Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Tak predsa! Výskumníci objavili rastlinu na nevyliečiteľnú rakovinu pankreasu!

Nedávno bola publikovaná zaujímavá štúdia v Žurnále celostnej a alternatívnej medicíne.

Názov uvedeného žurnálu vás možno prekvapí, no skutočne existujú vedecké štúdie zaoberajúce sa alternatívnou medicínou, hoci pravdou je, že sa nepublikujú často a málo sa o nich vie.

Každopádne, táto štúdia preukázala schopnosť jednej rastliny eliminovať kmeňové bunky rakoviny pankreasu – jednej z najobávanejších rakovín, ktorá sa doteraz považovala za takmer nevyliečiteľnú.

Ide o rastlinku s menom japonský chren, známy aj pod názvom wasabi alebo latinsky Wasabia japonica.

Výskyt a mortalita rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu patrí medzi druhy rakoviny s najvyššou úmrtnosťou.

Len v Amerike sa predpokladá, že tento rok toto ochorenie diagnostikujú okolo 50 000 ľuďom a 40 000 z nich naň umrie. Na Slovensku je to približne 800 nových prípadov a 680 úmrtí.

Ako vidíte, miera prežitia je pomerne malá, len zhruba 10% pacientov. To však platí pre prípady, keď liečba pozostáva z užívania štandardnej chemoterapie.

Často vyvstáva otázka, koľko pacientov zomrie na samotnú rakovinu a koľko na následky toxickej liečby. To bohužiaľ povedať nevieme, keďže lekári podobnú štatistiku neevidujú a všetky úmrtia pripisujú na vrub rakovine.

Prečo je rakovina pankreasu taká nebezpečná

Pankreas je zodpovedný za produkciu inzulínu – hormónu, ktorý reguluje metabolizmus a hladinu glukózy v krvi.

To čiastočne vysvetľuje, prečo pacienti s cukrovkou typu 2 majú podľa Americkej spoločnosti pre rakovinu (American Cancer Society) zároveň zvýšené riziko rakoviny pankreasu.

Pankreas okrem inzulínu produkuje aj proteolitické enzýmy, ktoré sú dosť silné na to, aby dokázali štiepiť bielkoviny a rozkladať ich na aminokyseliny.

To platí aj o štiepení nádorových ochranných obalov, ktorými sa nádory chránia pred imunitným systémom.

Ide o hlavný dôvod, prečo sa rakovina častejšie vyskytuje u veľkých konzumentov mäsa. Všetky ich proteolytické enzýmy sa totiž minú na trávenie mäsa a žiadne už nestanú pre boj s rakovinou.

Z uvedeného dôvodu väčšina alternatívnych protirakovinových terapií zahŕňa obmedzenie konzumácie cukru a mäsa – aby sa nepreťažil pankreas pri produkcii enzýmov bojujúcich s rakovinou.

U cukru je navyše dôvod ten, že cukor slúži aj ako primárne palivo pre rakovinové bunky.

Hlavný problém chemoterapie

Najväčším problémom chemoterapie je nielen jej toxický účinok na organizmus, ale aj vplyv na rakovinové kmeňové bunky.

Po jej nasadení sa totiž stáva, že síce väčšinu nádoru zlikvidujú, no kmeňové rakovinové bunky sa pred ňou ukryjú a prežijú.

Po počiatočnom „úspechu liečby“ tak nastupuje recidíva množiacich sa odolných rakovinových kmeňových buniek, ktoré sú už na ďalšiu chemoterapiu odolné.

Je to teda veľmi podobná situácia ako u antibiotík, keď baktérie získavajú na ne rezistenciu. Rovnako rakovinové kmeňové bunky získajú rezistenciu na chemoterapiu.

Dôležité je preto nielen zmenšenie nádoru ako také, ale i to, aké rakovinové bunky sa odstránia – či bežné alebo kmeňové, ktoré majú najvyššiu schopnosť vytvárať nové nádory a metastázovať.

Čo objavili vedci ohľadne japonského chrenu

Dve tajwanské štúdie sa zamerali na efekt aktívnej látky japonského chrenu na kultúry rakovinových buniek pankreasu a špeciálne na kmeňové rakovinové bunky.

Kmeňové rakovinové bunky sú v podstate materské bunky, ktoré sa vedia množiť na nové dcérske kmeňové bunky a taktiež na špecifické rakovinové bunky (tvoriace samotné tkanivo nádoru či cievy zásobujúce nádor krvou).

Chemoterapia nerozlišuje medzi zdravými a rakovinovými bunkami. Ide v podstate o kobercové bombardovanie, pri ktorom zahynú všetci.

Výsledkom je vysoká toxicita vnútorného prostredia pacienta a jeho oslabená imunita.

Čo sa týka účinkov aktívnych látok z japonského chrenu, výskumník Sayer Ji k tomu uvádza:

„Nová štúdia zistila, že dve aktívne látky z japonského chrenu 6-MITC a I7557 boli schopné zredukovať populácie kmeňových rakovinových buniek.

Okrem toho taktiež zredukovali expresiu signálnej molekuly známej ako SOX2, ktorá predstavuje základ pre delenie a diferenciáciu buniek (okrem rakovinových sa nachádza aj u embryonálnych buniek).“

Ak by sme to mali zhrnúť, zistilo sa, že tieto dve molekuly:

  • znížili životaschopnosť rakovinových buniek PANC-1 a BxPC-3
  • zastavili delenie rakovinových buniek pankreasu a iniciovali ich samodeštrukciu (apoptózu)
  • prerušili fázu delenia rakovinových buniek G2/M
  • zredukovali podiel ALDH-pozitívnych PANC-1 rakovinových buniek (ALDH je markerom počtu kmeňových rakovinových buniek)

Autori štúdie v závere uvádzajú:

„Uvedené aktívne látky v japonskom chrene 6-MITC a I7557 disponujú bioaktívnou schopnosťou zneškodňovať ľudské pankreatické rakovinové bunky, vrátane kmeňových.“

Záver

Japonský chren je pomerne štipľavý a nie je jednoduché ho konzumovať vo veľkom množstve, preto ako schodnejšia cesta by bolo užívanie extraktov z neho.

Bohužiaľ, podplatené štátne úrady nedovolia, aby sa takáto prírodná a lacná metóda začala používať na liečenie rakoviny a ohrozila tak miliardové zisky farmaceutického priemyslu.

Preto až do doby, kedy sa na výrobu takýchto extraktov podujme nejaký odvážny výrobca, pre pacientov zatiaľ ostáva jedinou možnosťou priama konzumácia tejto rastliny.

Tiez sa Vam moze pacit