Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Sezóna kliešťov je už tu. Ochráňte seba, deti aj vašich domácich miláčikov prírodnými receptami, ktoré zaručene fungujú a nestoja skoro žiadne peniaze!

Slnečné počasie je už tu a väčšina z nás sa už nevie dočkať a teší sa na výlety v prírode a čas strávený vonku. Nie sú to ale len ľudia, ktorí sa nevedia dočkať. Kliešte už na nás nedočkavo čakajú v tráve. V poslednej dobe sa dokonca objavilo viacero varovaní, aby sme boli viac obozretní pred týmto záškodníkom.

Nemusíte hneď ale utekať do lekárne a kupovať všakovaké lieky a repelenty. Vyskúšajte recepty našiť prababičiek, ktoré fungujú a sú poväčšine prípadov použiteľné aj na ochranu našich domácich zvieratiek.

Repelent z rozmarínu

Nielen že príjemne vonia, ale taktiež zaručene funguje a je takmer zadarmo. Liter vody priveďte do varu a vysypte do nej jedno balenie rozmarínu, ktoré bežne kúpite v obchode. Nechajte poriadne vylúhovať – pokojne počkajte, až odvar vychladne. Rozmarín sceďte a pridajte jednu lyžicu vinného octu. Repelent prelejte do rozprašovača a uchovávajte v chladničke. Môžete ho používať na kožu aj na oblečenie a taktiež funguje aj pri ochrane zvierat.

Mentol ani levanduľa kliešťom nevonia

Vône, ktoré vám obvykle príjemne voňajú, kliešte znášajú ťažšie. Obzvlášť protivná im je vôňa mentolu, rúžový olej alebo levanduľa. Trošku rastlinného oleja zmiešajte s približne 25 kvapkami eukalyptového, rúžového alebo levanduľového oleja a v pomere 1:1 zmiešajte s vodou. Prelejte do rozprašovača a používajte ako klasický repelent. I tento prípravok je vhodný na srsť domácich zvierat.

Obdobným variantom je taktiež potrieť si eukalyptovým alebo Tea Tree olejom zápästie a miesto za ušami, pod kolenami a v lakťových jamkách a na koníkoch. Psíkom môžete kvapnúť olej na obojok.

Odvar z lastovičníku

Napriek tomu, že sa lastovičník väčšinou spája s odstraňovaním bradavíc, perfektne funguje aj proti kliešťom. Jeden celý lastovičník nastrihajte alebo nakrájajte na malé kúsky a vhodte do fľaše na zaváranie. Zalejte jedlým olejom, fľašu uzavrite a postavte na okno a na slnku nechajte 8-10dní lúhovať. Potom lastovičník sceďte a olej prelejte do fľaštičiek. Pred výletom do prírody potrite olejom ruky, nohy a krk.

Octová ochrana

Ocot obvykle odpudí i nejedného človeka, keď si ale octový repelent namiešate správne, nepríjemný zápach vy cítiť nebudete, ale kliešť si k vám ani nepáchne. Zmiešajte jablčný ocot s vodou v pomere 1:2 a nakoniec pridajte pár kvapiek vášho obľúbeného aromatického oleja. Aplikujte prostredníctvom rozprašovača.

Sila citrusov

Že sa citrón hodí len do čaju? Omyl! Citrusy úžasne fungujú proti parazitom. Olúpané pomaranče, limetky, citróny alebo grepfruity vhoďte do vriacej vody a varte asi hodinu. Potom citrusy scedíte a hotovo.

Vitamín B je istota

Tento typ ochrany síce nefunguje tak rýchlo, ako repelenty, no z dlhodobého hľadiska je to optimálne riešenie. Pravidelné užívanie vitamínu B kliešte zaručene odplaší. Prírodným zdrojom tohto vitamínu sú sušené pivné kvasnice, ktoré v lekárni kúpite bežne – Pangamin. Je to vhodné aj pre zvieratka.

V neposlednej rade zaberá tiež cesnak. Nemajte strach, nemusíte sa s ním potierať. Stačí si ho dať ráno na hrianku.

Snáď sa vám niektorý z pradávnych ale účinných a prírodných receptov zapáčil a plánujete ho vyskúšať. Ja si určite zajtra kúpim rozmarín alebo Tea Tree olej…

Tiez sa Vam moze pacit