Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Zbavovanie sa plesní nebolo nikdy jednoduchšie: Stačí, ak ich postriekate týmto!

Vedeli ste, že milióny ľudí sú každodenne vystavení plesniam? K prenosu dochádza dotykom, vzduchom, prípadne trávením. Najhoršie na tom je, že o tom väčšinou ani len netušíme.

Pleseň je tichým nebezpečenstvom pre nás všetkých. Môže rásť za stenami, pod podlahou a niekedy dokonca aj v našom jedle.

Ľudia zvyčajne nevedia, že z plesní môžeme veľmi vážne ochorieť. Občas majú potenciál byť dokonca aj smrteľné.

Zdravotné riziká plesní

Vystavenie tela plesniam vnáša do neho zmätok, poškodzuje kĺby, nervový systém, mozog a oslabuje imunitný systém. V niektorých prípadoch môže vzniknúť aj rakovina.

Väčšina čistiacich prostriedkov na plesne sa spolieha na silné chemikálie, z ktorých vznikajú nebezpečné výpary.

Existujú však aj prírodné látky, ktoré dokážu plesne odstraňovať. Tieto prírodné veci sú prekvapivo rovnako a niekedy dokonca ešte účinnejšie ako kupované čističe z obchodu. Okrem toho sú pre prírodné prostredie oveľa šetrnejšie.

V tomto článku vám prezradíme 5 prírodných vecí, ktoré vám pomôžu zbaviť sa plesní vo vašej domácnosti. Všetky tieto domáce metódy sú navyše veľmi jednoduché, stačí nasledovať pár základných krokov.

1. Peroxid vodíka

Pre odstraňovanie plesní použite 3% roztok peroxidu vodíka.

Zmiešajte rovným dielom sódu bikarbónu, ocot a peroxid vodíka. Zmes dajte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť 15 minút.

Na koniec pomocou čistej látky pleseň zotrite.

2. Ocot

Vedeli ste, že ocot je mierna kyselina, ktorá dokáže zneškodniť 99% baktérií, 82% plesní a 80% vírusov?

Potrebujete urobiť toto: Vezmite biely destilovaný ocot a nalejte ho do fľaše s rozprašovačom. Nechajte pôsobiť 1 hodinu. Po uplynutí  času pleseň zotrite čistou látkou navlhčenou vo vode a povrch nechajte vyschnúť.

Akýkoľvek zápach po octe by mal zmiznúť do jednej hodiny. Ak by stále bolo niečo cítiť, vzduch môžete osviežiť nakvapkaním citrónovej šťavy po okolí.

3. Čajovníkový olej (tea tree oil)

Čajovníkový olej je síce trocha drahý, no pracuje skvele.

Urobte toto: Zmiešajte 2 čajové lyžičky čajovníkového oleja v 1 pohári vody. Zmes prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pred aplikáciou fľašu dobre pretraste, postriekajte miesta napadnuté plesňou a nechajte vyschnúť. Pleseň zmyte až po pár dňoch.

Výsledkom budete naozaj milo prekvapení.

4. Extrakt z kôstok citrusov

Na rozdiel od ostatných metód, extrakt z kôstok citrusov nezanecháva žiadny zápach.

Postupujte nasledovne: Zrieďte asi 20 kvapiek extraktu z citrusových kôstok v 2 pohároch vody. Zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom, dobre pretraste a nastriekajte na postihnuté miesta.

Podobne ako v predošlom prípade, nechajte to vyschnúť, no potom neutierajte. Pleseň zotrite až po pár dňoch.

5. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna zmiešaná s octom, prípadne len s vodou je ďalšou účinnou látkou na plesne.

Zmiešajte sódu bikarbónu s vodou, prípadne do toho pridajte aj trocha octu a postriekajte na postihnuté miesta. Nechajte to pôsobiť aspoň hodinu a potom s vlhkou handrou utrite.

Záver

Nečakajte do vtedy, kým sa pleseň rozvinie. Vtedy sa už do ovzdušia dostalo množstvo spór, ktoré vám alebo vašim blízkym môžu poškodiť zdravie.

Prírodné riešenia uvedené v tomto článku je možné použiť nielen na odstraňovanie plesní, ale aj na prevenciu ich vzniku.

Ďalšou dôležitou vecou na ich predchádzanie je udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu pod 50%. Pleseň totiž pre svoj rast potrebuje buď priamo vodu, alebo koncentrovanú vodnú paru.

Tiez sa Vam moze pacit