Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Výskum znova potvrdzuje, že injekčný vitamín C ničí rakovinu. Lekár vám to ale neprezradí

Medicínsky výskum opätovne potvrdzuje protirakovinové účinky obyčajného vitamínu C.

Podľa novej štúdie publikovanej v magazíne Science, vysoké dávky injekčne podávaného vitamínu C boli schopné zničiť bunky rakoviny hrubého čreva.

Výskumníci použili bunkové kultúry a experimenty na myšiach, aby zistili, aký má na nich vitamín C účinok.

Pôvodné dáta pochádzali z aplikácie vitamínu C na bunkové kultúry vyznačujúce sa špecifickými génovými mutáciami, ktoré sú často prítomné pri kolorektálnych typoch rakoviny.

Výskumníci prišli na to, že bunky vyznačujúce sa uvedenými mutáciami mali väčšiu pravdepodobnosť nasávať do seba metabolity vitamínu C než ostatné bunky.

Výsledkom bolo, že rakovinové bunky nasali také veľké množstvo vitamínu C a jeho produktov, že ich to napokon zahubilo.

Pokus priamo na myšiach potvrdil účinok vitamínu C

Výskumníci neskôr prešli zo skúmania bunkových kultúr priamo na myši, aby otestovali, či sa dopracujú k podobným výsledkom. Myši si zvolili preto, lebo sú svojou biochémiou veľmi podobné ľuďom.

Výsledok pokusu bol ohromujúci. Aj u myší vedci zaznamenali zničenie rakovinových buniek.

Ďalší výskum zistil mechanizmus, akým vitamín C dokázal zničiť rakovinové bunky.

Funguje to tak, že vitamín C zníži v rakovinových bunkách množstvo molekúl ATP, z ktorých sa vyrába energia. To napokon vedie k drastickému nedostatku energie, následkom čoho nádory odumierajú.

Výsledky uvedeného výskumu majú veľký význam, pretože popisujú bunkové mechanizmy, ktoré vedú k zničeniu rakovinových buniek.

Vedci tiež zistili, že aktívnou látkou je metabolický produkt vitamínu C nazývaný dehydroaskorbát. Jeho veľkou výhodou je, že pôsobí selektívne iba na rakovinové bunky, pričom zdravým bunkám nijako neškodí.

Ďalšie štúdie potvrdzujúce účinok vitamínu C na rakovinu

Nejde o prvú štúdiu, ktorá potvrdila protirakovinové účinky vitamínu C.

Podľa inej štúdie, publikovanej v žurnále kontrolovanom panelom odborníkov Science Transactional Medicine minulý február, boli pacienti pomocou injekcií vitamínu C schopní zvýšiť účinnosť klasickej chemoterapie a zmierniť jej nežiaduce účinky.

Ako uviedlo BBC News, vedci v laboratóriu vstrekli vitamín C do buniek rakoviny vaječníkov tak u myší, ako aj ľudí v pokročilom štádiu ochorenia. Rakovinové bunky boli zničené a zdravým sa nič nestalo.

Okrem toho, ako už bolo spomenuté, malá skupina pacientov uviedla, že s vitamínom C omnoho lepšie znášali vedľajšie účinky chemoterapie.

Klinické skúšky na ľuďoch zrejme nebudú, lebo farmaceutické firmy si nemôžu vitamín C patentovať

Napriek tomu, že dôkazov o účinnosti vitamínu C proti rakovine neustále pribúda, veľkých klinických skúšok na ľuďoch sa zrejme nedočkáme.

Dôvod? Ten je prostý – farmaceutické firmy si vitamíny nemôžu dať patentovať.

Klinické skúšky si vyžadujú obrovské množstvo peňazí, ktoré sú potrebné pre vývoj a schvaľovanie nových liečiv.

No a farmaceutické firmy nebudú investovať peniaze do prírodných substancií, akou je aj vitamín C. Na ňom by totiž nič nezarobili a zároveň by si zničili miliardový biznis s výrobou súčasných toxických liekov na rakovinu.

Ako uvádza Qi Chen, autor spomínanej novej štúdie:

„Pretože vitamín C sa nedá patentovať, jeho výskum pri liečbe rakoviny nebude podporený farmaceutickým priemyslom. Preto by tento výskum mali zafinancovať štátne orgány.“

Či sa k tomu odhodlajú, je však otázne…

Tiez sa Vam moze pacit