Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Lieky na riedenie krvi môžu spôsobiť náhle úmrtie. Namiesto nich užívajte tieto 4 alternatívne prírodné látky.

Ak vás niekedy hrozne bolela hlava, ktorá vám znemožňovala vykonávanie vašich každodenných aktivít, potom určite viete, aké ťažké je privodiť si úľavu.

Na tento účel ľudia zvyknú užívať rôzne lieky proti bolesti – od paracetamolu, cez ibuprofén až po acylpyrín.

Posledný menovaný acylpyrín sa zvykne tiež predpisovať lekármi ako liek na riedenie krvi. Vôbec však nejde o neškodný liek. Práve naopak, môže mať nedozerné vedľajšie následky.

Prečo niektorí lekári predpisujú acylpyrín na prevenciu srdcového infarktu?

Keď krvácate, vaše krvné doštičky sa začnú zoskupovať v mieste poranenia a následne tam vytvoria zrazeninu, ktorá otvorenú cievu uzatvorí. Krvácanie sa tak zastaví.

Problém je, že k takémuto vytvoreniu krvnej zrazeniny môže za určitých okolností dôjsť aj vo vnútri ciev, ktoré sa potom upchajú.

Ak sa to stane v cieve zásobujúcej srdce kyslíkom, nasleduje srdcový infarkt.

Acylpyrín (účinná látka kyselina acetylsalicylová) je liek, o ktorom sa tvrdí, že bráni zhlukovaniu krvných doštičiek. Preto predchádza nielen infarktu, ale napríklad aj mozgovej mŕtvici.

Z uvedeného dôvodu lekári predpisujú každodenné užívanie acylpyrínu tým ľuďom, ktorí v minulosti infarkt už prekonali alebo majú naň zvýšené riziko.

Riziká každodenného užívania acylpyrínu a iných liekov na riedenie krvi

Užívanie acylpyrínu a jemu príbuzných liekov na riedenie krvi je dnes široko zaužívaná prax, no mnohí ľudia ani len netušia o možných vedľajších účinkoch.

Ako uvádza Geoffrey S. Ginsburg, riaditeľ Dukovho inštitútu pre genetiku:

„Zaznamenali sme nezanedbateľný počet pacientov na acylpyríne, ktorí napriek nemu skončili so srdcovým infarktom alebo mŕtvicou.“

Ginsburg so svojím tímom skúmali, čo sa naozaj deje s ľuďmi, ktorí pravidelne na dennej báze užívajú lieky na riedenie krvi. Zistili, že 25% až 30% z nich sa aj tak dopracuje k infarktu alebo mŕtvici.

Uvedené lieky niekomu síce zaberú, no u veľkého množstva ľudí nie. Navyše, tieto lieky môžu mať nasledovné závažné vedľajšie účinky:

1. Infarkt alebo mŕtvica spôsobené pretrhnutím cievy

Lieky na riedenie krvi síce zabránia tvorbe krvných zrazenín (jednej príčine infarktov a mŕtvic), no súčasne zvyšujú riziko vnútorného krvácania (druhá príčina infarktov a mŕtvic).

Inými slovami, tieto lieky zriedia krv natoľko, že to potom spôsobí problém z opačného konca.

2. Krvácanie v črevnom trakte

Acylpyrín a ostatné lieky na riedenie krvi zvyšujú riziko vzniku žalúdočných vredov.

Ak máte v žalúdku alebo črevách krvácajúci vred, tieto lieky môžu krvácanie zosilniť a to až do stavu, ktorý je život ohrozujúci.

3. Alergické reakcie

Reakcie na lieky bývajú od slabých až po závažné a niekedy dokonca druh alergie ostáva neznámy. Alergia na acylpyrín dokáže vyvolať silnú alergickú reakciu.

Niekomu môže acylpyrín pomáhať, no jednoznačne to neplatí pre každého. Našťastie existujú aj iné spôsoby, ako si chrániť srdce pomocou prírodných látok.

Ak namiesto liekov na riedenie krvi chcete užívať bezpečnejšie alternatívy, máme pre vás zopár odporúčaní.

4 alternatívne prírodné látky na riedenie krvi

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, aké potraviny a bylinky môžete využiť ako náhradu liekov na riedenie krvi.

1. Cesnak

Určite vás neprekvapia mnohé liečivé vlastnosti cesnaku. No a jednou z nich je aj riedenie krvi a ochranná funkcia celého kardiovaskulárneho systému.

Jednoducho začnite si pridávať cesnak do vašich jedál, nič špeciálne k tomu nepotrebujete.

2. Kurkuma

Najnovšie štúdie poukazujú na vyše 600 zdravotných prínosov indického korenia kurkumy pre naše telo, vrátane prevencie pred infarktom a mozgovou mŕtvicou.

Hlavnou účinnou látkou v kurkume je kurkumín, ktorý bráni krvným doštičkám vytvárať v cievach krvné zrazeniny.

Kurkumu je možné pridať do takmer akéhokoľvek jedla. Môže sa konzumovať aj priamo rozmiešaná v pohári čistej vedy.

3. Hydratácia

Pri dehydratácii chýbajú vášmu telu tekutiny. Vtedy dochádza k zúženiu ciev a zhustnutiu krvi, čo zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny.

Preto tak jednoduchá vec ako je pitie dostatočného množstva tekutín vás dokáže ochrániť rovnako ako lieky na riedenie krvi a navyše bez ich možných vedľajších účinkov.

4. Kapsaicín

Kapsaicín je látka nachádzajúca sa v štipľavej paprike, feferónoch a čili papričkách. Práve on im dáva ich charakteristickú štipľavú chuť.

Mnohé štúdie preukázali jeho vplyv na zrážanlivosť krvi, preto je ideálnym prostriedkom na prevenciu srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

Ak vám prekáža jeho chuť, tak namiesto konzumácie papričiek dnes už existujú aj krémy, ktoré kapsaicín dostanú do tela priamo cez pokožku.

Tiez sa Vam moze pacit