Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Toto ovocie je na kašeľ 5x účinnejšie než sirupy z lekárne. V čom spočíva sila ananásu?

Do našich končín sa dostal z Južnej Ameriky ešte v čase Krištofa Kolumba. Pôvodne bol znakom prestíže a vyskytoval sa iba ako súčasť menu na veľkých hostinách.

Dnes je toto ovocie ľahko dostupné a je obľúbené najmä vďaka svojej sladkej a osviežujúcej chuti. Okrem tej však má aj mnoho zdravotných prínosov.

Vo svojej pôvodnej domovine bolo už po stáročia uznávané pre svoje pozitívne účinky hlavne na trávenie a aj preto, že pôsobí protizápalovo.

Jedna jeho zložka má dokonca preukázané účinky proti rakovine.

V čom spočíva sila ananásu?

Protizápalové účinky sú pripisované predovšetkým činnosti bromelainu – enzýmu a silnému antioxidantu.

Dodnes už prebehlo mnoho štúdií zameraných na funkcie tohto enzýmu.

Verí sa, že dokáže:

 • zmierniť bolesti kĺbov
 • artritídu
 • tíši zápaly
 • bráni rastu nádorov
 • skracuje čas liečby po operáciách.

Bromelain je jeden z najznámejších výživových doplnkov v Nemecku kde sa zistilo, že pomáha zmierňovať zápaly a opuchy nosa a prínosových dutín a to hlavne po operácii alebo zranení.

Tento enzým zabíja baktérie a bojuje s infekciami.

Ananás je tiež bohatý na vitamín C. Pohár ananásového džúsu (čerstvo odšťaveného) obsahuje približne 50% odporúčanej dennej dávky.

Ak jete kúsky čerstvého ananásu, už jedna porcia vám dodá 131% vitamínu C potrebného na jeden deň. Tento dôležitý vitamín a zároveň antioxidant pomáha udržiavať kosti, svaly a žily silné a zdravé.

Okrem iného ananás obsahuje aj vitamín A, Tiamín, riboflavín, vitamín B6, kyselinu pantoténovú, horčík, mangán a draslík. Je tiež výborný zdroj ďalších esenciálnych vitamínov a minerálov.

Ako ananás vplýva na liečbu kašľa?

Čo sa týka liečby neústupného kašľa a prechladenia, ananásový džús dokáže upokojiť bolestivé hrdlo a pomáha pri vykašliavaní hlienov.

Jedna štúdia porovnávala sirup proti kašľu, ktorý kúpite bez predpisu a extrakt z ananásu.

Zistila, že ananás je až päť krát účinnejší. Pacienti sa uzdravili 4,8 krát rýchlejšie, keď užívali prírodný liek z ananásu a aj samotný priebeh prechladnutia bol oveľa miernejší.

V roku 2010 skupina vedcov z Indie skúmala rôzne spôsoby liečby tuberkulózy a zistili, že zmes ananásového džúsu, medu, čierneho korenia a soli dokázala rozpúšťať hlien v pľúcach pacienta.

Keď už siahnete po ananásovom džúse ako forme prírodného lieku, je veľmi dôležité kúpiť prírodný džús, ktorý neprešiel chemickým spracovaním.

Džúsy predávané bežne v obchodoch totiž obsahujú veľa cukru a málo ozajstného ovocia. Najlepšie, čo môžete urobiť, ak máte doma odšťavovač, je urobiť si vlastný čerstvý džús.

Odporúčame tento recept:

 • 1 hrnček čerstvého ananásu
 • ¼ hrnčeka čerstvej citrónovej šťavy
 • čerstvý zázvor
 • 1 polievkovú lyžicu čistého, organického medu
 • ½ polievkovej lyžice kajenského korenia
 • môžete pridať aj štipku kurkumy (tá pomôže s trávením)

Zmiešajte všetky ingrediencie a pite dva až tri krát denne. Táto zmes je výborná ako liek proti kašľu a na rozdiel od tých z lekárne je bez pridaných chemikálií.

Extra tip na záver

Najvyššia koncentrácia prospešného enzýmu bromelain je v strede ananásu, teda v tej časti, ktorá sa najčastejšie vyhadzuje.

Je síce trošku tvrdšia ako jeho okrajové časti, no na druhej strane práve tá najzdravšia. Preto ju nabudúce do koša určite nevyhoďte!

Tiez sa Vam moze pacit