Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Prinášame Vám veľmi účinné 5 minútové jogové cvičenie, ktoré obnoví činnosť vašej štítnej žľazy!

Joga sa občas môže javiť ako príliš ezoterická náuka zameraná prevažne na chrbticu či duševný rozvoj. V skutočnosti však toho dokáže pre vaše telo urobiť oveľa viac.

Navyše, joga nie je určená len pre jogínov alebo rôznych guruov, ktorí ju cvičia celý život. Jednotlivé cviky môžete cvičiť aj sami doma len na základe popisu alebo pozretia si videa.

Joga a vedecké zistenia

Vedci zistili, že jogové cvičenia pomáhajú pri množstve rôznych ochorení a dokonca podporujú úľavu aj pri mnohých psychických ťažkostiach.

Medzi ochorenia, s ktorými vám joga vie pomôcť, no málo sa o tom vie, patrí aj znížená funkcia štítnej žľazy.

Správne fungujúca štítna žľaza je dôležitá nielen pre reguláciu hormónov v tele, ale aj pre silnú imunitu, zvládanie stresu, odstraňovanie toxínov z tela a množstvo ďalších telesných funkcií.

Štítna žľaza sa pomerne ľahko dostane mimo rovnováhu. To však nie je žiadna výhovorka pre to, aby človek hneď siahol po chemických liekoch, ktoré často narobia viac škôd ako úžitku.

V dnešnom článku si ukážeme dve jednoduché 5 minútové jogové cvičenia, ktoré vám pomôžu pomerne rýchlo znova naštartovať vašu štítnu žľazu.

1. Sarvanga Asana

Asana znamená „stáť v pokoji“. Sarvanga zasa znamená „celé telo“. Sarvanga asana je cvik podobný našej „sviečke“, čiže státie na lakťoch nohami hore.

Táto póza reguluje cirkuláciu krvi do vašej štítnej žľazy a podporuje jej činnosť.

Tým, že je telo hore nohami, gravitácia ťahá viac krvi do krku a hlavy a okrem štítnej žľazy ovplyvňuje aj ostatné žľazy v mozgu, ktoré sú so štítnou žľazou funkčne prepojené.

Ako cvik vykonať?

Najprv si ľahnite zem. Nadýchnite sa a obe nohy zdvihnite hore. Následne zdvihnite aj chrbát a rukami si podoprite boky. Zhlboka dýchajte.

V tejto polohe vydržte zhruba 10 až 15 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Uvoľnite sa a hlavu otočte do oboch strán, aby sa uvoľnil možný nahromadený tlak.

Chvíľu si oddýchnite a celé cvičenie zopakujte ešte 2 až 3 krát.

2. Matsya Asana

Matsya asana znamená „plávať ako ryba v divokej vode“.

Je to trošku náročnejšie cvičenie ako predchádzajúce, no pomerne efektívne. Jeho vykonávaním si posilníte štítnu žľazu a taktiež nervový systém.

Ako ho vykonať?

Sadnite si na zem a nohy dajte do lotusovej pozície. Ak to nedokážete, bude potrebné nejaký čas si prekríženie nôh nacvičovať, aby ste zvýšili ich pružnosť.

Následne zakloňte telo dozadu až tak, že hlavu opriete temenom o zem a váš trup vytvorí akoby mostík. Rukami si chyťte palce na nohách.

Vydržte v tejto polohe zhruba 10 až 15 sekúnd, potom sa pomaly vráťte späť do východiskovej polohy. Rukami si môžete pomôcť.

Chvíľu si odpočiňte si cvik znova 2 až 3 krát zopakujte.

Ak ste začiatočník, cvičte tento cvik s pomocou ďalšej osoby, ktorá vám pomôže, ak by ste mali problém sa dostať do alebo z danej pozície.

Nemusíte cvičiť oba tieto cviky, stačí si vybrať jeden, ktorý vám viac vyhovuje.

Záver

Samozrejme, ak by vám tieto cviky spôsobovali prílišné nepohodlie alebo bolesti, tak ich pre istotu viac nerobte. Radšej si potom vyberte iné spôsoby na podporu štítnej žľazy, o ktorých píšeme na našej stránke.

Tak ako každé cvičenia, aj tieto je potrebné cvičiť v rámci svojich síl a možností. Ak si nie ste istí, či ich zvládnete alebo či sú pre vás bezpečné, poraďte sa najprv so svojim lekárom.

Tiez sa Vam moze pacit