Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Štúdia zistila, prečo je víno dôležitejšie ako cvičenie, ak sa chcete dožiť 90-ky.

Nebolo by skvelé žiť naveky? Dobre, možno nie naveky, no dosť dlho na to, aby ste videli vyrásť vaše vnúčatá, či dokonca pravnúčatá.

Nie každý má však to šťastie, aby sa mu to podarilo. Napriek tomu v súčasnosti vidíme stále viac a viac ľudí dožívať sa vysokého veku.

Otázka znie, prečo sa dnešné generácie dožívajú dlhšie než generácie pred nami?

Samozrejme, svoju úlohu tu zohráva kvalitná zdravotná starostlivosť a lepšie životné podmienky. A možno aj niečo viac. No a práve na to sa zameriame v tomto článku.

Žiť dlhšie s vínom?

Čo je možným tajomstvom dlhovekosti? Jedna štúdia s príznačným názvom 90+ Štúdia začala v roku 2003 skúmať najstarších ľudí, ktorí sú dnes najviac rastúcou skupinou obyvateľstva.

Účastníci tejto štúdie boli súčasťou aj inej skoršej štúdie z roku 1981, ktorá zahŕňala vyše 14000 ľudí z Kalifornie. Použitím informácii z oboch štúdii boli výskumníci schopní zistiť, čo umožňuje ľuďom dožiť sa 90-ky.

Cieľom bolo zistiť nasledovné:

  • Určiť faktory spojené s dlhovekosťou.
  • Preskúmať príčiny demencie u najstarších ľudí.
  • Preskúmať mieru kognitívneho a funkčného útlmu u najstarších.
  • Nájsť klinické patologické súvislosti v skupine najstarších ľudí.
  • Určiť rizikové faktory mortality a demencie.

Vedci navštevovali účastníkov štúdie dvakrát ročne a robili im neurologické a neurofyziologické vyšetrenia. Skúmali tiež ich stravovacie návyky, pravidelne vykonávané aktivity, históriu zdravotného stavu, užívané lieky a ďalšie faktory životného štýlu.

No a jedným z ich hlavných zistení bolo, že striedmi konzumenti alkoholu žili dlhšie ako úplní abstinenti.

Koľko alkoholu znamená „striedmo“?

Pitie vína vám môže pomôcť sa dožiť vyššieho veku, to však neznamená, že by ste mali každý deň vypiť celú fľašu vína! Nadmerná konzumácia alkoholu je už totiž zlá.

Ak si nie ste istí, koľko je ešte zdravé a koľko už nie, tak na to má odpoveď známa americká Mayo klinika. Uvádza, že pre človeka nad 65 rokov je to jeden štandardný nápoj. Pre ľudí pod 65 rokov sú to 2 štandardné alkoholické nápoje denne.

Za štandardný nápoj sa považuje malé pivo v objeme 0,33 dcl alebo 0,4 dcl tvrdého 40% alkoholu alebo 1,5 dcl vína.

Ako sa ukázalo, takéto striedme pitie alkoholu prináša telu nasledovné zdravotné prínosy:

  • znižuje riziko rozvoja a podľahnutia na choroby srdca
  • znižuje riziko ischemickej príhody (infarkt a mozgová mŕtvica)
  • znižuje riziko cukrovky

Preto si raz za čas k večeri alebo po práci kľudne dožičte pohár piva alebo vína. Len sa istite, že to bude jeden, maximálne dva poháre, nie viac, pretože nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť viacero vážnych zdravotných problémov.

V dnešných časoch je bohužiaľ nadmerné pitie alkoholu pomerne bežné, hoci sa vie, že je značne rizikové.

Ako alkohol a cvičenie pomáhajú dlhovekosti

Kľúčom je tu už spomenutá striedmosť, ale nesmieme zabudnúť ani na cvičenie.

Štúdia, ktorá bola publikovaná v Britskom žurnále športovej medicíny, sa zamerala na to, ako cvičenie dokáže znegovať následky nadmerného pitia alkoholu.

Výskumníci skúmali 36370 účastníkov nad 40 rokov, ktorých rozdelili do 3 skupín.

Prvá skupina nebola veľmi aktívna, druhá vykonávala stredne ťažké fyzické aktivity a tretia cvičila najviac. Veci potom zisťovali vplyv alkoholu na tieto 3 skupiny.

Zistili, že nadmerné pitie alkoholu zvyšovalo riziko úmrtia na všetky príčiny. Taktiež zistili, že čím viac alkoholických nápojov za týždeň človek vypije, tým je väčšie riziko rakoviny.

Ak však zohľadnili množstvo odporúčanej fyzickej aktivity (150 minút stredne ťažkého aerobického cvičenia za týždeň), tak to dokázalo úplne vymazať zvýšené riziko rakoviny.

Cvičenie tiež vymazalo riziko úmrtia na všetky ostatné príčiny.

Záver

Tieto súvislosti medzi dlhovekosťou, alkoholom a cvičením sú vskutku zaujímavé.

Preto nabudúce, keď sa rozhodnete dať si pohár piva alebo vína, pouvažujte nad tým, že si predtým trocha zabeháte alebo inak zacvičíte. Takto máte 90-ku takmer istú!

Tiez sa Vam moze pacit