Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Za rakovinou, cukrovkou či Alzheimerom je vždy zápal. Odhaľte ho včas a zneškodnite!

Zápal. Bolesť, tlak, opuch a začervenané koleno, ktoré ste si zranili pri hre basketbale pred 20 rokmi na strednej škole. Alergia, bolesti hlavy, ktoré dostanete, keď zjete mliečne výrobky.

Týmto spôsobom sa vám telo snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku.

Všetko je len reakcia imunitného systému, ktorý sa snaží bojovať proti cudzím votrelcom.

Zápal je proces, pri ktorom vaše biele krvinky chránia vaše telo od iných organizmov, ako sú vírusy a baktérie. Je to pokus chrániť sa a odstrániť týchto votrelcov.

Zápal je zdravý proces pre vaše telo, ktorý prichádza za normálnych okolností na pomoc, ak je vaše telo zranené. Avšak, ak máte stály a opakujúci zápal, môžete trpieť chronickým zápalom, ktorý by mohol byť príznakom niečoho ešte závažnejšieho.

Čo je chronický zápal?

Zápal sa stáva chronickým, keď prestane byť akútnym (napríklad zo športového zranenia alebo rany). Ak už vaše telo nemá schopnosť „vypnúť“ zápalovú reakciu a namiesto toho začne poškodzovať zdravé tkanivo v tele, v podstate na vaše telo útočí.

Chronický zápal by mohol poškodiť zdravé tkanivo v črevách, čo spôsobuje tráviace problémy, poškodenie srdcových tepien alebo vašich kĺbov.

Niekedy váš imunitný systém nedokáže zvládnuť útoky cudzích votrelcov. Prípadne je príčinou prepracovanie organizmu z neustáleho boja s prechladnutím, alebo dokonca s rakovinovými bunkami, ktoré sú zvyčajne zničené imunitným systémom.

Keď sa to stane, imunitný systém sa obracia sám proti sebe, čo spôsobuje vážne následky, ako sú Gravesova-Basedowova choroba, lupus, alebo iné autoimunitné ochorenia spôsobujúce chronický zápal.

Zápal a choroba

Autoimunitné ochorenie nie je jediné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené chronickým zápalom. Ochorenie srdca, diabetes a Alzheimerova choroba sú ďalšie, ktoré sú dôsledkom chronického zápalu. Stály a opakujúci sa zápal je na človeku viac zjavný.

Ochorenie srdca nie je spôsobené len z nahromadeného povlaku v tepnách, ale aj z kombinácie nahromadeného povlaku a zápalu. Vaše telo vníma povlak ako cudzí materiál, a to z dôvodu, že imunitný systém sa snaží zabrániť vniknutiu povlaku do krvi.

V najhoršom prípade môže povlak prasknúť, čím príde do kontaktu s krvou, a tak vznikajú krvné zrazeniny. Na druhej strane, vaše telo spúšťa zápalovú reakciu a tepny začínajú napučiavať, čím sa obmedzí prietok krvi do srdca.

Zápal môže zohrávať úlohu pri začiatku ďalších ochorení, ako sú diabetes a Alzheimerova choroba.

Zápal a cukrovka

Pri diabete je zápal vnútorný. Nedávny výskum naznačuje, že zápal v tele sa môže podieľať na vývoji diabetu 2. typu. Jedinci s diabetom 2. typu nevytvárajú dostatok inzulínu alebo ich telo nedokáže využiť inzulín zodpovedajúcim spôsobom.

Inzulín môže mať negatívny vplyv na tkanivo v tele. Jedným z nich je obezita a nahromadenie tuku v oblasti brucha a iných dôležitých vnútorných orgánov.

Výskumní pracovníci zistili, že ľudia s diabetom 2. typu majú vyššiu hladinu cytokínov, čo sú molekuly zápal posilňujúcich bielkovín. Sú tvorené a uvoľňované bunkami, ktoré majú špecifický účinok na interakciu medzi nimi. Podieľajú sa na komunikácii medzi bunkami navzájom.

Tukové bunky sa správajú ako továreň na cytokíny. Čím viac tukových buniek, tým viac cytokínov.

Cytokín aktivuje bunky k odpovedi a reakcii na infekciu. Zvýšená hladina cytokínov spôsobuje chronický zápal vo vnútri tela. Keď sa u človeka začne vyvíjať diabetes 2. typu, jeho telo sa stáva menej citlivé na inzulín, čo vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá spôsobuje zápal.

Ide o začarovaný kruh, ktorý pokračuje.

Zápal a Alzheimerova choroba

Zápal môže byť tiež príčinou Alzheimerovej choroby. Vedci zistili, že pri pohľade na históriu pacienta je možné nájsť spojenie medzi Alzheimerovou chorobou a zápalom, ako u ľudí, ktorí trpeli vážnym poranením hlavy.

Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí si vzali protizápalové lieky, ako je napríklad ibuprofén, majú nižšiu šancu dostať Alzheimerovu chorobu.

Hlavnou zložkou Alzheimerovej choroby je prítomnosť povlakov. Tieto povlaky sú považované za cudzích útočníkov a telo sa ich snaží zničiť, čo spôsobuje chronický zápal.

Zápal a rakovina

Ako už vieme, chronický zápal dokáže spôsobiť katastrofu vo vašom tele. Môže vytvoriť najvhodnejšie prostredie pre nekontrolovateľné bunky.

V prípade, že sa táto nekontrolovateľná bunka pohybuje v tele, môže časom poškodiť zdravý reťazec DNA a spôsobiť jeho mutáciu. Ako táto malá mutácia rastie vo vašom tele, pokúša sa získať dostatok kyslíka a živín, ktoré získava zo svojho okolia.

Mutáciou buniek dochádza k vzniku rakovinového nádoru.

Niektoré druhy rakoviny, ako sú rakovina hrubého čreva a rakovina prsníka, môžu byť spôsobené chronickým zápalom. Rakovina hrubého čreva môže vzniknúť u ľudí, ktorí majú zápalové ochorenie čriev, ktoré predstavuje zápal celej alebo časti tráviaceho traktu.

Typ rakoviny prsníka s názvom Zápalový karcinóm prsníka (IBC) môže byť tiež spôsobený chronickým zápalom.

Tento typ rakoviny vzniká v dôsledku blokácie lymfatických ciev v koži rakovinovými bunkami. Lymfatické cievy sú tenké, ventilovanej štruktúry, prenášajúce lymfu. Je to tekutina, ktorá obsahuje biele krvinky a preteká lymfatickým systémom.

Ak sú tieto lymfatické cievy blokované, rakovina nemá kam ísť a môže naďalej rásť.

Niekedy existujú nekontrolovateľné rizikové faktory, ako sú srdcové ochorenia, ktoré prebiehajú vo vašej rodine. V prípade, že ste v ohrození nejakých chorôb, neznamená to, že neexistuje žiadna nádej.

Existujú spôsoby na prevenciu a kontrolu zápalu a chorôb, a to viac pohybu a konzumácia čistej stravy.

Hýbte sa!

Ďalším spôsobom, ako predísť alebo bojovať so zápalom, je „vstať a hýbať sa“. Nezáleží na tom, čo robíte a ako to robíte. Dôležité je mať pohyb každý deň.

U ľudí, ktorí pravidelne cvičia, je menšia pravdepodobnosť, že budú obézni. Znižujú si tým šancu trpieť zápalovým ochorením.

Hoci si vedci zatiaľ nie sú istí, ako presne cvičenie pôsobí proti zápalu, zistili, že 30 minút denne, ktoré venujete miernemu cvičeniu, ako sú chôdza, plávanie, či záhradné práce, vám môže pomôcť k zníženiu rizika zápalu.

Pamätajte: malé záväzky vytvoria zdravé návyky, ktoré vedú k veľkým zmenám. Potrebné je len začať.

Protizápalová diéta

Jedným z najlepších spôsobov, ako kontrolovať a predísť zápalu, je prijímanie zdravých stravovacích návykov.

Potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru a tuku, spôsobujú zápal. Z tohto dôvodu znížte alebo vylúčte sódu, rafinované sacharidy a spracované potraviny. V podstate čokoľvek, čo môže prispieť k priberaniu na váhe, môže prispieť aj k vzniku zápalu.

Pravidlo: JEDZTE SKUTOČNÉ JEDLO!

Zamerajte sa na diétu rastlinného pôvodu, ktorá je plná prírody, najsilnejšej medicíny, priamo zo zeme.

Potraviny na boj alebo prevenciu zápalu:

 • tučné ryby, ako sú losos, tuniak a sardinky
 • listová zelenina, ako je kel, špenát a mangold
 • orechy a bobule, ako sú mandle, vlašské orechy, jahody a čučoriedky
 • huby
 • cesnak
 • paradajky

Je toho oveľa viac, než len to! Existujú aj rôzne bylinky a korenia, ktoré pomáhajú v boji proti zápalu, a to kurkumazázvorOmega 3 (rybí olej) sa používa v boji proti zápalu.

Bolo dokázané, že odstrihnutie sa od pšenice a mliečnych výrobkov pomáha k zlepšeniu, alebo v boji proti zápalu. Pšenica a mliečne výrobky sú dva hlavné spúšťacie potraviny pre zápal, spolu s cukrom a alkoholom.

Veľa ľudí má potravinové alergie na jednu alebo obe tieto spúšťacie potraviny, čo spôsobuje zápal a opuch. Niekedy stačí len dúšok mlieka, že by sa všetko spustilo na plné obrátky.

Pozrite sa na tento recept smoothie z kurkumy. Zamilujete si ho!

Náš obľúbený protizápalový superhrdnina

Počuli ste nás o tom hovoriť predtým, ale my toho jednoducho nemáme dosť!

Kurkuma je liečivý zázrak a skvelý spôsob, ako bojovať proti zápalu. Obsahuje aktívnu látku nazývanú kurkumín a je hlavnou príchuťou v karí korení. Toto korenie je úžasný antioxidant a na rozdiel od kurkumy je protizápalové.

Často sa používa na zmiernenie zápalu pri artritíde, svalových výronoch a pri iných druhoch poranení. Bolo tiež povedané, že kurkuma môže predchádzať a dokonca aj spomaliť rast rakoviny.

Jednou z najlepších vecí na tomto magickom koreni je, že je jednoduché na použitie a okrem výhod, ktoré boli spomenuté, je skvelé pre:

 • protizápalové vlastnosti
 • posilnenie zdravia mozgu
 • blokáciu tuku
 • detoxikáciu pečene
 • podporu trávenia
 • uzdravenie kĺbov
 • zmiernenie bolesti a stuhnutosti
 • zlepšenie funkcie obličiek
 • a to nie je všetko!

K dispozícii je tona výskumov potvrdzujúcich, že kurkuma má schopnosť vytvoriť rovnováhu v tele a odstrániť zápal. Ak neveríte, urobte vlastný prieskum!

Niektoré zaujímavé poznatky o kurkume

Boli vykonané štúdie, ktoré zistili, že kurkumín môže pomáhať pri prevencii alebo liečbe rôznych typov rakoviny, ako sú rakovina prsníka, rakovina kože, rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva.

Preventívne účinky kurkumy, ktoré môžu súvisieť s jej antioxidačnými vlastnosťami, chránia bunky pred poškodením.

Početné štúdie preukázali, že protizápalové vlastnosti kurkumínu sú porovnateľné s protizápalovými liekmi, ako sú hydrokortizón, fenylbutazón a tiež Motrin.

Tieto protizápalové lieky môžu mať na telo toxické účinky, ako sú tvorba vredov, črevné krvácanie a zníženie množstva bielych krviniek. Kurkumín nevytvára žiadnu z týchto toxicít.

Štúdie dokázali, že kurkumín má tiež veľmi silné antioxidačné vlastnosti. Ako antioxidant je kurkumín schopný neutralizovať voľné radikály, čo sú chemické látky, ktoré sa môžu pohybovať po celom tele.

Ochorenia, ako je napríklad artritída, sú spôsobené voľnými radikálmi. Sú zodpovedné za zápalové bolesti kĺbov a môžu viesť až k poškodeniu kĺbov. To vysvetľuje, prečo mnohí ľudia s kĺbovým ochorením alebo reumatickou artritídou nájdu úľavu, keď kurkumu používajú pravidelne.

Nedávna štúdia porovnávala u pacientov s reumatickou atritídou účinky kurkumínu na účinky fenylbutazónu. Výsledky boli ohromujúce. Skrátila sa doba trvania rannej stuhnutosti, predĺžila doba chôdze a znížili sa opuchy kĺbov.

Početné štúdie dokázali, že kurkumín (aktívna chemikália kurkumy) chráni ľudí pred Alzheimerovou chorobou. Napomáha chrániť mozog pred Alzheimerovou chorobou tým, že mení génové kódy z výroby antioxidačných proteínov.

Štúdia publikovaná v talianskom časopise biochémie v decembri 2003 uvádza, že úloha kurkumínu spočíva v indukcii hemeoxygenázy, čo je ochranný systém. Ak sa tento systém spustí v mozgovom tkanive, vyvolá produkciu antioxidantu bilirubínu.

Bilirubín chráni mozog pred poškodením od voľných radikálov. Táto myšlienka je hlavným faktorom podieľajúcim sa na starnutí, a tiež je známe, že je zodpovedná za neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba.

Ďalšie štúdie od talianskeho a amerického tímu potvrdili, že účinky kurkumínu indukujú expresiu, čiže prevod génu, nazývaného hemeoxygenáza-1 (HO-1).

Spôsoby, ako využiť kurkumu

Mohli by sme takto pokračovať ďalej a ďalej. Náš obľúbený spôsob prípravy je džús, ale existuje veľa ďalších možností, ktoré sú rovnako prospešné a chutné!

 • Použite ju do polievok, ako sú zeleninová či kuracia polievka.
 • Pridajte ju do praženice. Kurkuma jej dodá jemnú, ale novú príchuť.
 • Použite ju ako korenie pre vegetariánov. Kurkuma sa veľmi dobre hodí na zemiaky, karfiol a koreňovú zeleninu.
 • Posypte si ju na zelenú zeleninu, ako je kel, kaleráb a kapusta.
 • Primiešajte ju do smoothies.
 • Uvarte si z nej čaj. Uvarte kurkumu s medom a nesladeným mliekom (mandľovým alebo kokosovým).
 • Vezmite si ju ako výživový doplnok.

Tiez sa Vam moze pacit