Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Mydlá, ktoré obsahujú túto látku spôsobujú rakovinu prsníka. Vyhnite sa im!

Mydlá sú nevyhnutné na to, aby sme svoje telá udržiavali čisté a svieže.

Keď dôjde na výber mydla, väčšina z nás uprednostňuje také, ktoré nielen čistí, ale aj zbavuje pokožku baktérii.

Výskum však ukazuje, že mydlá vyrobené zo známych karcinogénov môžu naozaj spôsobiť rakovinu.

Jedna z takýchto pomerne bežných substancií je triclosan. Ten sa ukázal ako látka, ktorá podporuje rast rakovinových buniek.

Čo zistila kórejská štúdia

Nedávna štúdia vykonaná výskumníkom Kyung-Chul Choi a jeho vedeckým tímom na Kórejskom inštitúte biológie a biotechnológií Pri Juhokórejskej národnej univerzite odhalila škodlivé účinky triclosanu a to zvlášť na hormonálny systém.

Ide o to, že triclosan je sám hormonálnym narúšačom, ktorý napodobňuje aktivitu estrogénu.

Týmto spôsobom negatívne ovplyvňuje aktivitu a dokonca aj samotnú produkciu testosterónu  a iných hormónov.

V prípade rakoviny prsníka, triclosan negatívne vplýva nielen na telesný endokrinný systém, ale navyše aj vyvoláva mutácie buniek.

Ďalšou látkou používanou v antibakteriálnych mydlách je octyfenol a tiež ide o karcinogén.

Najhoršia situácia u antibakteriálych mydiel je, ak sa uvedené látky v nich nachádzajú súčasne. Ukázalo sa, že obe spôsobujú silné mutácie buniek a to tak u laboratórnych zvierat, ako aj u ľudí.

Tuto sa žiada ešte pripomenúť, že sa nemusí jednať vždy len o mydlá. Uvedené chemikálie môžu obsahovať aj ďalšie kozmetické produkty, ako napríklad:

  • tekuté mydlá na umývanie rúk
  • sprchovacie gély
  • šampóny
  • ústne vody

Záver

Zvláštne na celej veci je, že mnohé záujmové skupiny na ochranu životného prostredia, akou je americká EWG (Pracovná skupina pre životné prostredie), upozorňujú na tieto nebezpečenstvá už pomerne dlho.

Avšak sila korporácii tieto kritické hlasy doposiaľ vždy dokázala umlčať za pomoci lobingu a korupcie štátnych kontrolných orgánov.

Dôležité preto je neustále šíriť tieto informácie, aby ľudia boli informovaní a sami si dokázali zvoliť produkty, ktoré sú pre nich bezpečné.

Tiez sa Vam moze pacit