Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Ovládli vás parazity? Zistite, či práve z nich kašlete a škvŕka vám v bruchu

Nemusíte ani absolvovať exotickú dovolenku v tropickej krajine, aby vám parazity skomplikovali život. Prinesiete si ich z obchodu, MHD alebo z ktorejkoľvek kľučky na dverách. A možno vám len na tanier sadla mucha.

Niekedy stačí, že ste sa chytili kľučky na dverách a pred vami ju chytil niekto, kto si zabudol po toalete umyť ruky. Existuje veľké množstvo parazitov, niektorými vás nakazia domáce zvieratá a inými hmyz. A niektoré sa zavŕtajú do kože na rukách, keď pri zoznamovaní podáte ruku. 

Svrbia vás ruky?

Najčastejším parazitom, ktorý žije v koži je roztoč zákožka svrabová. Samička si vytvára chodbičky vo vrchnej vrstve pokožky a kladie do nej vajíčka. Samčekovia žijú na povrchu pokožky. Voľným okom ho však nezbadáte. To, čo však zbadáte je napadnutá pokožka na rukách, ktorá pripomína ekzém. Svrbenie pocítite najmä v noci, kedy sú parazity najaktívnejšie. Svrab sa nemusí objaviť len na rukách, vyhovuje mu aj oblasť pod pazuchami, okolo prsných bradaviek a genitálie. Na pokožke sa postupne vytvoria vyrážky, ktoré sú obklopené zapálenou červenou kožou. Pokožka sčervenie vtedy, keď si samičky vŕtajú nové chodbičky. 

Domáci test na svrab: Kvapnite si kvapku atramentu na postihnuté miesto. Zotrite ho vatovým tampónom, ktorý ste namočili v alkohole. Ak máte svrab, budete vidieť atramentové chodbičky v pokožke. 

Musíte dezinfikovať všetko!

Lekár vám predpíše masti, ktorými sa budete musieť natrieť od hlavy po päty. Rizikom je, že sa môžete opätovne nakaziť vo vlastnej domácnosti. Posteľnú bielizeň aj uteráky musíte vyprať na 90 stupňov. Môžete ich aj vyvariť. Matrace musíte vystriekať insekticídnym prostriedkom a nechať dôkladne vyschnúť. Vydezinfikujte celú domácnosť a skontrolujte pokožku všetkých členov domácnosti.

Svrbí vás konečník?

Samičky mrle ľudskej prechádzajú z hrubého čreva cez konečník, aby v jeho okolí nakládli vajíčka. Vyliezajú najmä v noci, keď spíte.  Keď sa to stane, cítite v okolí konečníka svrbenie. Ak sa poškriabete, vajíčka sa prilepia na prsty a dostanú pod nechty. Ale nemusíte sa ani poškriabať. Vajíčka sa dostanú na pyžamo, aj posteľnú bielizeň. Dozrejú po šiestich hodinách a vyschnú. To im však neublíži, naopak sú ľahšie. Ráno stačí len natriasť perinu a oni sa dostanú do vzduchu a odtiaľ prakticky všade.

Z romantických raňajok v posteli sa razom stane kontaminačná zóna, a opätovne sa  nakazíte sami, nakazí sa partner i deti, ktoré pribehnú do vašej postele. Mrľa detská dostala svoj názov od toho, že sa najčastejšie objavuje u detí, keďže ešte nemajú dostatočné hygienické návyky. Nakazení ňou sú však často celé rodiny a detské kolektívy.

Bolieva vás brucho?

Hoci mrľu detskú najľahšie odhalíte, keď vás svrbí konečník, parazit sa však prejavuje aj inak:

  • bolí vás brucho,
  • trápia vás hnačky,
  • trpíte nespavosťou,
  • chudnete,
  • bolieva vás často hlava.

Diagnóza sa stanoví jednoducho. Ráno sa nalepí na kožu pri konečníku priehľadná lepiaca páska, na ktorú sa drobné vajíčka mrle nalepia. Páska sa potom prilepí na podložné sklíčko do mikroskopu a odnesie k lekárovi. Lekár môže od vás chcieť aj vzorku stolice. Do plastovej nádobky odoberte trochu zo začiatku, stredu aj konca. Ak v stolici vidíte červa, odoberte ho a zaneste spolu so vzorkou k lekárovi.

Kašeľ a bolesť hrudníka

Aj názov ďalšieho parazita naznačuje, že sa objavuje častejšie u detí. Škrkavkou detskou, známejšou pod menom hlísta, sa však ľahko nakazí aj dospelý človek. Škrkavky si prinesiete z trhu alebo obchodu na zelenine či ovocí. Ak si ho neumyjete pod teplou tečúcou vodou, koledujete si o problém. Parazity sa šíria aj kontaminovanou vodou a zo špinavých rúk. Myslite na to pri lesnej studničke, ktorá je označená ako NEPITNÁ VODA! Ak sa navyše napijete z vlastných špinavých rúk, otvárate škrkavkám cestu do svojho srdca. 

Prečo do srdca? 

Kontaminovanou vodou, potravinami alebo rukami sa škrkavky dostanú do čreva. Tam však neostanú a vyberú sa na veľkú výpravu po celom tele. Veľmi ľahko prechádzajú cez steny čriev do krvného obehu a odtiaľ majú voľnú cestu prakticky kamkoľvek. Keď je ich málo, zdržujú sa najčastejšie v hrubom čreve a nemusíte si ani všimnúť, že ich máte. Krvný obeh ich najprv zanesie do pečene a cez srdce sa dostanú až do pľúc. Môžno preto vás stále trápi vlhký kašeľ. Ak hlieny vykašlete do vreckovky, môžete tenké červy uvidieť priamo tam. Pokiaľ hlieny prehltnete, dostanú sa opäť do čreva. Tam nakladú nové vajíčka a kolobeh sa bude opakovať. V ohrození sú aj nenarodené deti, pretože larvy dokážu prejsť cez placentu.

Ako sa hlásia škrkavky?

Pri silnom zamorení tela škrkavkami sa parazity objavia až v pľúcach. TOTO sledujte:

  • vlhký kašeľ,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • zvýšenú teplotu,
  • bolesť na hrudi,
  • bolesť brucha,
  • bolesť hlavy,
  • nechutenstvo,
  • hnačka,
  • zvracanie,
  • zápcha.

 

Pásomnica detská

Vajíčka pásomnice často prenášajú muchy. Chráňte pred nimi svoje jedlo

Pásomnica môže dosiahnuť dĺžku tri až desať metrov, spôsobuje nepríjemné črevné ochorenie. Nakaziť sa môžete po zjedení surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, no aj vypitím infikovanej vody. Vajíčka sa usadia v tenkom čreve, vyvinú sa za tri mesiace. Pásomnice sa v minulosti spájali so šľachtičnými, ktoré síce rady jedli, ale chceli ostať štíhle. Preto si posledné články pásomníc kupovali od felčiarov a prehĺtali ich.
Ak omylom prehltnete vajíčko, ktoré mohla priniesť mucha a sadla si na vaše jedlo,  v tráviacom trakte sa z neho vyvinie larvička. Má ploché telo, ktoré môže tvoriť 100 až 200 článkov. Každý článok obsahuje samčie aj samičie reprodukčné orgány. Oplodnený článok môže obsahovať až 200 vajíčok. 

Práve pásomnica môže za to, že:
• ste unavení
• ste podráždení
• bolí vás hlava
• trpíte nechutenstvom
• zvraciate
• máte hnačky

Škárovec široký

Milovníci surových rýb sa najčastejšie stretávajú so škárovcom. V tráviacom trakte človeka dokáže narásť až do dĺžky 12 metrov. Po nakazení sa môžu objaviť žalúdočné ťažkosti, bolesti brucha, začnete strácať hmotnosť a objaví sa zápcha. Ak sa premnoží, dokáže upchať črevo. 

Únava, bledosť pokožky, mravenčenie v prstoch, závraty a pálenie na jazyku vás môžu priviesť k lekárovi, ktorý z vám z krvi zistí málokrvnosť. Ak je na príčine škárovec, nezachránia vás ani vysoké dávky vitamínu B12. Škárovec tento vitamín nasáva celým povrchom tela a to je dobrá indícia, aby lekár myslel aj na tohto parazita.  Vyšetrenie stolice ho bez problémov potvrdí, pretože články škárovca sú vidieť aj voľným okom. 

Háďatko črevné

Parazita si najčastejšie priveziete z dovolenky. Prehltnete ho v kontaminovanej strave či vode, ale nevyhnete sa mu, ani ak si dávate veľký pozor na to, čo zjete. Zalezie vám jednoducho pod kožu a odtiaľ sa dostane do krvného obehu. Následne si to zamieri rovno do srdca a do pľúc. 

  • V koži: Ak prenikne cez kožu, budete cítiť svrbenie a koža sčervenie. Často ho môžete pozorovať voľným okom ako vystúpenú čiaru vo vrchnej časti pokožky. Organizmus môže reagovať aj vyrážkami na mieste, kde háďatko vstúpilo do tela. 
  • V pľúcach: Kašlete, bolí vás dýchanie i hrudník.
  • V bruchu: Prítomnosť hádatka črevného v tráviacom trakte sa prejaví hnačkami, zvracaním, bolesťami brucha, ale aj nafukovaním. 

Larvy sa dajú odhaliť zo vzorky stolice.

Tiez sa Vam moze pacit