Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Toto sú odporúčané doby spánku od závislosti vášho veku.

Na zachovanie si pevného zdravia pre dospelých a zabezpečenie správneho vývinu u detí, naše telá potrebujú dostatok spánku a odpočinku.

Doba nutného spánku sa však výrazne líši v závislosti od nášho veku. Deti zvyčajne potrebujú viac a dospelí menej, no aj u dospelých to môže byť rozdielne.

Nedostatok spánku je vážny problém pre každého človeka

Fyzická únava nie je jediný problém, ktorý máme, ak nám chýba adekvátny čas spánku.

Okrem toho to vedie aj k strate chuti do jedla, ťažkostiam s koncentráciou a sústredením sa, ťažkosťami s robením rozhodnutí a množstvu ďalších komplikácií.

Experti poukazujú na to, že problémy so spánkom alebo jeho dlhodobý nedostatok spôsobujú celú paletu vážnych zdravotných problémov.

Napríklad, ak spávate menej ako 5 hodín denne, je ohrozené vaše srdce. Už spánkom kratším ako 7 hodín denne riskujete vznik cukrovky, priberanie a obezitu.

Preto by ste sa mali pozrieť na to, koľko času venujete spánku a v prípade, že je to menej, ako uvádzame v tabuľke nižšie, potom spánku začnite venovať náležitú pozornosť.

Odporúčaný čas spánku podľa veku

Výskum uskutočnený Charlesom Czeiserom, profesorom z Harvardskej univerzity, sa zameral na stanovenie odporúčaných časov spánku. Kvôli tomuto účelu uskutočnili medzi rokmi 2004 až 2014 niekoľko štúdií.

Výsledkom bolo vytvorenie nasledujúcej tabuľky, v ktorej nájdete pre každú vekovú skupinu odporúčané rozpätie doby spánku.

Ak sa jej budete pridržiavať, vyhnete sa mnohým zdravotným problémom.

VEK DOBA SPÁNKU
0 až 3 mesiace 14 až 17 hodín
4 až 11 mesiacov 12 až 15 hodín
1 až 2 roky 11 až 14 hodín
3 až 5 rokov 10 až 13 hodín
6 až 13 rokov 9 až 11 hodín
14 až 17 rokov 8 až 10 hodín
18 až 25 rokov 7 až 9 hodín
26 až 64 rokov 7 až 9 hodín
65 a viac rokov 7 až 8 hodín

Ako vidíte, nejde o presný čas ale interval, keďže každý človek je iný. Pokúste sa preto stanoviť si v rámci uvedených intervalov čas, ktorý vám najviac vyhovuje a najviac prospieva.

Hlavné dôvody problémov so spánkom

Ťažkosti so spánkom mávajú zvyčajne 2 hlavné príčiny – stres a technológie.

1. Stres

Kortizol je „stresový hormón“, ktorý telo vylučuje počas zažívania stresu.

Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu môžu mať negatívny vplyv na váš organizmus, vrátane vzniku problémov so zaspávaním a s udržaním spánku počas noci.

2. Technológie

Pre vytvorenie kvalitného spánku telo vyplavuje hormón melatonín. Mozog dokáže tento hormón produkovať len vtedy, keď je v miestnosti tma.

Dnešná doba je typická nadmerným využívaním umelého svetla a v poslednom čase čoraz častejšie aj používanie technológii ako sú televízia, počítače alebo smartfóny.

Svetlo, ktoré tieto zariadenia produkujú, blokuje produkciu melatonínu v mozgu a telo potom nedokáže upadnúť do stavu spánku. Výsledkom toho potom býva nespavosť.

Tiez sa Vam moze pacit