanie tukov.

Dosahuje sa to tým, že drasticky zníži množstvo prijatých sacharidov v strave. Primárnym zdrojom energie sa potom namiesto nich stávajú práve tukyPrincíp ketogénej diéty

Na to, aby telo prešlo do stavu ketózy (spaľovania tukov), je potrebné, aby ste denne prijali 50 až 70% kalórií, ktoré pochádzajú práve z tukov.

Nie však akýchkoľvek tukov, ale zdravých tukov ako sú napríklad olivový, kokosový, konopný, ľanový či avokádový olej.

Pri tomto metabolickom procese telo začne produkovať ketóny a mastné kyseliny, ktoré sa tvoria z tukov spracovaných v pečeni.

Naše telo tak prechádza od sacharidového metabolizmu na tukový.

Ketóny (produkt metabolizmu zdravých tukov) sa následne stávajú hlavným zdrojom energie pre nielen pre mozog, ale celé telo.

Aké zdravotné prínosy prináša ketogénna diéta

Ako už vyplýva z titulky tohto článku, ketogénna diéta prináša so sebou celý rad významným zdravotných prínosov.

1. Pomáha pri chudnutí

Je tomu tak preto, lebo telo sa znovu učí využívať tuky ako primárne palivo.

Z uloženého telesného tuku sa vytvárajú ketóny a z nich potom energia v bunkách.

2. Je účinná v boji proti rakovine

Tým, že pri tomto type stravovania obmedzujete príjem sacharidov, neumožníte rakovinovým bunkám rásť, keďže rakovinové bunky získavajú energiu primárne pomocou procesu kvasenia cukrov.

No a keďže v tele nie je žiaden dostupný cukor pre tento druh potreby, rakovinové bunky sa vyhladujú a následne hynú.

Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že ketóny zastavujú rakovinu pomocou zmeny využiteľnosti energetických procesov.

3. Chráni váš mozog

Tento účinok ketónov potvrdzujú aj mnohé vedecké výskumy vykonané na pacientoch s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Má to tiež výrazný vplyv na ústup bolestí hlavy a chronických migrén. Boli zaznamenané dokonca aj prípady úplného ústupu autizmu u detí.

Ktoré potraviny podporujú ketózu v tele

Príjem stravy s vysokým obsahom tukov môže byť pre mnohých ľudí presným opakom toho, čo hlásajú odborníci hlavného prúdu na výživu a to, že príjem tukov by sme mali obmedzovať.

Ak však trpíte nejakým vážnym chronickým ochorením, odporúča sa, aby ste konzumovali potraviny s vysokým obsahom prospešných tukov.

Okrem už spomínaných olejov (avokádový, ľanový či kokosový), sú to ďalej aj orechy, semienka rastlín a tiež niektoré živočíšne formy zdravých tukov ako:

  • mäso
  • ryby
  • vajcia
  • fermentované mliečne výrobky

Z pečiva uprednostnite celozrnné alternatívy.

Prechod na tento typ stravovania môže byť pre vás ťažký. Môžete sa cítiť unavení, ale po pár dňoch si na to zvyknete.

Ketóza je pre telo prirodzená, je však pri nej dobré dodržiavať pokyny odborníka na výživu. Nerobte ju preto bezhlavo a radšej sa poraďte s niekým, kto už má s týmto druhom stravovania skúsenosti.

Záver

Nemusíte sa ničoho báť. Ak sa rozhodnete podstúpiť ketogénnu diétu, zhodíte nadbytočný tuk, získate vysnívanú postavu a popri tom sa vyliečite z rôznych „neliečiteľných“ chorôb.

Dajte si však pozor na to, aby ste počas nej neboli hladní. Vyhnite sa tiež konzumácii alkoholu.

Tiez sa Vam moze pacit