Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Toto je 10 príznakov, že vaša bolesť brucha môže znamenať niečo vážne!

Bolesti brucha sú pomerne častým zdravotným problémom. Začínajú sa už v detstve a postihujú nás celý život aj počas dospelosti a staroby.

Ich príčinou môžu byť rôzne veci – od zle uvareného jedla, cez vírusy a baktérie, až po alergické reakcie tela na niektoré druhy potravín.

Bežné bolesti brucha zvyčajne netrvajú príliš dlho a skôr či neskôr pominú. V niektorých prípadoch však môžu predznamenávať niečo vážnejšie.

Ak sa na vás vzťahujú niektoré alebo viaceré z nasledujúcich 10 príznakov, mali by ste pre istotu vyhľadať lekársku pomoc, aby sa potvrdilo alebo vyvrátilo iné ochorenie.

1. Opakujúce sa kŕče

Ako uvádzajú odborníci, ak sa u vás vyskytnú kŕče v bruchu, ktoré časom silnejú na intenzite, môže ísť o príznak zablokovaného priechodu čriev.

Kŕče pretrvávajúce počas niekoľkých hodín, ktoré neprechádzajú, sú vážnou vecou a bude lepšie, ak vyhľadáte odbornú pomoc.

2. Náhla a prudká bolesť

Podobne ako pri kŕčoch, ak sa u vás vyskytne náhla a prudká bolesť v oblasti žalúdku alebo brucha, je dobré pre istotu zájsť za vašim lekárom, aby ste predišli väčšiemu poškodeniu tráviacich orgánov.

3. Bolesť brucha sprevádzaná bolesťou v inej oblasti

Keď sa u vás objaví bolesť brucha súčasne s bolesťou napríklad v hrudníku, ramene alebo krku, ihneď vyhľadajte lekárku pomoc.

Ako uvádza stránka UPMC, v týchto prípadoch sa môže jednať o niečo pomerne vážne.

4. Bolesť v hornej časti brucha

Pretrvávajúca bolesť v hornej časti brucha, ktorá trvá dlhšie ako 30 minút, môže ukazovať na prítomnosť žlčových kameňov.

Aby ste vylúčili túto možnosť, nechajte sa vyšetriť lekárom.

5. Silná bolesť v hornej pánvovej oblasti

Stránka Medicinenet uvádza, že tento druh bolesti brucha môže byť príznakom pankreatídy a vždy by preto mala byť vyšetrená lekárom.

6. Bolesť vpravo od pupka

V tomto prípade sa môže jednať o zápal slepého čreva. Tento druh bolesti zvyčajne začína v oblasti pupka a neskôr sa presúva nižšie do pravej strany brucha.

Ak ide o podozrenie o zápal slepého čreva, vždy choďte rovno na pohotovosť, pretože neliečený môže mať vážne zdravotné následky.

V prípade jeho prasknutia hrozí dokonca sepsa a smrť.

7. Stuhnuté a na dotyk tuhé brušné svaly

Podľa odborníkov, ak vám náhle stuhli a znecitliveli brušné svaly, ide o ďalší príznak vážnejšieho ochorenia.

Môže ísť napríklad pruh, pri ktorom sa vždy odporúča vyhľadať lekársku pomoc.

8. Zhoršujúca sa bolesť v jednej časti

Ak máte bolesť žalúdka, ktorá sa náhle zhorší, mali by ste ísť na prehliadku sa svojím lekárom.

Môže ísť o žalúdočný vred, prípadne žlčníkové kamene.

9. Krv v stolici alebo zvracanie

Vždy, keď zbadáte v stolici krv, dajte sa vyšetriť u lekára.

Možno ide o neškodný prejav hemoroidov, alebo aj o vážnejšie ochorenie ako sú krvácajúce žalúdočné vredy, poškodená výstelka hrubého čreva či dokonca kolorektálna rakovina.

10. Zvracanie spojené so zápchou

Zvracanie sa zvyčajne spája s hnačkou a signalizuje, že ste pojedli niečo zlé.

Ak sa však vyskytne zvracanie a zároveň máte zápchu, navštívte pre istotu svojho lekára, pretože to môže indikovať vážnejší zdravotný problém.

Záver

Hoci sú bolesti brucha pomerne časté a zvyčajne nič neznamenajú, niekedy ich neradno podceňovať.

Preto, ak sa u vás vyskytne jeden alebo viacero z uvedených príznakov, poraďte sa radšej s lekárom, aby ste náhodou niečo dôležité nezanedbali alebo neprehliadli.

Tiez sa Vam moze pacit