Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Mocný ako ópium: Najlepší prírodný liek proti bolestiam vám rastie priamo pod oknom.

Podobá sa na kríženca púpavy a bodliaka. Ako bylinka proti bolestiam a sedatívum sa používa v ľudovej medicíne už po tisícky rokov.

V 19. storočí ju považovali za náhradu ópia a niekedy jej dokonca hovorili aj „ópium chudobných“. Indiáni z kmeňa Hopi ju občas fajčievali, aby vyvolali stav mierneho euforického snívania.

Aj v dnešných časoch vo Francúzsku využívajú tekutinu extrahovanú z tejto bylinky ako mierne sedatívum.

Spoznajte šalát jedovatý (Lactuca virosa)

Neľakajte sa jej názvu. Hoci sa volá „jedovatá“, v skutočnosti ňou nie je. V angličtine sa nazýva šalát divoký (wild lettuce), čo lepšie vystihuje jej charakter.

Šalát jedovatý má v sebe mliečnu tekutinu, ktorá obsahuje malé množstvo opiátov zmierňujúcich bolesti. Keď sa táto tekutina pozbiera a vysuší, nazýva sa lactucarium.

Jej hlavnými účinnými látkami sú lactupicrin, lactucín a lactucopicrín, ktoré sa vyznačujú analgetickou a sedatívnou aktivitou podobnou ibuprofénu.

Výskumnici v Iráne zistili, že táto bylinka bola známym tlmičom bolestí už v predviktoriánskych časoch.

V jednej poľskej publikácii z 19. storočia, čo potvrdil aj Ústav pre históriu vedy, sa uvádza, že aktívne látky šalátu jedovatého sú síce slabšie než ópium, no nemajú jeho neželané vedľajšie účinky.

Navyše sa potvrdilo, že v niektorých prípadoch mal lepšie liečebné efekty ako ópium.

Napriek tomu, že ópium neobsahuje, má niekoľko jeho podobných účinkov. Okrem už spomenutého zmierňovania bolestí, taktiež pomáha pri kašli. Dokonca sa ukázal prospešný aj pri silnom čiernom kašli.

Zdravotné použitia šalátu jedovatého

Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie ochorenia, pri ktorých je možné využiť liečivé účinky tejto bylinky.

Úzkosť: Šalát jedovatý má mierne sedatívne účinky, čo z neho robí výborný prostriedok na stavy úzkosti.

Nespavosť: Táto bylinka sa od nepamäti používa na liečbu nespavosti.

Zmierňovanie napätia: Niekedy sa mu hovorí aj šalát opiovitý, pretože má podobné účinky ako ópium. Nielenže znižuje bolesti, ale ovplyvňuje aj psychiku a zmierňuje nervové vypätie.

Migrény a bolesti hlavy: Verí sa, že táto bylinka znižuje frekvenciu a intenzitu migrén.

Astma: V minulosti sa šalát jedovatý využíval na liečbu astmy. Aj dnes mnohí ľudia, ktorí ho užívajú, tvrdia, že zmierňuje intenzitu astmy a problémy, ktoré sú s ňou spojené.

Mierne euforikum: Hlavným dôvodom, prečo si mnohí ľudia zvolia túto bylinku, sú jej opiátové efekty. Šalát jedovatý vyvoláva pocity miernej eufórie podobne ako opiáty, hoci žiadne opiáty neobsahuje. Navyše, je úplne legálna a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky opiátov.

Upozornenie

Konzumácia vysokých dávok šalátu jedovatého môže spôsobiť nevoľnosti, zvracanie a točenie hlavy.

Preto to s jej konzumáciou nepreháňajte. Najlepšie je pridať si zopár jej listov do šalátu.

Ako užívať šalát jedovatý

Keď zlomíte stonky tejto rastlinky, vyjde z nej hustá biela tekutina podobná mlieku. Z tejto tekutiny môžete vyrobiť alkoholovú tinktúru alebo ju vysušiť na prášok.

Tinktúru môžete vyrobiť aj lúhovaním celých listov a kvetov v alkohole.

Listy a kvety môžete tiež vysušiť a neskôr si z nich pripraviť čaj.

V prípade užívania mliečnej tekutiny si pridajte približne 1,5 gramu (tretina čajovej lyžičky) do vody, džúsu alebo čaju.

Je možné ju aj fajčiť vo fajke. Na to stačí 0.25 gramu sušenej bylinky. Pri fajčení je jej účinok najväčší, no sú s tým spojené aj riziká inhalácie dymu podobné ako pri bežnom fajčení.

Tiez sa Vam moze pacit