Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Príznaky a symptómy leukémie, ktoré by mala poznať každá žena.

Rakovina nie je nikdy príjemné ochorenie. Avšak ignorovanie jej možných príznakov a dúfanie, že snáď je to niečo iné, môže situáciu výrazne zhoršiť.

Bohužiaľ, mnoho žien ignoruje prvotné príznaky hlavne leukémie, čo sa môže neskôr veľmi vypomstiť.

Tak ako pri každej rakovine, aj pri leukémii platí, že jej skoré odhalenie a liečba výrazne ovplyvnia schopnosť tela s ňou úspešne zabojovať a zvýšia tak šance na prežitie.

Príznaky leukémie sa ľahko prehliadajú

Po tom, čo sa v kostnej dreni rozmnožia abnormálne bunky, telo prestane produkovať normálne krvné bunky. Takýto nedostatok zdravých krvných buniek následne vyvolá rôzne telesné príznaky.

Problémom je, že príznaky leukémie si nielen ženy, ale aj muži často zamieňajú za iné ochorenia.

Dokonca, niektoré druhy leukémie, ako napríklad chronická lymfocystová leukémia sa nemusí prejaviť vôbec! Lekári ju odhalia len pri náhodných krvných testoch, keď sa ukáže zlý krvný obraz.

Na druhej strane, príznaky akútnej lymfocytovej alebo akútnej myelogénnej leukémii sú príznakmi veľmi podobnými bežnej chrípke, preto si ju s ňou ľudia mýlia.

Horúčka či únava sa ľahko odbijú tvrdením, že ide o prepracovanosť, následok nedostatku spánku či prechladnutie.

Leukémia sa často považuje za ochorenie, ktoré postihuje deti, no v skutočnosti postihuje oveľa viac dospelých nech detských pacientov. Ženy ju navyše ľahšie prehliadnu než muži a vyhovoria sa na rýchly životný štýl či množstvo zodpovedností, ktoré ženy zvyčajne majú.

Príznaky a symptómy leukémie

Ako výhovorka u žien neraz slúži aj zvalenie viny za zhoršený zdravotný stav na hormonálne zmeny či menštruačný cyklus.

Preto, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky, neignorujte ich a venujte im náležitú pozornosť.

1. Horúčky

Ako uvádza Americká nadácia pre rakovinu, horúčka býva najčastejší príznak leukémie, ktorý nesmiete ignorovať.

Keďže leukémia ovplyvňuje váš imunitný systém, môže vás urobiť náchylnejšími na rôzne infekcie.Ako sa vaše telo neúspešne snaží bojovať s infekciou, výsledkom je horúčka, ktorá je zvyčajne prvým príznakom nastupujúcej leukémie.

Preto ju pre istotu neignorujte, a to hlavne vtedy, ak máte zvýšený nábeh na toto ochorenie alebo, ak sa súčasne vyskytujú ďalšie príznaky.

2. Únava, slabosť, pocit ako by ste lapali po dychu

Uvedené príznaky sú niečím, čo občas zažíva každý z nás, hlavne po náročnom dni.

Bohužiaľ, únava môže niekedy signalizovať prítomnosť druhu rakoviny, akou je práve leukémia. Zvyčajne ide o nasledovné prejavy únavy:

  • všeobecná slabosť
  • závrate alebo točenie hlavy
  • dýchavičnosť
  • búšenie srdca

3. Bledá pokožka a anémia

Anémia spôsobená nedostatkom železa zvykne ovplyvňovať častejšie ženy než mužov.

Mnohé ženy si potom myslia, že ich anémia je zapríčinená nedostatkom uvedeného minerálu. Problém je, že anémia môže byť aj následkom leukémie.

Ako sme už uviedli skôr, pri leukémii abnormálne bunky vytláčajú v kostnej dreni bunky zdravé, vrátane červených krviniek. S ich nižším počtom začnete neskôr pociťovať príznaky anémie kvôli nedostatočnému okysličeniu tela.

Uvedené príznaky zahŕňajú únavu, bolesti hlavy, zimnice a dýchavičnosť.

4. Nočné potenie

Nadmerné potenie a zvlášť v noci môže mať množstvo rôznych príčin – od žalúdočného refluxu, spánkovej apnoe, cez menopauzu až po nízku hladinu krvného cukru.

Ide však tiež o skorý príznak prichádzajúcej leukémie. Ako ale uvádza Britský národný servis zdravia, nočné potenie vyvolané leukémiou budú často sprevádzať ďalšie príznaky.

Preto sa pri výskyte nočného potenia zamerajte aj na tieto ostatné príznaky, aby ste leukémiu ako príčinu či už potvrdili alebo vylúčili.

5. Krvácanie uprostred menštruačného cyklu alebo príliš silná menštruácia

Pri leukémii môžete spozorovať, že krvácate aj medzi bežnými menštruačnými cyklami. Ide však o viac než o jemné zašpinenie, ktoré sa vám už mohlo prihodiť v minulosti.

Niektoré ženy s leukémiou taktiež zažívajú silné krvácanie počas riadnej menštruácie.

6. Modriny, petechie (bodky na pokožke), krvácanie z ďasien a nosa

Keď sa vám veľmi ľahko tvoria na tele modriny, uvedomte si, že sa môže jednať o príznak leukémie.

Podobne, krvácajúce ďasná alebo časté krvácanie z nosa sú jej ďalšími varovnými signálmi.

U niektorých ľudí sa tiež vytvoria na pokožke drobné ploché červené bodky, ktoré sa nazývajú petechie. Ide o následok krvácania pod kožou.

7. Opuchnuté lymfatické uzliny a slezina

Opuchnuté alebo zväčšené lymfatické uzliny sú ďalším príznakom leukémie. Môžete si tiež všimnúť opuchy pod pazuchami alebo na krku.

Niektoré ženy so zväčšenou slezinou pociťujú nepohodlie alebo dokonca bolesť v oblasti brucha pod rebrami na ľavej strane.

8. Časté infekcie

Vaša krv je základom vášho imunitného systému. Leukémia bohužiaľ vnáša chaos do jej rovnováhy, pretože narúša funkcie bielych krviniek bojujúcich s infekciami.

Bez adekvátneho obranného mechanizmu bude vaše telo náchylné na rôzne druhy infekcií. To je aj dôvodom, prečo ľudia s leukémiou bývajú často chorí alebo ľahšie sa nakazia bacilmi.

Taktiež, keď už dôjde na infekciu, tak býva intenzívnejšia a oveľa dlhšie trvá, kým sa vylieči.

9. Chudnutie

Chudnutie je vec, ktorú väčšina žien privíta. Avšak nevysvetliteľné schudnutie nie je vôbec dobrým signálom a môže byť príznakom vážnejšej choroby, vrátane leukémie a iných druhov rakoviny.

K chudnutiu pri leukémii dochádza preto, lebo telo vtedy spotrebováva veľa energie a tak musí načrieť do svojich rezerv, aby zvládlo zvýšené nároky.

Preto aj pri rovnakej strave a fyzickej aktivite môže zrazu dochádzať k strate telesnej váhy.

Tento efekt je ešte väčší vtedy, ak zároveň máte zväčšenú slezinu, ktorá vám tlačí na žalúdok a to vyvoláva falošný pocit plnosti.

Tiez sa Vam moze pacit