Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Užite ráno jednu lyžicu olivového oleja a stanú sa vám tieto neuveriteľné veci!

Je všeobecne známe, že jedlo, ktoré jeme, by malo byť našim liekom. Dokonca si dovolíme povedať, že každá skonzumovaná potravina by pre telo mala predstavovať nejaký prínos.

No a olivový olej je výbornou príležitosťou, ako udržať telo zdravé.

Verte tomu či nie, no priemerný Grék skonzumuje až 20 litrov olivového oleja ročne, pričom u nás je to len zhruba 2 litre. Je to ohromný rozdiel.

Poďme sa teraz pozrieť na to, čo s vaším telom dokáže urobiť táto super zdravá potravina. Musí však ísť o kvalitný, extra panenský olivový olej lisovaný za studena.

Olivový olej predchádza rakovine

Olivový olej ako jeden z najlepších zdrojov mononenasýtených kyselín je mnohými považovaný za hotový zázrak. Hoci vždy bol považovaný za zdravý, až súčasné štúdie ukazujú, že miera jeho prospešnosti pre nás je viac než si dokážeme predstaviť.

Len jedna polievková lyžica olivového oleja denne dokáže telo dlhodobo ochrániť pred rakovinou.

Navyše, nedávny výskum ukázal, že v olivovom olej sa nachádza niečo, čo zastavuje bielkoviny, ktoré rakovinové bunky potrebujú pres svoj rast.

A okrem toho, olivový olej nielenže zastavuje rast rakoviny, ale aj chráni DNA v zdravých bunkách pred poškodeniami, ktoré rakovinové bunky svojou činnosťou často vyvolávajú.

Olivový olej znižuje riziko Alzheimerovej choroby

Ďalším prínosným efektom olivového oleja, objaveným v štúdii publikovanej v Žurnále toxikológie, je jeho vplyv na predchádzanie vzniku Alzheimerovej choroby.

Za uvedený účinok vďačí látke oleocantal, ktorá sa viaže na toxické bielkoviny napádajúce nervové zakončenia v hipokampuse – časti mozgu, ktorá je ako prvá postihnutá Alzheimerovou chorobou.

Olivový olej posilňuje imunitu a chráni srdce

Veľké množstvo antioxidantov v olivovom oleji posilňuje váš imunitný systém a zabezpečuje, aby vždy fungoval na plný výkon proti rôznym infekciám.

Navyše obsahuje polyfenoly – látky, ktoré chránia srdce a znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi.

Štúdiae potvrdili, že ľudia, ktorí na varenie pravidelne používajú olivový olej, majú až o 41% nižšie riziko vzniku srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

Olivový olej potláča zápaly a bolesti

Olivový olej vám pomôže potlačiť rôzne druhy zápalov a bolestí v tele.

Vždy sa však ubezpečte, že kupujete kvalitný olivový olej. Nesnažte sa na ňom ušetriť pár Eur, pretože nekvalitné olivové oleje sú zbavené väčšiny jeho prospešných látok.

Olivový olej pomáha pri chudnutí

Na rozdiel od predstáv v minulosti, že tuky spôsobujú priberanie na váhe, súčasné výskumy ukazujú, že sa to netýka zdravých tukov.

Práve naopak, oleje ako sú olivový, kokosový či avokádový chudnutie a udržiavanie optimálnej váhy výrazne podporujú.

Tiez sa Vam moze pacit