Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Prítomnosť týchto 4 rastlín vo vašom príbytku vám prinesie šťastie.

Nie je žiadnym tajomstvom, že rastliny sú nevyhnutnou súčasťou našich životov. Zabezpečujú nám potravu, vlákninu, stavebné materiály či lieky.

Rastliny majú tiež priamy vplyv na naše zdravie tým, že pohlcujú oxid uhličitý a iné škodliviny zo vzduchu a popritom produkujú kyslík.

Zaujímavé je aj to, ako súčasné štúdie uvádzajú, že rastliny a prevažne tie interiérové majú priamy vplyv aj našu náladu a psychickú pohodu.

Ľudia si zdobia svoje domovy rastlinami už tisícky rokov. Nanajvýš dôležitou témou sa to však stáva až v súčasnosti, kedy vo vnútri trávime oveľa viac času než kedykoľvek v minulosti.

Keď si uvedomíme, koľkí z nás sa identifikujeme ako „gaučoví vysedávači“, snaha o spríjemnenie našich domácností je možno jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pre svoje zdravie a šťastie môžeme urobiť.

Peniaze nerastú na stromoch, ale šťastie možno áno

Dôvodom, prečo rastliny zlepšujú našu náladu, môže byť viacero. Ten najzrejmejší je ten, že predsa len vyzerajú lepšie ako koberec či časť nábytku.

Jedna štúdia zistila zaujímavú koreláciu medzi množstvom námahy, ktorú je potrebné vynaložiť na starostlivosť o rastlinu a psychologickými efektami na toho, kto sa o ňu stará. Konkrétne zistila, že ľudia, ktorí trávia veľa času okolo rastlín, majú lepšie vzťahy s inými ľuďmi a preto zažívajú aj väčší pocit šťastia.

Títo ľudia tiež s väčšou pravdepodobnosťou pomôžu ľuďom s nejakým problémom a ich vzťahy sú navyše komplexnejšie a trvácnejšie.

Ďalšia štúdia zistila, že ľudia starajúci sa o rastliny zažívajú väčší pocit šťastia a majú nižšie úrovne stresu, úzkostí a depresií.

Takže, ktoré 4 rastliny majú na šťastie ľudí najlepší vplyv? Práve o nich si viac povieme v tomto článku.

1. Fikus lýrovitý (Ficus lyrata)

Fikus lýrovitý, niekedy sa mu hovorí aj figovník lýrovitolistý, je neuveriteľne všestranná rastlina, ktorá sa v poslednom čase stáva čoraz obľúbenejšia v interiérovom dizajne.

Jeho listy patria medzi najfotogenickejšie, preto je tak populárny. Okrem toho výborne čistí vzduch, zlepšuje jeho kvalitu a dodáva do miestnosti množstvo kyslíka. Taktiež zo vzduchu odstraňuje mnohé alergény.

Fikus si nevyžaduje príliš časté zalievanie a zvykne sa mu v interiéroch dobre dariť, hlavne ak má dostatok svetla.

Vie absorbovať veľa nepriameho svetla. Neodporúča sa však dávať ho priamo na okno, ale ani do tmavých kútov. Čiže ani príliš veľa, ani príliš málo svetla.

2. Lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)

Lopatkovec alebo aj „rastlina peňazí a šťastia“ či „ľalia mieru“. Je to nádherná rastlina, ľahko sa o ňu stará a máva krásne kvety.

Na zozname NASA zaujíma prvé miesto medzi rastlinami, ktoré čistia a detoxikujú vzduch od látok ako sú benzén, formaldehyd, trichlóretylén či amoniak.

Vhodným miestom pre lopatkovec je spálňa, kde sa najlepšie využijú jeho prečisťovacie účinky.

Starostlivosť oň je jednoduchá, stačí ho pravidelne zalievať a raz za 6 až 8 týždňov prihnojiť. Je mierne toxický, ak sa zje vo väčšom množstve, preto pozor na neho pred deťmi.

3. Filodendron (Monstera deliciosa)

Filodendron alebo aj monstera skvostná je známa svojimi atypickými listami a estetikou. Ide o výborný doplnok do akejkoľvek miestnosti.

Podobne ako „ľalia mieru“ aj ona absorbuje veľké množstvo formaldehydu z ovzdušia.

Monstera skvostná si vyžaduje dostatok svetla, tepla a nepriameho svetla. Zalievajte ju pravidelne, no umožnite vrchnej vrstve pôdy vyschnúť medzi jednotlivými zaliatiami.

4. Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)

Ako jedna z najobľúbenejších rastlín, zelenec je nielen úžasná a dobre vyzerajúca interiérová rastlina, ale aj náramne jednoduchá na starostlivosť.

Výborne absorbuje spóry plesní a alergény zo vzduchu, hodí sa preto do miestností s vyššou vlhkosťou, akými sú napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa.

Jedinými vecami, ktoré potrebujete pri nej mať na mysli, je udržiavať pôdu vlhkú a každé 2 mesiace ju prihnojovať.

Tiez sa Vam moze pacit