Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Nevedel som, že aj lenivosť dokáže byť pre mozog prínosom. Pozrite sa, ako

V dnešnej dobe zo všadiaľ počúvame, že fyzická nečinnosť a nevyužívanie každej dostupnej minúty naplno, sú najhoršími vecami, ktoré môžeme v živote urobiť. A teda, že lenivosť je jedným z najväčších hriechov, aké páchame.

Zdá sa však, že to nemusí byť celkom pravda. Samozrejme, byť aktívni a v pohybe je dobrá vec. No pomalý život tiež nie je vyslovene na škodu.

Úloha lenivosti a relaxácie pre náš život

Hoci dospelým ľuďom sa neodporúča si poobede zdriemnuť, v skutočnosti je to pre naše zdravie extrémne prospešná vec. Podobne je tomu aj s takzvanou „pomalosťou“ či „lenivým spôsobom fungovania“.

Štúdie ukázali, že je to vynikajúci spôsob na stimuláciu tvorivosti, kreativity a motivácie.

Aby sme si však vyjasnili jednu vec – vôbec vás týmto nepovzbudzujeme, aby ste celý deň presedeli na gauči a pozerali televízor či pojedali rôzne pochutiny.

Chceme len, aby ste pouvažovali nad tým, že si občas aj v priebehu dňa vyhradíte niekoľko minút, počas ktorých budete relaxovať. Pomôže vám to obnoviť energiu a zostať svieži po zvyšok dňa.

V podstate aj človek sa vyvinul tak, že v jeho tele je lenivosť dokonca hlboko zapracovaná. Prejavuje sa to formami konzervácie energie vždy, keď ma k tomu telo príležitosť.

Počas zimy produkuje náš organizmus viac spánkového hormónu melatonínu, preto sme vtedy viac ospalí. V lete nám zasa teplo bráni vynakladaniu nadmernej aktivity.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, aké mentálne a fyzické prínosy má pre nás lenivosť.

1. Zlepšuje výkon pri cvičení

Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať kontraproduktívne, lenivosť zabezpečuje, že nebudeme cvičiť dlhé hodiny počas dňa.

Namiesto toho sa sústredíme na kratšie, no o to intenzívnejšie cvičenie. Takto budeme mať viac času na aktivity, ktoré vás bavia.

Navyše, štúdie preukázali, že krátke, no intenzívne cvičenia nasledované odpočinkom, majú na telo pozitívnejšie účinky než vytrvalostné športy. Podporujú chudnutie a z dlhodobého hľadiska zlepšujú zdravie.

Okrem toho pri nich nedochádza k opotrebovaniu kĺbov.

2. Znižuje krvný tlak

Stres a zhon negatívne vplývajú na celé telo, ovplyvňujú srdečný rytmus i krvný tlak. Neraz vedú ku vzniku úzkostných porúch.

Odpočinok (leňošenie) a hlboké dýchanie na druhej strane prinášajú relaxáciu tela i mysle, znižujú krvný tlak a navodzujú pocity mieru a pokoja.

3. Stimuluje kreativitu

Mnohí významní myslitelia prišli s prevratnými ideami práve počas odpočinku, keď nič nerobili, iba premýšľali.

Keď dovolíte svojmu mozgu vykonávať cyklus, počas ktorého si usporadúva myšlienky, dospejete k rôznym novým a zaujímavým nápadom.

Musíte tomu však nechať voľný priebeh. Ak sa budete príliš snažiť niečo vymyslieť, zvyčajne sa dopracujete iba k mentálnemu bloku.

4. Posilňuje schopnosť riešenia problémov

Ak dáte vášmu mozgu dostatok času a priestoru na nájdene riešenia hoci aj závažného problému, skôr či neskôr sa mu to napokon podarí.

To samozrejme neznamená, že máte čakať, až sa to stane samo od seba.

Je však potrebné si nájsť ten správny čas, ktorý je na relaxáciu najvhodnejší. Vtedy bude aj mozog pracovať na svoj optimálny výkon.

5. Zlepšuje efektivitu

Svetoznáma spisovateľka Agatha Chtristie raz povedala:

„Vynálezcovstvo, podľa môjho názoru, pramení z lenivosti. Aby si človek ušetril námahu, vynájde spôsob, ktorý mu to zabezpečí.“

Mnohé vynálezy vznikli preto, aby ušetrili ľuďom čas a námahu.

Lenivosť taktiež núti ľudí zvyšovať svoj výkon, aby prácu čím skôr dokončili a mali potom viac času na odpočinok. Aj všeobecnosti platí, že leniví ľudia veci dokončia rýchlejšie.

6. Zabezpečí, že si budete viac ceniť prítomný moment

Lenivosť pripomína meditáciu, ktorá si taktiež cení a sústredí sa na prítomný okamih.

Sústredenie sa na momenty, ako napríklad vychutnávanie si rannej šálky kávy, privoniavanie k vôni záhrady alebo kochanie sa zeleňou v prírode, nás relaxuje a pomáha nabiť telo energiou.

7. Podporuje sebareflexiu

Okrem aktivovania inovatívneho myslenia, lenivosť taktiež vytvára filozofické myšlienky.

Kým je človek zahĺbený vo svojej mysli, môže začať vyhodnocovať komplexné problémy alebo dôjsť na efektívnejšie metódy. To potom vedie k lepšiemu pochopení vecí i ľudí.

Záver

Takže, akým typom človeka ste vy? Ste workoholikom alebo skôr patríte medzi tých, ktorí radi preležia v posteli celý deň?

Ste schopní si vybilancovať svoje denné úlohy s časom na relax tak, aby ste mali počas dňa čo najviac tvorivej energie?

Tiez sa Vam moze pacit