Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Poznáte týchto 12 metód prírodnej liečby a znižovania bolestí pri reume a artritíde?

1. Strava a artritída

Strava sa považuje za najdôležitejší prvok pri artritíde či už hovoríme o príčinnosti alebo o liečbe. Striktná diétna liečba bohatá na surové jedlá, zeleninu, vlákninu a na nenasýtené tuky, a strava chudobná na cukry, mäso, rafinované uhľohydráty a nasýtené tuky, sa ukázala ako veľmi úspešná.

Hlavné zameranie pri liečbe stravou

  • odstránenie alergií z jedla
  • zameranie sa na vegetariánsku stravu (aspoň do ústupu choroby)
  • zmena pomeru nasýtených a esenciálnych tukov v strave
  • zvýšenie antioxidantov
  • na začiatok sa odporúča protiplesňová diéta

Odstránenie alergénových, plesňotvorných a kyslotvorných jedál by malo byť prvým krokom po diagnostikovaní.

2. Úprava črevnej mikroflóry

Nevyvážená črevná mikroflóra sa spája s mnohými tzv. „autoimúnnymi“ ochoreniami. Skúmania sa navzájom zhodujú v tom, že po úprave črevnej mikroflóry došlo pri týchto ochoreniach k významným klinickým zlepšeniam.

Úprava črevnej mikroflóry sa dosahuje v prvom rade úpravou stravy, dopĺňaním probiotík a adekvátnym pitným režimom.

3. Trávenie

Správne trávenie je neodlučiteľnou súčasťou optimálneho zdravia. Poruchy trávenia (diagnostikované alebo nie) alebo nedokonalé trávenie môžu značne vplývať na nespočetné množstvo ochorení, vrátane artritíd.

Problémom nie je len to, že konzumácia správnej potravy a výživových doplnkov je málo užitočná ak nastáva nesprávne štiepenie a vstrebávanie živín s požitej potravy, ale aj to, že nekompletne strávené molekuly jedla môžu byť nesprávne absorbované.

Keďže mnohí pacienti trpia nedostatkom tráviacich faktorov, akými sú hlavne tráviace enzýmy a kyselina chlorovodíková, nekompletné trávenie je častou príčinou artritíd.

Doplňovanie enzýmami pri artritíde je úplne bezpodmienečné. Okrem pozitívneho vplyvu enzýmov na artritídu, ich doplňovanie je taktiež bezpodmienečné aj u ostatných tzv. imúnnych ochotrení, ako

  • reumatická artritída
  • lupus
  • periarteritis nodosa
  • skleroderma
  • vredový zápal hrubáho čreva
  • Crohnová choroba
  • Skleróza multiplex
  • AIDS

4. Bromelain

Pod slovom bromelain rozumieme výťažky enzýmov ananásu. Bromelain bol skúmaný ako liečebný činiteľ od roku 1957, odkedy vyše 200 vedeckých prác popísalo jeho liečebné aplikácie, vrátane potláčania zápalových procesov pri artritíde.

5. Tuky

Mastné kyseliny sú dôležitými sprostredkovateľmi alergií a zápalov. Pozmenenie a vyváženie príjmu tukov zvyšuje alebo naopak znižuje (podľa toho aké tuky pacient prijíma) zápalové procesy.

Všeobecne platí nutnosť obmedziť alebo vylúčiť prijem živočíšnych tukov a nasýtených mastných kyselín (Omega6) a zvýšiť prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega3).

Mnohé štúdie poukázali na výhody príjmu tukov z vegetariánskej stravy pri prevencii a liečbe artritídy. Jedinou výnimkou sú čerstvé ryby kvôli ich vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín – Omega3. Konzumácia ľanového oleja je tiež značne nápomocná.

6. Omega-3 mastné kyseliny

Prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega-3), obzvlášť z čerstvých rýb, v mnohých výskumoch neustále preukazuje značné zlepšenia stavu.

Okrem zlepšení symptómov (vonkajšie prejavy ako ranná stuhnutosť a bolesti a citlivosti kĺbov) prísun rybacích olejov mal za následok potlačenie zápalových prvkov vylučovaných bielymi krvinkami.

Pred Omega3 olejmi v kapsuliach sa uprednostňujú čerstvé ryby a ľanový olej.

7. Antioxidanty v strave

Prízvuk je samozrejme kladený na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Pri striktnej protikvasinkovej (protiplesňovej) diéte, ktorá sa pri artritíde veľmi odporúča, sa však môže konzumovať len zelenina a aj to len tá, ktorá neobsahuje cukry.

Okrem vitamínu C (znižujúceho sedimentáciu, E a iných antioxidantov, dôraz sa kladie na flavonoidy kvôli ich schopnosti neutralizovať zápaly vyvolávajúce reumatické bolesti a podporovať kolagenovú štruktúru.

8. Selén, vitamín E, zinok

Zistilo sa, že hladiny selénu, vitamínu E a zinku sú u pacientov s artritídou veľmi nízke.

9. Niacinamid (B3)

Dr William Kaufman a Dr Abram Hoffer dosiahli podstatne pozitívne výsledky v liečení stovák pacientov s artritídou a osteoporózou vysokými dávkami niacinamídu (B3) – až 900–4,000 mg denne). Vysoké dávky B3 sa nesmú užívať príliš dlho a potrebné je sledovať funkciu pečene.

10. Zázvor

Zázvor obsahuje množstvo farmakologických prvkov. Je silným antioxidantom a má silný protizápalový účinok. Uprednostňuje sa čerstvý zázvor, keďže ten obsahuje proteázu, ktorá má podobný účinok ako bromelain a teda má ešte viac protizápalový účinok.

11. Fyzioterapia

TEPLO sa využíva hlavne na zmiernenie stuhnutosti, na úľavu bolesti, na uvoľnenie svalstva a na dosiahnutie ohybnosti. Vlhké teplo (teplé soľné a bahenné kúpele) je viac efektívnejšie ako suché teplo.

Studené obklady sa používajú len výnimočne a veľmi krátkodobo na zmiernenie akútnej bolesti, pričom musí nasledovať teplo, keďže chlad podporuje zápalové procesy a zhoršuje stav.

Odporúčajú sa pasívne a aktívne cviky, najlepšie v teplých kúpeľoch.

Efektívne sú masáže bylinnými olejmi, zvlášť kokosovým (protiplesňovým) olejom ale aj s EMU olejom, ktorý má vysokú vstrebatelnosť a má vysoké protizápalové účinky keďže obsahuje dôležitú kyselinu linoleovú (ktorá je v hojnosti v materskom mlieku a chýba v kravskom mlieku).

12. TDP minerálna lampa

Jedná sa o čínsky vynález vynájdený v roku 1979. Od tej doby sa na jeho testovaní a skúškach zúčastnilo 36 univerzít, 41 vedeckých ústavov, vyše 250 nemocníc a takmer 3000 lekárov.

Boli preukázané veľmi dobré výsledky pri liečení artritídy, kožných problémov a mnohých iných zdravotných potiaží. Tomuto výrobku boli udelené aj viaceré ochranné patenty.

TDP lampa pracuje na princípe nahriatia špeciálnej minerálnej platne pozostávajúcej z 33 základných prvkov. Platňa sa nahreje na približne 465 stupňov Celzia a následne re-emituje nízkofrekvenčné infračervené žiarenie, ktoré priaznivo vplýva na bunky a ich regeneračné schopnosti.

Tiez sa Vam moze pacit