Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Máte tráviace problémy?: Tu je dôvod, prečo vaše črevá nefungujú správne.

Zdá sa, že v súčasnosti sa takmer každý potýka s nejakými tráviacimi ťažkosťami.

Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, celiakia a desiatky ďalších ochorení tráviaceho traktu vytvorili nové priemyselné odvetvia výroby potravín bez lepku, bez cukru, bez laktózy a množstvá iných druhov potravín „bez niečoho“.

Čo je teda dôvodom, prečo sa ľuďom nedarí tieto ochorenia vyliečiť a preto musia dodržiavať prísne diéty alebo čeliť nepríjemným následkom?

Dnes sa pozrieme na skutočné dôvody, ktoré stoja za väčšinou ochorení tráviaceho systému.

1. Nerovnováha črevnej mikroflóry

Jedným z hlavných dôvodov, prečo nie ste schopní správne stráviť jedlo, je nerovnováha črevnej mikroflóry vo vašom zažívacom trakte.

Ideálny pomer pre zdravú črevnú mikroflóru je 85% prospešných baktérií a 15 zlých (ktoré sa bežne nachádzajú v prostredí, nemusí ísť len o náhodnú kontamináciu).

Pri uvedenom pomere sa dobrým črevným baktériám darí a sú schopné robiť si svoju prácu v podobe trávenia škrobov, vlákniny a cukrov.

Bohužiaľ, užívanie antibiotík, veľkého množstva cukrov, alkoholu, toxínov, konzervantov, umelých farbív a ďalších škodlivých látok narušilo rovnováhu mikroflóry v črevách, ktorá je potrebná pre správne trávenie.

Ak chcete znovu získať túto rovnováhu, pouvažujte nad konzumáciou potravín, ktoré ničia zlé baktérie, ako napríklad cesnak, cibuľa, oregano, klinčeky a zázvor.

Súčasne však musíte užívať probiotiká (prospešné baktérie) a prebiotiká vo forme vlákniny (potrava pre prospešné baktérie). Zaraďte do svojho jedálnička potraviny ako sú kyslá kapusta, kefíry, bio biele jogurty či kombucha.

Môžete užívať aj probiotiká vo forme kapsúl, najlepšie po dobu 1 až 2 mesiacov, čo je čas potrebný na obnovenie rovnováhy.

2. Nedostatok enzýmov

Enzýmy zohrávajú v našom tele veľmi dôležitú úlohu – umožňujú nám správne stráviť potravu a využiť z nej všetky dostupné živiny.

Ak naša strava neobsahuje dostatok enzýmov, vytvárame tým väčší tlak na pankreas, aby vyrobil vlastné enzýmy. Tie následne umožnia nielen správne trávenie potravy, ale aj rozložia a eliminujú toxíny z tela.

Ak sa pankreas dlhodobo preťažuje, časom sa opotrebuje a nemusí stíhať vyrábať dostatok tráviacich enzýmov.

Aby ste telu zabezpečili dostatok enzýmov, snažte sa jesť čo najviac surového ovocia a zeleniny, hlavne ananás, papaju, včelí peľ a fermentované potraviny. Vo varených jedlách sú už zvyčajne všetky enzýmy zničené.

Taktiež dôsledne žujte potravu, pretože trávenie sa začína už v ústach. Sliny sú v podstate tiež enzým (ptyalín), ktorého hlavnou úlohou je trávenie škrobov.

Odporúča sa užívať aj doplnky s obsahom enzýmov.

Jedným takýmto veľmi kvalitným doplnkom stravy obsahujúcim nielen tráviace enzýmy, ale aj probiotiká a prebiotiká spomínané v predošlom odstavci.

3. Nedostatok horčíka

Donedávna sa verilo, že horčík je potrebný v približne 325 enzymatických procesoch.

Avšak podľa najnovšieho výskumu sa to číslo blíži k 800. To z horčíka robí extrémne dôležitý prvok pre naše trávenie.

Okrem toho, nedostatok horčíka narúša správnu činnosť svalov, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú vo výstelke tráviaceho systému. Výsledkom je pomalé presúvanie potravy črevami, nepravidelná stolica a zvýšenie toxicity čriev.

Pouvažujte preto nad dopĺňaním horčíka buď v strave, alebo výživovými doplnkami . Vhodné vysokovstrebateľné formy horčíka sú citráty, maláty alebo laktáty. Menej vhodné sú oxidy.

K potravinám bohatým na horčík patria listová zelenina a všetky druhy orechov, ktoré je však vhodné pred konzumáciou na pár hodín namočiť, aby sa deaktivovali látky brzdiace činnosť enzýmov.

4. Stres

Stres vytvára celú paletu zdravotných problémov, vrátane problémov s trávením. Navyše odbúra v tele mnohé dôležité vitamíny a minerály (hlavne horčík a vitamíny skupiny B).

Okrem toho stres sťahuje svaly, spomaľuje prechod potravy črevami a brzdí absorpciu enzýmov a probiotík.

Na udržanie stresu na uzde použite napríklad harmanček či medicínske huby (hliva ustricová, maitake, shitake, reishi). Pomáha tiež praktizovanie aktov vďačnosti, meditácie a cvičenie.

5. Otrava ťažkými kovmi

Činnosť čriev narúša množstvo látok, no najviac zrejme sú to rôzne ťažké kovy.

Ťažké kovy do nášho tela vstupujú rôznymi cestami, zvyčajne stravou (ortuť v morských rybách), ale napríklad aj očkovaním, kde je ortuť používaná ako konzervačná látka alebo z amalgámovým zubných plomb.

To potom vytvára nadmernú záťaž nielen na orgány ako pečeň, žlčník, pankreas, obličky či mozog, ale ťažké kovy navyše zabíjajú prospešnú črevnú mikroflóru a ochromujú trávenie.

Detoxikácia tela od ťažkých kovov je zložitý proces, ktorý by zvyčajne mal mať pod dohľadom zdravotníckeho profesionála, keď sa robí napríklad chelácia.

Môžete však pouvažovať aj o detoxikačných potravinách ako sú chlorela, koriander či spirulina, ktoré sa viažu na ťažké kovy v hrubom čreve a pomáhajú ich odvádzať von z tela.

Tiez sa Vam moze pacit