Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Prinášame vám 11 čajov, ktoré sú na chudnutie lepšie než 1 hodina v telocvični!

Po vode je čaj druhý najviac konzumovaný nápoj na svete. Najčastejšie sa konzumuje čierny a zelený čaj, ktoré pochádzajú z listov ázijskej rastliny Camelia sinensis.

Konzumácia čaju sa spája s mnohými zdravotnými prínosmi, vrátane ochrany červených krviniek pred poškodením či predchádzanie srdcovocievnym ochoreniam.

Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia rôznych druhov čajov pomáha pri chudnutí. Niektoré z nich sú na tento účel vhodnejšie než iné.

Dnes si povieme bližšie o 11 druhoch čaju, ktoré sú na chudnutie najlepšie a tiež spôsoboch, ktorými strate nadmerných telesných tukov pomáhajú.

1. Zelený čaj

Zelený čaj je snáď zo všetkých čajov najznámejší a pre chudnutie jeden z najlepších.

Obsahuje katechíny, ktoré sú silné prírodné antioxidanty zlepšujúce metabolizmus a zrýchľujúce spaľovanie tukov, zvlášť v oblasti brucha a pásu.

Obsahuje tiež bioaktívnú látku EGCG, ktorá má na váš metabolizmus mocné účinky. Okrem toho zelený čaj zvyšuje hladinu hormónov, ktoré pomáhajú spaľovať tuky.

2. Pu Erh čaj

Ide o výnimočný čaj pomenovaný po meste Pu-erh v čínskej provincii Yunnan. Patrí do rodiny čiernych čajov, ktoré sa sušia na slnku a fermentujú za pomoci prospešných baktérií.

Má zemitú arómu, ktorá sa v ústach rozvíja postupne. Je vhodné ho piť po jedle. Čím dlhšie sa skladuje, tým je aróma výraznejšia.

Štúdie ukázali, že tento čaj dokáže zlepšovať proces chudnutia. Funguje tak, že potláča syntézu mastných kyselín. To bráni akumulácii tuku v tukových tkanivách. Taktiež znižuje hladinu krvného cukru a triglyceridov v krvi.

3. Čierny čaj

Čierny čaj obsahuje zložky, ktoré sa čiastočne líšia od zeleného alebo bieleho čaju, no podobne ako zelený čaj pomáha pri chudnutí.

Je bohatý na antioxidanty známe ako flavonoidy či polyfenoly. Tie pomáhajú produkovať v tele mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré zrýchľujú metabolizmus.

Pomáha aj s krvným cukrom. Ak pijete kávu a čierny čaj, výrazne tým znižujete riziko cukrovky typu 2. Už 3 šálky čierneho čaju alebo kávy denne znižujú toto riziko až o 42%.

4. Oolong čaj

Oolong je klasický čínsky čaj, ktorý bol čiastočne zoxidovaný. Často máva ovocnú, silnú arómu a netypickú chuť.

Podľa viacerých štúdií podporuje chudnutie tým, že zlepšuje spaľovanie tukov a zrýchľuje metabolizmus.

Polyfonoly v oolong čaji udržiavajú metabolizmus na vysokej úrovni aj vtedy, keď už človek schudne, čím pomáhajú udržiavať si zdravú váhu.

5. Biely čaj

Biely čaj pochádza z tej istej rastliny ako zelený a čierny čaj, lístky sa však zberajú ešte mladé a je spracovaný len ľahko.

Má jemnú až sladkú chuť líšiacu sa od ostatných čajov. Jeho prínosy sa skúmajú už celé roky a zahŕňajú od zlepšenia celkového zdravia až po ničenie rakovinových buniek.

Biely čaj bráni formovaniu nových tukových buniek, známych ako adipocyty a tým pomáha pri chudnutí. Navyše stimuluje lipolýzu, čiže spaľovanie existujúcich tukov.

6. Čaj rooibos

Čaj rooibos sa vyrába z kvetov a stoniek juhoafrickej rastliny Aspalathus linearis. Odpradávna sa používa na rôzne zdravotné problémy. Neskôr k nim pribudlo aj chudnutie.

Je bohatý na antioxidanty aspalatín a notofagín, ktoré chránia pred škodlivými kyslíkovými radikálmi poškodzujúcimi DNA.

Okrem toho pomáhajú vyrovnávať hladinu krvného cukru a znižujú rezistenciu buniek na inzulín. Tento čaj má sladkastú chuť, no nemá takmer žiadne kalórie. Je výborný na potláčanie chuti do jedla.

7. Matcha čaj

Matcha čaj je práškový čaj a získava sa z tej istej rastliny ako zelený čaj. Je však oveľa silnejší a hlavne, pokiaľ sa to týka chudnutia, je účinnejší než zelený čaj.Vďačí za to rozdielnemu spôsobu spracovania.

Obsahuje tiež množstvo prospešných antioxidantov, ktoré vyplavujú z tela toxíny, zlepšujú imunitu a znižujú v tele zápaly.

Navyše zrýchľuje poškodený metabolizmus a to tak kľudový, ako aj počas cvičenia.

8. Čaj z medovky lekárskej (lemon balm)

Medovka je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a je najviac odporúčaná pre zlepšenie celkového zdravia. Patrí do tej istej skupiny bylín ako mäta.

Znižuje stres, podporuje spánok, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov a tiež podporuje trávenie.

Trávenie zrýchli a navyše zlepší prechod potravy črevami. Jej antioxidanty čistia krv, detoxikujú telo a kontrolujú úroveň hormónov, ktoré vyvolávajú hlad a tým podporujú obmedzovanie príjmu kalórií.

9. Škoricový čaj

Škorica je známa svojou sladkou vôňou a tiež tým, že dodáva bohatosť rôznym jedlám. Má málo kalórií a výborne kontroluje hladinu cukru v krvi, čo bráni priberaniu.

Pravidelná konzumácie škorice alebo pitie škoricového čaju stimuluje trávenie, metabolizmus a robí doslova zázraky keď dôjde na chudnutie, hlavne v oblasti brucha.

Zmes škorice a medu dokáže zastaviť akumuláciu tukov v tele a zrýchliť metabolizmus. Zo všetkých korení ma škorica tretí najväčší obsah antioxidantov, ktoré bránia neželanej oxidácii lipidov.

Dôležité je však zadovážiť si cejlónsku škoricu, nie čínsku, ktorá má vysoký obsah kumarínu. Ten vo vyšších dávkach totiž poškodzuje pečeň.

10. Čaj z kurkumy

Kurkuma je žlté indické korenie pridávané do kari omáčok. Pre človeka má obrovské množstvo zdravotných prínosov.

Hlavným antioxidantom v kurkume je kurkumín, ktorý sa v čínskej a indickej medicíne používa na liečenie už po stáročia. Pomáha aj pri chudnutí a zbavovaní sa obezity tým, že lieči mnohé metabolické poruchy.

Kurkumín potláča v tele zápaly, vrátane buniek pankreasu, tukových buniek a v bunkách svalov. Obmedzuje rezistenciu na inzulín, znižuje vysoký krvný cukor a ďalšie metabolické problémy.

Keď telo nebojuje so zápalmi, oveľa ľahšie sa vtedy chudne.

Odporúča sa konzumovať kurkumu spolu so štipkou čierneho korenia, ktoré zlepšuje vstrebávanie kurkumínu v črevách.

11. Zázvor a citrón

Kombinácia citrónu a zázvoru má viacero zdravotných prínosov. Okrem zlepšovania metabolizmu, zvyšuje energiu až 3 násobne viac než káva a cukor.

Tieto potraviny sú bohaté na vitamín C a antioxidanty, preto výborne posilňujú imunitu. Taktiež vyrovnávajú hladinu cukru v krvi, ktorý vedie k žiadostivosti po jedle.

Zlepšujú tiež absorpciu živín a bránia ukladaniu tukov v tele. Prospievajú aj pečeni, stimulujú tvorbu žlči a tým zlepšujú trávenie.

Tiez sa Vam moze pacit