Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Nikdy nerobte týchto 9 vecí ak máte prázdny žalúdok.

„Ste tým, čo jete.“ Určite ste už počuli toto známe porekadlo. Avšak na naše zdravie má veľký vplyv aj to, čo robíme pred samotným jedlom.

Existuje 9 vecí, ktoré by ste nemali robiť zvlášť vtedy, ak máte prázdny žalúdok alebo, ak už ubehli aspoň 2 hodiny od vášho posledného pokrmu. No a práve o tých si viac povieme v dnešnom článku.

Ako bonus vám ešte na záver prezradíme, čo naopak máte robiť v prípade, keď pociťujete hlad.

1. Neužívajte protizápalové lieky

Bežné lieky proti bolestiam a zápalom, ako napríklad acylpyrín, paracetamol či ibuprofén, by sa nemali užívať na prázdny žalúdok.

Nielenže sa tým zníži ich účinok, no môžu vyvolať vážne zdravotné problémy, ako napríklad krvácanie v žalúdku alebo v črevách.

Mlieko zvykne znižovať nežiadúce účinky týchto liekov. Ak ho nemáte po ruke, potom pri ich užívaní aspoň vypite dostatok čistej vody.

2. Nepite kávu

Dokonca aj káva bez kofeínu stimuluje produkciu žalúdočných kyselín, ktoré môžu pri prázdnom žalúdku vyvolať pálenie záhy alebo ďalšie ťažkosti tráviaceho systému.

Ak po káve na prázdny žalúdok navyše preskočíte raňajky, výsledkom môže byť nedostatok serotonínu a zlej nálady po celý zvyšok dňa.

Ak sa nedokážete vzdať zlozvyku piť kávu hneď ako prvú vec ráno, aspoň si do nej nalejte mlieko alebo smotanu. Podobne ako v predošlom prípade, aj pri káve dokáže mlieko tlmiť jej nežiadúce účinky na žalúdok.

Taktiež je lepšie piť prirodzenú kávu než instantnú.

3. Nepite alkohol

Bez jedla sa rýchlosť absorpcie alkoholu do krvi zdvojnásobuje a blíži sa efektívnosti toho, ako keby bol priamo vstrekovaný do žily.

Zároveň sa zoslabuje odbúravanie metabolických produktov alkoholu a výsledkom býva silná opica. Rýchly účinok alkoholu na telo má neblahé následky na vašu pečeň, srdce aj obličky.

V prípade, že sa ocitnete v situácii, kedy vám je ponúknutý alkoholický nápoj a vy ste nič nejedli, zvoľte si chladený, nebublinkový alkoholický nápoj. Tento druh sa vstrebáva pomalšie.

Pokúste sa tiež zjesť aspoň jeden malý chlebíček, ideálne taký, na ktorom je maslo (tuk viaže alkohol).

4. Nežuvajte žuvačku

Žalúdočné kyseliny, ktoré sa vylučujú počas žuvania žuvačky poškodzujú výstelku žalúdka. Časté žuvanie na prázdny žalúdok môže viesť ku vzniku gastritídy.

Je vedecky dokázané, že ľudia žuvajúci žuvačky uprednostňujú jedlá rýchleho občerstvenia ako sú hranolky či rôzne sladkosti pred ovocím a zeleninou.

Keď už žujete žuvačky, zvoľte si aspoň také, ktoré obsahujú prírodné sladidlá ako xylitol a sorbitol pred cukrom, cyklamátom sodným alebo aspartámom.

Tiež sa neodporúča žuť žuvačku dlhšie než 10 minút, dokonca ani na plný žalúdok.

5. Nechoďte do postele

Hlad a nízka hladina cukru v krvi nám bránia zaspať, spôsobujú plytký spánok a vyvolávajú predčasné budenie.

Zaujímavé tiež je, že nedostatok spánku zvyšuje hladinu hormónov hladu. To je dôvodom, prečo potom na druhý deň po vynechanej večeri viac jeme.

Najesť sa pred spaním však tiež nie je dobrý nápad. Najlepšie je dať si vtedy pohár teplého mlieka s medom.

Mlieko obsahuje vápnik a horčík – minerály, ktoré podporia spánok. Med zasa zvýši hladinu glukózy v krvi a umožní nám ľahšie zaspať.

6. Intenzívne necvičte

Existuje názor, že cvičenie na prázdny žalúdok spaľuje viac kalórií. Pravdou však je, že to neovplyvní úbytok tuku, ale úbytok svalovej hmoty áno.

Okrem toho sa s prázdnym žalúdkom cvičí ťažšie, pretože vám chýba energia.

Namiesto intenzívneho cvičenia robte radšej aerobik. Predtým si však dajte malé občerstvenie, pretože každé cvičenie zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín, čo býva pre žalúdok škodlivé.

7. Nenakupujte ani si nerobte nákupný zoznam

Všetci vieme, že hlad nás prinúti kupovať viac potravín v supermarkete než koľko skutočne potrebujeme.

Podľa výskumu, vnútorný signál „potrebujem jedlo“ sa premení na „chcem viac“ a človek potom tento vnútorný hlas aj poslúcha a viac nakupuje.

Nákupné zoznamy si preto pripravujte dopredu a vždy len vtedy, keď ste najedení. Ušetreniu peňazí v obchodoch tiež pomáha, ak platíte hotovosťou namiesto platobnej karty.

8. Nepite džúsy z citrusového ovocia

Kyseliny a tuhá vláknina v citrusovom ovocí dráždia prázdny žalúdok, čo je obzvlášť nebezpečné u ľudí s gastritídou alebo žalúdočnými vredmi, prípadne zvýšeným rizikom na tieto ochorenia.

Výnimkou je len pitie vlažnej vody zmiešanej s trochou čerstvej citrónovej šťavy vypitej ráno po zobudení. Aj tu by však mali nasledovať raňajky.

Čerstvo vytlačený džús z pomarančov, grapefruitov je dobré si tiež rozriediť s vodou v pomere 1:1 u ľudí so žalúdočnými problémami alebo 2:1 u ostatných (2 diely džúsu, 1 diel vody).

9. Nehádajte sa

Výskum dokázal, že keď sme hladní, skôr sa pohádame. Je to preto, lebo aj sebaovládanie si vyžaduje energiu, ktorej počas hladu máme pomenej.

Ak nemáte čas sa pred vážnejšou debatou najesť, potom aspoň vypite nejaký teplý nápoj a ponúknite ho aj druhej osobe.

Vaša diskusia potom bude takto omnoho plodnejšia a príjemnejšia.

Čo naopak robiť, keď ste hladní

Teraz si zrejme myslíte, že vám povieme, aby ste sa najedli.

To síce môžete urobiť, no existujú však aj veci, ktoré počas hladu urobíte dokonca lepšie ako vtedy, keď ste najedení.

A. Riešenie problémov

Pri hlade je pozornosť a koncentrácia vyššia než počas sýtosti. Vyplýva to z pradávnych inštinktov, keď sa naši hladní predkovia museli sústrediť na ulovenie potravy.

Hormón hladu ghrelin pomáha tiež pri rôznych ďalších činnostiach vyžadujúcich si mozgovú aktivitu.

B. Robenie rozhodnutí

Ak sa neviete rozhodnúť čo chcete, napríklad či červenú sukňu alebo modrú bundu (alebo hocičo iné), pokúste sa toto rozhodnutie urobiť na prázdny žalúdok.

Výskum potvrdzuje, že hlad vedie ľudí k úspešnejším, hoci viac impulzívnym rozhodnutiam.

Samozrejme nevyužívajte túto metódu vtedy, ak sa jedná o vážne rozhodnutia vo veciach financií, vzťahov či iných vážnych vecí.

Tiez sa Vam moze pacit