Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Toto musíte vedieť: Vyhýbajte sa vitamínom, ktoré obsahujú tieto látky.

Vitamínové a minerálne doplnky stravy sa na trhu objavili zhruba po roku 1950 a odvtedy ich užíva množstvo ľudí na podporu svojho zdravia a na odstránenie nutričných nedostatkov.

Zvyčajne ich ľudia konzumujú vo forme multivitamínoch. Tento druh produktov tvorí až 40% predaja všetkých vitamínových prípravkov. Celosvetový predaj vitamínov sa odhaduje na 40 až 50 miliárd Eur ročne.

Problém je, že tieto produkty okrem vitamínov obsahujú aj mnohé prídavné látky. Niektoré sú neškodné, no iné vplývajú na ľudský organizmus veľmi škodlivo.

Prínosy vitamínov sa takto potom negujú. Výsledný efekt môže byť, že užívanie nesprávnych vitamínových prípravkov vášmu zdraviu viac uškodí než pomôže.

V tomto článku vám prezradíme, ktoré látky to sú. Ak váš vitamínový doplnok stravy takéto látky obsahuje, potom sa mu radšej vyhnite a zadovážte si iný.

1. Calcium carbonate (uhličitan vápenatý)

Táto látka sa v prírode vyskytuje v kameňoch, mušliach či perlách. Do vitamínov sa pridáva ako forma vápnika.

Problém predstavuje to, že je pre telo ťažko využiteľná a zvyšuje riziko kôrnatenia ciev, čo vedie k srdcovým infarktom a mozgovým príhodám. Týka sa to hlavne starších ľudí.

Nezriedka sa stáva, že pri snahe predísť osteoporóze si nimi ľudia privodia oveľa vážnejšie ochorenia.

2. Polyethylene Glycol (polyetylén glykol)

Táto chemikália sa v priemysle využíva pri stavbe uhoľných elektrární či v palive pre rakety. V medicíne zasa ako preháňadlo.

Ak je súčasťou vitamínových doplnkov, dlhodobé užívanie vedie k poškodeniu obličiek, žihľavke, alergickým reakciám, krvácaniu pažeráka, trhaniu tkanív a neurologickým ochoreniam.

U detí môže spôsobovať enkopresiu, čo je samovoľný únik čiastočne sformovanej stolice.

3. Hydrogenated oil (hydrogénovaný olej)

Hydrogenované oleje sa veľmi rýchlo stávajú toxické, keď sú vystavené pri spracovaní vysokým teplotám, tlaku alebo určitým kovom.

Konzumácia uvedených olejov upcháva cievy, čo spôsobuje rozsiahle srdcové infarkty. Zvyšuje tiež hladinu zlého cholesterolu v krvi a spôsobuje v tele zápaly.

V mozgu zasa vedie k vzniku ochorení ako sú poruchy pozornosti (ADHD) a v neskoršom veku k Alzheimerovej chorobe.

4. Umelé farbivo žltá 6 (E110)

Ide o toxickú, ba až karcinogénnu látku. Vyvoláva alergie, nádory na obličkách, vaječníkov či semenníkoch, poškodzuje chromozómy a vyvoláva mutácie DNA.

Môže tiež spôsobovať ADHD, hyperaktivitu a nervový nepokoj.

5. GMO (geneticky modifikovaný) kukuričný škrob

Táto látka má na ľudský organizmus viaceré škodlivé vplyvy. Poškodzuje obličky, slezinu, srdce a nadobličky.

Niekedy môže viesť až k hepatorenálnej toxicite, pri ktorej obličky úplne zlyhávajú. To má potom potenciál skončiť až fatálne.

6. Titanium dioxid (oxid titaničitý)

Oxid titaničitý sa dnes pridáva takmer všade, nielen do vitamínov. Nájdete ho dokonca aj mnohých liekoch a zubných pastách, zvyčajne ako biele farbivo, respektíve bielidlo.

Zistilo sa, že u ľudí má potenciálne karcinogénne účinky. Kedysi sa považoval za bezpečný, no posledné výskumy ukazujú, že môže spôsobovať rakovinu žalúdka a pľúc.

7. Oxid medňatý

Hoci meď je pre telo potrebná, forma oxidu medňatého je skôr škodlivá. Spôsobuje totiž ochorenia obličiek a detskú cirhózu pečene.

Okrem toho je aj nebezpečná pre životné prostredie.

8. Umelé sladidlá

Niektoré vitamínové doplnky sú na cmúľanie. Vtedy do nich výrobcovia namiesto cukru, proti ktorému sa dnes dosť bojuje kvôli obezite, pridávajú umelé sladidlá.

Najčastejšie používané sú aspartám, sukralóza, sacharín, a acetlfam K. Problém je, že tieto umelé sladidlá sú neraz horšie ako samotný cukor.

No a najhoršie zo všetkých sú zrejme aspartám (neurotoxín a karcinogén) a tiež sukralóza.

9. Oxid zinočnatý

Táto látka sa pridáva do vitamínov ako forma zinku, zvyčajne do tých lacnejších vitamínov.

Pre telo má však zlú využiteľnosť a navyše môže spôsobovať hnačku, zápchu, podráždený žalúdok a ďalšie zdravotné problémy.

10. Umelé farbivo modrá 2 (E133)

Podobne ako umelá žltá 6, aj umelá modrá 2 je pre telo extrémne toxická.

Toto farbivo je spájané s nádormi na mozgu, poruchami učenia a vyvolávaním celkovej únavy a malátnosti.

Tiez sa Vam moze pacit