Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Ako sa jednoducho zbaviť prebytočných kíl a tuku pomocou zázvoru.

Zázvor je koreňová zelenina nielen príjemnej a štipľavej chuti, ale má pre naše telo aj mnohé ďalšie zdravotné prínosy.

Jedným z takýchto prínosov je aj schopnosť zázvoru aktivovať procesy v tele, ktoré vedú z lepšiemu spaľovaniu kalórií a následne k chudnutiu. No a práve o tom si viac povieme v našom dnešnom článku.

Čo dokáže s telom konzumácia zázvoru

Podľa starovekej indickej náuky Ayurvedy, konzumácia zázvoru je schopná udržiavať telesnú váhu pod kontrolou. No a moderné výskumy jej dávajú za pravdu.

V jednej nedávnej štúdii publikovanej v Žurnále vedy a poľnohospodárstva z roku 2014 vedci zistili, že myši s nadváhou, ktorým bol podávaný gingerol (aktívna látka v zázvore), dokázali sa do 30 dní zbaviť takmer všetkého nadmerného telesného tuku.

Okrem toho sa u týchto myší zlepšili hladiny krvného cukru a leptínu (látky, ktorá je zodpovedná za pocity nasýtenia po jedle).

Vedci došli k záveru, že zázvor účinne potláča problémy s nadváhou spôsobené diétou bohatou na tuky a cukry a preto by sa mal zaradiť do jedálničkov ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

Iná štúdia publikovaná v Európskom žurnále medicínskych vied zistila, že zázvor má na telo rovnaké účinky ako populárne tabletky na chudnutie Orlistat.

Ďalej zistili, že pozitívne vplýva aj na hladinu cholesterolu.

Ako zázvor pomáha pri chudnutí

Zázvor má na chudnutie súčasne viacero vplyvov. Funguje tak, že cieli na hlavné príčiny akumulácie tukov tele ako sú:

  • prejedanie sa
  • hormonálne zmeny
  • metabolizmus
  • nízka hladina energie

Zázvor vám pomáha docieliť po jedle pocit nasýtenia, preto sa vám nebude žiadať prejedať sa.

Hormonálne zmeny a chronický stres zasa vedú k prudkému nárastu hladiny stresového hormónu kortizolu, čo vyvedie metabolizmus a imunitný systém z rovnováhy.

Ako ukazuje článok v Biological and Pharmaceutical Publication of 2014, zázvor potláča produkciu kortizolu a tým bráni ukladaniu tuku v tele.

Konzumácia tejto chutnej koreňovej zeleniny vám tak pomôže stabilizovať metabolizmus, odstrániť únavu a napokon spáliť tuk, pretože na to všetko potrebujete dodatočnú energiu.

Ako užívať zázvor na chudnutie

Existuje niekoľko spôsobov, ako konzumovať zázvor. Tuto uvedieme tie najbežnejšie:

1. Odrežte a očistite si kúsok zázvoru. Ten potom žujte v ústach. Pomôže vám to zregulovať váš metabolizmus, podporí trávenie, zníži produkciu kortizolu a dodá vám extra energiu.

2. Postrúhajte kúsok zázvoru, pridajte do toho citrónovú šťavu a štipku soli. Túto zmes potom zjedzte pred každým jedlom. Pomôže vám to regulovať hlad a rýchlejšie dosiahnuť pocit nasýtenia.

3. Pripravte si zázvorový čaj. Najlepší je z postrúhaného zázvoru, vylúhovaný zhruba 10 minút, následne scedený a prichutený citrónom a medom. Užívajte kedykoľvek, 2 až 3 krát denne.

4. Samozrejme, netreba zabudnúť na použitie zázvoru ako prísady do jedál. Jednoducho pár nakrájaných kúskov pridajte do akéhokoľvek jedla či polievky. Keďže má zázvor príjemnú chuť, nebudete ju musieť ničím maskovať, ale naopak plne si ju vychutnať.

Varením sa síce stratia niektoré vitamíny, no u zázvoru sú rozhodujúce látky, ktoré sa varením neničia. Práve naopak, stanú pre telo ľahšie využiteľnými.

Ďalšie zdravotné prínosy zázvoru

Okrem pozitívneho vplyvu na chudnutie má zázvor množstvo ďalších pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Tak napríklad potláča zápaly a bolesti, znižuje nevoľnosti, detoxikuje telo a dokonca ničí rakovinové bunky. Z toho dôvodu je súčasťou mnohých prírodných protirakovinových kúr.

S užívaním zázvoru však bude opatrní vtedy, ak náhodou patríte k týmto 4 skupinám ľudí.

Čerstvý verzus sušený verzus mrazený zázvor

Ak nemáte čerstvý zázvor, môžete použiť aj sušený, ktorý predávajú v každom obchode s potravinami. Ten vám vydrží doma aj rok.

Čerstvý zázvor vydrží v chladničke zhruba 3 týždne. Nedávajte ho však do igelitového vrecúška, lebo sa v ňom potom kondenzuje voda a skôr zhnije.

Je možné ho aj zamrazovať a to až na 6 mesiacov.

Tiez sa Vam moze pacit